עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

בריזרים, בלנדרים, קפואים

מהם המשקאות הקפואים, מהם הבריזרים, ואיך להכין אותם לבד בבית בעזרת בלנדר

שלום לכל מיני להט"ב באשר הם/ן!

בפרוש עלינו העונה החמה (וראינו כמה חמה היא הייתה במצעד, ע"ע גפיים שרופות), הכנתי סקירה קצרה (בת XXX מילים) על משקאות צוננים ומקררים (המכילים אלכוהול בנפח זה או אחר , כ מ ו ב ן!) שאתם חייבים להכניס למקרר או להכין לעצמכם, כדי לשרוד את הקיץ הזה בטמפרטורה נוחה ובחוסר פיכחות, מיותר לציין.

אז נתחיל בשיגעון של שנת 2002, שכבר החל לצוץ בשנה שעברה, אבל השנה הוא ניחת במלוא העוצמה: הבריזרים. כן כן, מי מאתנו לא שם/ה לב לבקבוקים הצבעוניים האלה שצצו להם במקררי הקיוסקים וסופרמרקטים וגם אי שם במועדונים עם שמות ושילובי פירות ואלכוהול בכמויות מסחריות.
מהו, למעשה, הבריזר הזה? פשוט מאוד, חברות האלכוהול הגדולות ראו את הפוטנציאל בשוק הבירה שאליו מעולם לא נכנסו, והחליטו גם להכנס לתחום המהול של האלכוהול (תחום ה-5%). הן הבינו שיש כאלה שלא אוהבים את טעמה המריר של הבירה, אבל כן מסתדרים עם אחוז האלכוהול הנמוך, ולכן מצאו רעיון מקורי: לקחת את המשקאות החריפים שלהם, בנפח של 40% ויותר ופשוט למהול אותו עד לנפח של 5% , וכדי שזה לא יהיה פשוט בטעם של מי ספירט מהולים ביותר, הם החליטו להוסיף צבעי מאכל וטעם מתוקים למדיי.

וכך אנחנו מוצאים את ה-בקרדי בריזר, שהוא הנפוץ ביותר, היות שחברת בקרדי היא החברה שמשווקת את הרום (שעליו מבוססים המשקאות האלו) הנמכר ביותר בעולם, בטעמים שונים כגון אבטיח, משמש, לימון ועוד. החברה המייצרת את המשקה הנוראי אבסינת' (שעליו עוד ידובר ויסופר) הצטרפה לחגיגה עם טעמים של ונילה-אייס ותות-שדה. ואם אתם חושבים שחברת היין המקומית שלנו כרמל מזרחי נשארה מאחור, טעיתם ובגדול! הם גם לקחו את אותו העיקרון ומהלו את היינות שלהם והוסיפו להם טעמים ושמות יפים (בדומה לחברת יופליי המהממת) והוציאו את האמרלד ריזלינג אקזוטי והקברנה-סובניון פירות-יער. כמובן, ישנם עוד כל מיני שילובים עם טקילות (עם אננס), וודקות (סמירנוף אייס), ואנוכי אפילו ראיתי שילוב של טקילה+וודקה עם איזה פרי (רק שלא הייתי פיכח מספיק כדי לזכור איזה טעם) משקאות אלו נמכרים במחירים של בירות זולות (12 ¤) ברוב הקיוסקים בארצנו החמה.

נעבור לקפואים. במשקאות הקפואים אני כולל את הוודקות והשנפסים. מה מיוחד במשקאות האלו? ובכן, למשקאות האלו הוסף חומר (שבמינון גבוה הוא מסוכן, אגב: ילדות לא לנסות בבית!) שנקרא אנטי-פריז. חומר זה מונע מהמים שבמשקה לקפוא בטמפרטורות מתחת ל-0 מעלות צלזיוס. ולכן, אין חשש לשים אותם בפריזר. היום, חברות הוודקות, כבר הוציאו וודקות בטעמים שונים. התחילה בזה, כמובן חברת אבסולוט, המוכרת את הסיטרון (לימון) והקורנט (אוכמניות), והמשיכו חברות סמירנוף ופינלנדיה. את הוודקה יש למזוג לכוס שוט shot ולשתות כהרף עין. אחוז האלכוהול של הוודקה גבוה כ-40%. מי שחשקה נפשו (או נפשה) במשקה קפוא מהול קצת יותר, אז שנפסים זה הדבר בשבילו, במיוחד אם טעם הוודקה לא מוצא חן בעיניו. השנפס הוא משקה, שמבוסס ברוב המקרים על הוודקה או על אלכוהול נייטרלי, שהוסיפו לו חומרים בטעמי פירות כגון: אפרסק (כמו ארצ'רז), לימון (לימונצ'לו), קינמון (אפטרשוק שנפח האלכוהול שלו גבוה במיוחד!!). גם את השנפס שלכם יש למזוג לכוס שוט ולשתות בבליץ אחד. זה טעים, זה מרענן וזה חזק!

