עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אונס אירוטי

האם ראוי לפרסם פנטזיות אונס ומין במשפחה כסיפורים ארוטיים? יונתן לייבוביץ סבור שהנזק שנגרם מכך גדול מדי

אזהרה: הכתבה מכיל ציטוטים מיניים בוטים

שתי הערות בטרם אתחיל:
1. אינני פסיכולוג, ואינני מתיימר להיות. הקביעות הפסיכולוגיות המעטות המופיעות במאמר זה נלקחו מאנשים למודים בתחום, שהם לא אני.
2. חלקים במאמר זה עלולים להוות טריגרים למי שעבר/ה התעללות מינית.

בתוך פורטל GoGay יש כבר הרבה זמן אתר סיפורים, אשר רבים וטובות (וגם אני בעוונותיי) כותבים בו שירים, תסריטים וסיפורים, ובכלל זה סיפורי אהבה ראשונה, אהבה אחרונה, ושלל סיפורי זימה. זהו אתר חשוב, היחיד מסוגו בארץ הנותן במה ליוצרים הומו-לסביים מכל גווני הקשת לכתוב כראות עיניהם, ולאו דווקא לפי הגישה הסטרייטית לסיפורים הומו-לסביים שניתן על פי רוב למצוא באתרים אחרים.

יחד עם זאת, יש צד לא חיובי, אשר שלא במתכוון עלול לפגוע ולהטעות, שבו אני רוצה להתמקד - קטגוריה הנקראת "שליטה".
אין לי ספק שעורכי אתר הסיפורים לא קיבלו בקלות את ההחלטה להוסיף קטגוריה זו, וברורים לי הטיעונים בעדה: כל זמן שמדובר בפנטזיות של הכותבים, זהו מימוש של חופש הביטוי שלהם, שיתכן שלא יכול לקבל במה אחרת. אני מעריך עמדה זו, גם שאינני מסכים לה, ובדיוק משום כך הדבר הנכון ביותר לדעתי הוא ביקורת עצמית מתמדת בתוך GoGay עצמו.

בתוך קטגוריית "שליטה" ישנן שלוש תת-קטגוריות:
1. סיפורי שליטה וכח
2. מין בכפיה
3. מין במשפחה.
להלן כמה דוגמאות מסיפורים בקטגוריות השונות:

בסעיף 1 ישנם סיפורי "אדונים ועבדים" למיניהם, בין אנשים בגירים הנותנים הסכמתם לסיטואציה בה הם נמצאים (ותוך קביעת גבולות ברורים ביניהם לגבי מהם הגבולות) ולכן אינני מתייחס במאמר לקטגוריה זו.

מתוך "המחסום" מאת 'יניב'
''כן עבד, אתה מוצץ טוב בשביל ערבי'', אמר לו.
''אני גומר, זונה, אני גומר לך בפה הערבי שלך, כלב!'', צרח הראל וזרם אדיר של שפיך חם מילא את הפה של עבד. השפיך החל לנזול מקצוות פיו המלא בשפיך. הראל שלף את הזין ונתן לעבד ללקק את השפיך שנשאר.
''פעם ליקקת תחת של גבר?'', שאל אותו הראל.
''לא'', עבד היה מבועת לחלוטין. הראל לא איבד עשתונותיו והדביק את התחת החלק שלו בפניו של עבד.
''תלקק את החור שלי, זונה!'', גער בו הראל ועבד החל ללקק במרץ מדהים את החור החלק של הראל. התחת השחום של הראל זכה בליקוק של למעלה מרבע שעה.
''יש לך מזל שאין לי נודים היום'', צחק הראל בקול רם. הראל הסתובב ואז הגיע הנורא מקול מבחינתו של עבד.

