עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

הרפס ועוד

ד"ר דובי מסביר הפעם על מחלת ההרפס, על סכנות במין אוראלי בין נשים, ועוד

קוראי הנכבדים/ות,
החופש הגדול מסתיים וחודש החגים לפנינו. עקב עומס עבודה שלי, לצערי אני נאלץ להוריד את תדירות הכתבות לפעם בחודש.
אולם, כפי שרבים מכם נוכחו, תשובות אישיות - רובכם מקבלים. אי לכך אשמח אם תמשיכו לשלוח שאלותיכם אלי לאורך כל החודש.

אני שמח לבשר כי ישנו רופא שיניים המוכן לענות על שאלותיכם בנושאי שיניים, חניכיים ופה. בשלב זה שלחו שאלותיכם בנושאים אלו אלי ואני אעביר אליו.
שנה טובה,
דר' דובי

לשליחת שאלה לד"ר דובי (אפשר גם בצורה אנונימית) לחצו כאן

"ללא שם" שאל (שאלה?) על הרפס, מהי הסכנה וכיצד נמנעים?
ובכן יקירי (/תי), הרפס הינו וירוס הגורם למחלה בצורת שלפוחיות באזור אברי המין, סביב פי הטבעת והשפתיים. זהו בן דוד של וירוס אבעבועות הרוח והשלבקת החוגרת (הרפס זוסטר).

הגורם למחלת ההרפס באזור אברי המין הוא וירוס הרפס 2 אבל כ-10-30% מהמקרים נגרמים על ידי וירוס הרפס 1 שהוא הגורם השכיח להרפס השפתיים והפנים. הנגעים הראשונים מתפתחים 4-7 ימים מהמגע. לרוב זה מופיע בצורה של מקבץ שלפוחיות קטנות, כואבות שמתפוצצות ומתכסות בגלד ונרפאות תוך כ-10 ימים. בהדבקה הראשונה (בהתפרצות הראשונה כפי שזה נקרא) הנגעים כואבים יותר וממושכים יותר מאשר בהתקפים החוזרים. בנוסף יכול להתלוות למחלה חום, חולשה וגם התנפחות של בלוטות לימפה באזור הנגוע.

הוירוס ברוב הגדול של המקרים לא נעלם לחלוטין ונשאר לשכון בגוף. מסיבות שונות חלה התפרצות מחודשת של המחלה. התדירות בין ההתקפים שונה מאדם ולאדם וכך גם עוצמת המחלה. מחלת חום לדוגמא, מכל סוג, גורמת הרבה פעמים להתפרצות חוזרת של הרפס השפתיים. זהו גורם פחות שכיח בהרפס אברי המין, שם דווקא מתח נפשי הוא טריגר ידוע להתפרצויות.

בהתקפים חוזרים לרוב מרגישים עקצוץ ונימול בעור שבו מופיעים הנגעים. כשזה מופיע ניתן לצפות שתוך יום יומיים יופיעו השלפוחיות. מאחר והוירוס עובר בקלות בין בני אדם במגע מיני וכנראה גם בחיכוך עם העור הנגוע יש צורך להיזהר כאשר באים במגע עם אדם שיש לו/לה שלפוחיות של הרפס. במגע מיני בו מעורב גבר או צעצוע מין השתמשו תמיד בקונדום. נשים צריכות להיזהר בחיכוך ישיר או לפחות להקפיד על שטיפת ידים במים וסבון במגע בין אחת לרעותה. מי שיודע שיש לו נגעים פעילים מוטב שיזהיר את הפרטנרים על מנת שניתן יהיה להיזהר.

המחלה מדבקת כשיש נגעים חיצוניים הן בהתקף הראשון והן בהתקפים החוזרים. ישנו טיפול המקל על אורך ההתקפים ועוצמתם. אין עדיין טיפול המרפא לחלוטין מהוירוס. אם אתם סובלים מהתקפים קשים/ארוכים/מציקים של הרפס גשו לרופא המטפל לקבלת טיפול אנטי וירלי (אציקלוויר לדוגמא, ל-5 ימים במינון מלא) שמרו על עצמכם וזוגכם/זוגתכן, המחלה מאוד מדבקת.

דנה שאלה איך נמנעים ממחלות כגון זיבה ואיידס במגע אוראלי בין שתי נשים?
דנה חביבתי, שאלה קשה את שואלת. כתבתי במדורי גם בעבר שאין מחקרים מבוססים על צורת העברה זו של איידס בקרב נשים. למרות שהוירוס נתגלה גם ברוק ובעיקר בנוזלי הנרתיק אין מחקר אפידמיולוגי שמצא את שכיחות העברת המחלה בדרך זו (התייחסתי לכך גם במדורי הקודם) למרות זאת זו כנראה דרך העברה קיימת ויש להיזהר. לגבי זיבה ומחלות אחרות המועברות בדרך מינית, אין ספק שמין אוראלי הוא דרך העברה מקובל ושכיח. אין דרך בטוחה להיזהר. נסי להכיר את בת/בנות זוגך קודם למין. במידה ואת מזהה הפרשה לא רגילה מהנרתיק אל תמשיכי. במידה והפרטנרית חולה במחלה חריפה עם כאבי גרון וחום (או גם בלי חום) היזהרי. בכל מקרה כשאת לא יודעת או לא בטוחה עדיף לנקוט אמצעי זהירות מוגברים כמו שטיפת ידיים עם מים וסבון בהעברת אצבעות בין אחת לשניה ובעיקר רחיצה טובה של צעצועי מין לפני העברה מאחת לשניה. במין האוראלי העדיפי את הפה של חברתך ולא "לרדת" לה אם אינך בטוחה (and vice versa). בהצלחה

א. מתאר שיש לו אשך אחד קטן בהרבה ממשנהו ושואל האם זו בעיה ומה לעשות?
א ידידי, אשכים בגודל שונה יש כמעט לכל הגברים. אין סימטרייה מלאה בין האשכים. לעיתים ההבדלים קטנים ולעיתים מאוד משמעותיים. אם זאת לאשך קטן יכולות להיות סיבות נוספות להבדלים טבעיים. לדוגמא אשך מנוון, אשך לאחר טראומה, מחלות של האשכים או לכיוון השני לאשך גדול יכולות להיות סיבות נוספות כגון צבירת נוזלים, נפיחות כתוצאה מכלי דם מוגדלים ומפותלים או גידולים.

על כן, אם אתה מודאג כדאי לגשת לרופא ולהיבדק. שוב ברצוני להדגיש ולהרגיע ברוב הגדול של המקרים זה פשוט המבנה של אשכיך ואין עם זה בעיה כלל וכלל.

כל טוב לך ולכולם ולהשתמע בפעם הבאה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...