ולבסוף, אנחנו מגיעים לחלק האומנותי של המדור! משקאות הבלנדר. מי מאיתנו לא הזמין מרגריטה קפואה בקפקא וקיבל מין עיסה מוזרה ורטן על זה שהוא שילם על זה כמעט שלושים שקלים כוללים מע"מ! ובכן, רבותיי, מעתה אין צורך! אתם יכולים להכין בבית משקאות בלנדר וגם לעשות אותם הרבה הרבה יותר טוב. כל מה שצריך זה ובכן.. בלנדר!

את המשקאות יש להגיש בכוס קוקטייל (כוס הנראית כפירמידה הפוכה) או בכוס מרגריטה (שנראית כמו כוס קוקטייל ש"עיקמו" את השוקיים שלה.

מרגריטה קפואה Frozen Marguarita

2 כפיות מלח
1 פלח לימון/ליים חצוי
60 מ"ל טקילה
30 מ"ל טריפל סק (ליקר תפוזים יבש)
20 מיץ לימון ממותק
כוס קוביות קרח

לשפוך את המלח על מטלית יבשה כלשהי. להרטיב מעט את שפת הכוס (בעזרת מיץ הלימון או מים) ואז "לשקע" את שפת הכוס במלח כדי ליצור דבר הנקרא כתר מלח. "להלביש" את הפלח החצוי על שפת הכוס (כמו שרואים בסרטים).
למזוג את האלכוהול ומיץ הלימון לתוך הבלנדר. לכתוש מעט את הקרח בכוס, כדי שלא תהיינה חתיכות גדולות מדיי בתוך הבלנדר, ולהכניס אותו לבלנדר. לערבל את התערובת בתוך הבלנדר במהירות גבוהה עד שנוצרת אחידות (כמו בברד) ולמזוג לכוס.

דאקירי פרות קפוא Frozen Daiquiri

אפשר ליצור כל קומבינציית פירות ובלבד שיש לכם ליקר בטעם התואם לטעם הפרי

50-60 מ"ל רום לבן
30 מ"ל ליקר פרי
פרי תואם (כ-30-40 גר')
כוס קוביות קרח
סוכר לפי הצורך

לכתוש את הקרח תחילה, למזוג את הכל בבלנדר כולל את הפרי ולערבל עד ליצירת אחידות.
טעמים מומלצים: דאקירי בננה, דאקירי קיווי-מנגו (עם ליקר פיזנג או כל ליקר פירות טרופיים), דאקירי מנטה.

טבלת פירות תואמים / ליקרים

פרי תואם                                     ליקרים תואמים אפשריים
בננה                                           קרם דה באנאן (ליקר בננה)
לימון                                           שנפס לימון
אפרסק                                       צ'רי הרינג (ליקר אפרסק)
מנתה                                          קרם דה מינט (ליקר מנטה)
מנגו/קיווי/אננס                             ליקר פיזנג (פיזנג אמבון)
תפוז                                           קוונטרו (ליקר תפוזים)
תות-שדה/אוכמניות                      ליקר אוכמניות

קייפרינייה Caipirinha

אחד הקוקטיילים שחזרו לאופנה (כנראה בגלל החום) הוא הקייפירינייה. סיוטו של כל ברמן, חלומו של כל שתיין בברזיל (זהו הקוקטייל הכי פופולרי שם). אופן הכנתו דורש משקה מיוחד הקרוי קשאסה. הקשאסה היא קרובת משפחה של הרום, אך שונה ממנו מאחר ואת הרום מכינים רק מתמצית של קנה-סוכר, ואת הקשאסה מכל קנה-הסוכר. עם זאת, הוא נמצא בביתו של כל ברזילאי מצוי.

70-80 מ"ל קשאסה
6-8 פלחי או קוביות לימון/ליים
2-3 כפיות סוכר
קרח

בכוס ויסקי (נמוכה) להניח את הלימון ולפזר עליו סוכר (ולערבב מעט). למלא את הכוס בקוביות קרח כמעט עד הסוף, ולכתוש את התערובת עד לקבלת אחידות מסויימת. למזוג את הקשאסה ולערבב.

קיץ מהנה וקריר לכולכן!

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...