מדובר פה בסיפור 'ארוטי', אשר ללא כל הסתייגות, הבהרה, או הדגשה כי מדובר בפנטזיה, מספר על קבוצה של חיילים הכופה עצמה על אדם (ערבי) המבקש לעבור במחסום צה"ל. אם להתעלם לרגע מהקונוטציות הגזעניות והמסיטות בסיפור (ולא שזה לא שווה התייחסות כשלעצמו), כאשר בוחרים לפרסם סיפור כזה לצורך גירוי יצרים, מדובר במתן לגיטימציה לכפיה הנעשית בו.

מתוך "משפחת האדם" (מאת 'מתן')
אני ואבא התהפכנו, ואז אני וגולן התחלנו למצוץ לאבא.
היה לו זין דיי עבה. גם שלנו לא היה דק, אבל שלו היה ממש יוצא דופן.
אני ליקקתי את הביצים, וגולן את הכיפה ואת כל מה שמתחת.
שמעתי את אבא גונח בשקט:
''כן בנים יפים שלי... אני אוהב אתכם... ההההה... תעשו טוב לאבא....''

כל מין בין הורה לבנו/בתו הוא אונס. הורה מהווה עבור ילדו מודל סמכות ובטחון במשך כל חייו, וגם אם לילד/ה נדמה כי זהו מימוש של פנטזיה, מדובר בניצול מיני של ההורה את ילדו, וזהו מצב פסול מיסודו. כל מתן לגיטימציה לסיטואציה כזו, דוגמת פרסום תאור "ארוטי" (שהקונוטציה שלו היא חיובית) עלול לשדר לאנשים הקוראים טקסט זה כי זהו מצב מותר ונורמטיבי. ברור שלא מדובר פה בהמצאה חדשה, ושיצרים מיניים בתוך המשפחה קיימים, וחשוב לדבר עליהם ולא להתעלם מהם. אך הדרך להתמודד עם קיומם היא בפלטפורמה אשר שמה את הדברים בפרופורציה, ומדגישה את העובדה כי אלו הם יצרים אשר מימושם גורם נזק לאחר וטראומה ארוכת שנים, שאלו דברים פסולים, ולא בפלטפורמה אשר אנשים נכנסים אליה כדי להתגרות, כדי לגמור, וכדי לכתוב לכותב ש "חבל שהוא לא קצת יותר שעיר".

הקטע הבא לקוח מתוך סיפור על ילד בכיתה ו' אשר נאנס ע"י קבוצת צעירים (בגירים). בסיפור זה, שלא כמו במקומות אחרים, כן הופיעה הסתייגות של הכותב בה נכתב כי מדובר בתיאור של מקרה אמיתי, ושהוא לא נועד לגירוי יצרים.

מתוך "צוואה" (מאת 'טיק')
הוא אמר ''איזה יופי. התחת הלבן שלך נהיה אדום. איתי - הוא שלך''. הם החליפו לי את הזין בתוך הפה. איתי התחיל להתעסק לי באזור המפשעה. הוא ליטף אותי בעדינות. הרגשתי שהזין מתחיל לעמוד לי. ניגעלתי מעצמי. הרגשתי את הלשון של איתי מתחילה לטייל לי את התחת. זה היה כל-כך נעים. כל-כך שונה ממה שקרה עד אותו הרגע.

אז אמנם הופיעה הסתייגותו של הכותב, אך הסיפור מופיע בקונוטציה מינית. אם רצה המחבר, או רצו העורכים להציב סיפור זה כעדות (מצמררת) לאונס שעבר הכותב, ניתן היה להציב את הסיפור במקום בו השיח הוא טיפולי, חוויתי או תומך. פרסום הסיפור בקטגוריה זו מניב תגובות כגון:
"הסיפור ממש טוב!
אבל גם קצת עצוב, אולי בגלל שהיותו ילד בכיתה ו'!!!!
מאילא ילד בכיתה ח', אבל ו'?!
עדיין אין לו כלום!
וחוץ מזה, כל הומו מכובד לא היה נוגע בילדון..."
האם האלמנט השלילי היחיד בסיפור הוא היותו של הכותב בן 11? האם זה מה שהופך פנטזיה על הסיפור הזה לפסולה? יש סיפורים בחלקים אחרים של האתר המתארים את הפעמים הראשונות של קטינים, וניתן לפתח דיון על האם פנטזיה על קטינים היא אסורה, אך החמור מכל לדעתי הוא הלגיטימציה לכפיה.

