עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

זיבה

ד"ר דובי מסביר הפעם על מחלת הזיבה - כיצד נדבקים, מה הם סימני המחלה ומהו הטיפול הנפוץ

היי חבר'ה (נשים וגברים ומה שביניהם),
לרבים מכם אני עונה באופן אישי ולא דרך המדור, הרבה פעמים תשובות ארוכות ומפורטות. חוץ במקרים בודדים אינני מקבל משוב מכם ואינני יודע האם תשובתי התאימה לכם, האם נעזרתם בה ומה דעתכם בכלל על שרות זה שלי. אשמח לקבל את תגובותיכם בין אם באופן אישי ובין בתגובות לכתבות שלי במדור (או גם וגם). שתהיה לכולנו שבת שקטה ורגועה.

לשליחת שאלה לד"ר דובי (אפשר גם בצורה אנונימית) לחצו כאן

אלוןאורן מספר שנדבק בזיבה והרופא רשם לו דוקסילין ורצה לתת לו זריקה. הוא שואל האם אפשר להידבק בזיבה ממציצות? והאם הטיפול שקיבל מספק?
ובכן א.א. בעקבות שאלתך ארחיב קצת על מחלת הזיבה אך אענה קודם על שאלתך הראשונה. כן, ניתן להידבק בזיבה ממציצות.

זיבה או גונוריאה (Gonorrhea) בלע"ז היא מחלת המין החיידקית השכיחה ביותר בעולם המועברת בדרך מינית. החיידק האחראי לה נקרא נייסריה גונוריאה. החיידק יכול לשכון בצינור השתן/זרע האורטרה (או השופכן בעברית), בפה, בלוע, בפי הטבעת ואצל נשים גם בנרתיק, ברחם ובחצוצרות. בהתאם למקום ההמצאות הוא יכול להדביק בדרכים שונות כגון: חדירות לסוגיהם, מציצות וליקוקים וכן שימוש בצעצועי מין משותפים.

לרוב הסימנים של המחלה מופיעים תוך יומיים עד 5 ימים מהמגע. בגברים לרוב מופיעה הפרשה ירקרקה צהבהבה מאבר המין. (לעיתים נתן להבחין רק בכתם קטן על התחתונים ולא הפרשה ממשית). ההפרשה מלווה לרוב בתחושת צריבה במתן שתן או בקצה אבר המין. בנשים הסימנים יכולים לכלול גם כאבי בטן תחתונה, לעיתים מלווים בחום ובחילה (מצב הנקרא מחלה זיהומית של האגן Pelvic Inflamatory Disease ובקיצור PID). גם בנשים יכולה להופיע הפרשה אם כי בשכיחות נמוכה יותר. אם ההדבקה היא בפה, הסימנים יכולים להיות כמו כל דלקת גרון עם כאבי גרון, קושי בבליעה ובלוטות נפוחות בצוואר. בהדבקה בפי הטבעת יכולה גם כן להופיע הפרשה ולעיתים גם יציאות דמיות.

אי לכך אם עולה בכם חשד לזיבה, בעיקר בפה/לוע או בפי הטבעת אמרו לרופא שלכם שקיימתם מספר ימים קודם לכן יחסי מין אורליים או אנאליים כיוון שאחרת קשה מאוד לאבחן זאת ואתם עלולים לקבל טיפול שאינו מתאים.

הטיפול בזיבה הוא בעזרת אנטיביוטיקה. הכי שכיח הוא מתן זריקה חד פעמית של צפטריאקסון (הקרוי בארץ רוצפין) בשילוב או ללא שילוב של תרופות דרך הפה. לרוב ניתן שילוב של תרופות היות והרבה פעמים יחד עם חיידק הגונוריאה יש זיהום נוסף בגורם מזהם מסוים הנקרא קלמידיה. זו הסיבה שמוסיפים דוקסילין למשל. אי לכך א.א. ידידי, הטיפול שנטלת דוקסילין אינו מתאים לטיפול בזיבה כי אם בקלמידיה המלווה זיבה. על מנת שתהיה מכוסה עליך להוסיף עוד תרופה כמו: ציפרוקסין, טריויד או סופרן באופן חד פעמי (ואז אינך צריך לקבל את הזריקה). תתייעץ שוב עם הרופא שלך בנידון!

המניעה היא על ידי שימוש בקונדום גם במגעים אורליים ובוודאי בחדירה לנרתיק או לפי הטבעת. גם בשימוש במשחקי מין ניתן להשתמש בקונדום או בשטיפה יסודית עם מים וסבון לפני העברה מאחד/אחת לשני/ה.

כעת מספר תשובות לשאלות הקשורות באיידס. ברצוני להזכיר לכם שדר' שמואל רישפון, מנהל לשכת הבריאות בחיפה ומומחה גדול לאיידס עונה על שאלות הפונים אליו בנושא איידס. במדורי הקודם רשמתי כיצד להגיע אליו בקלות בפורטל תפוז.

רונית מבררת האם ליקוק ובליעה ביחסי מין לסביים יכולים להעביר איידס.
רונית חביבתי, אתן לך תשובה אבל היא לא מבוססת באופן מלא על תוצאות מחקרים. תאורטית התשובה היא בהחלט כן! נוזלי ההפרשות של האישה עלולים להכיל את נגיף האיידס. חשיפה של רירית הפה, גם אם אינה פצועה ובוודאי אם פצועה יכולה בקלות להעביר את הנגיף. בצורה זו הסכנה הגדולה יותר היא לזו "היורדת" לחברתה. לגבי הומואים גברים יש מחקרים ונמצא שצורה כזו של הדבקה קיימת וגם נוזלי הזרע מכילים כנראה יותר נגיף. לגבי נשים אין מחקרים על הדבקה בצורה זו ולכן למעשה לא יודעים בוודאות.
תאורטית הסיכון קיים. בהזדמנות זו ברצוני לציין שצריך להיזהר עם הכנסת אצבעות עם ציפורניים לנרתיק או לכל מקום אחר שעלול לפצוע היות ואז ההדבקה דרך המקום הפצוע עלולה להיות קלה יותר.

אבי שואל האם מין אורלי לא מוגן יכול להעביר איידס ובאותה רוח ר.מ. שואל האם איידס עובר במין אורלי כשיש פצע בשפה.
ובכן יקירי, התשובה לכך היא כמובן כן!!! וכתבתי זאת כבר מספר פעמים. נוזלי הזרע ואפילו הנוזל המקדים עלולים להכיל את נגיף האיידס, אי לכך מין אורלי בלתי מוגן הוא מסוכן. (כמובן שמין אנאלי מסוכן הרבה יותר אבל זה שהסכנה מופחתת לא אומר שאין סכנה בכלל) על אחת כמה וכמה כשיש פצע בשפה. אם לפרטנר יש איידס או נגיף, אזי הוא יכנס בקלות רבה יותר לגופך דרך הפצע בשפה.

אל תיקחו סיכון. שימו קונדום או דלגו על קטע נוזלי הגוף הנכנסים ישירות אליכם.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...