לכל אחד יש יצר אפל - לקלל מישהו כשבא לי, להכות מישהו כשבא לי (או שיכו אותי), להיות כוחני, בוטה, וכל דבר אחר שלא מקובל לעשות בחברה כי כשאני נוהג כך אני פוגע באחר. אין ספק שאחד האפיקים הבריאים יותר לפרוק יצרים אלה הינו כתיבה/קריאה של פנטזיות הממשות יצרים אלה. אין ספק גם, שעם הסטוריית הגניזה/צנזור של טקסטים הומו-לסבים לאורך השנים בשל היותם "לא לגיטימים", "פוגעים", "סוטים" וכד', אל לו לאתר הסיפורים להיות זה אשר קובע מה ראוי ומה לא ראוי.

אך יש שיקול נוסף. הדיון איננו פה על חופש הביטוי, לא על מה מותר לפרסם, אלא על מה נכון לפרסם, ומה התועלת אל מול הנזק של הפרסום. פרסום סיפור אונס באותו פורמט בלתי מוגן שבו מתפרסם סיפור "הפעם הראשונה שלי" הוא פרסום לא אחראי. התועלת שהוא מביא היא בעיקר בהיותו התגלמות חופש הביטוי של יוצרו, ומשהו שקוראיו גומרים ממנו, וזה מתגמד אל מול הנזק העצום שהוא יכול לעשות, וכשאני אומר נזק אני מתכוון לטשטוש הגבולות בין המותר לאסור מחד, ודה-לגיטימציה של הקורבן מאידך. אינני רוצה לקבוע חד-משמעית שקורא סיפור בהכרח יצא לממשו, אך זהו בהחלט סיכון.

פרסום של סיפורי אונס חייב להיעשות בקונסטלציה מוגנת, מופרדת, המדגישה את הצורך בכתיבה כמו גם את הפרובלמטיות והגבולות שיש להציב סיפורים אלו וכמובם במימושם. לכן אני קורא לפורטלים שעניינם פרסום יצירות, שירים וסיפורי פנטזיה שלא לפרסם סיפורי אונס ועריות, לא משום שהם פסולים, אלא משום שהם טעונים ומורכבים, והטיפול והגישה אליהם צריכים להיעשות ע"י אנשים המוסמכים לכך.

לסיום, למקרה שמישהו חשב שמדובר רק בסיפורים שהומואים כותבים, אז להלן ציטוט מסיפור לסבי דווקא, שמשום מה הוא הסיפור היחיד באתר שהעורכים הרגישו צורך לסייג.

מתוך "נערת חלומותי" (מאת רעות זרוצ'ינסקי)
"כשהתקרבנו לחלק חשוך בסמטה הגברתי את צעדיי עד שנעמדתי במקביל אליה. חיכיתי כמה שניות ותפסתי אותה בידה, היא לא היתה חזקה במיוחד כך שלא הפעלתי הרבה לחץ. הפלתי אותה על רצפת האבן והתחלתי ללטף את כל גופה המושלם. היא נאבקה וצרחה. קרעתי מעליה את חולצתה וחזייתה ובפניי נחשף החזה המושלם שלה, לא ענק אבל גדול, כמו שאהבתי" "כשחזרתי שוב לפלג גופה התחתון והכנסתי את אצבעותיי אל חור נשמתה היא התעלפה. איבדה את הכרתה.
התענגתי לעוד כמה שניות על הנערה ועזבתי לכיוון הקניון. לא יכולתי לפגוע בה, היא היתה כל-כך טהורה."

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...