עוד בחדשות ודעות
 >  > 

לאן הולכים מכאן?

מהירות ההצהרה של המשטרה לא רק שפגעה בקהילה אלא שעוררה מתרדמת הומופובים רבים אשר בחרו לנצל את המומנטום ולתקוף את הקהילה, לתייג אותה בסטריאוטיפים הזכורים מימי החושך / שי דויטש

מזה שבוע ימים שהאגודה והקהילה חוות טלטלה וסערת רגשות. משך ארבע שנים אנו כמהים ליום פענוח פשע השנאה הנורא שהתרחש בברנוער ומייחלים להניח את הפרשה מאחורינו. ההתפתחויות הדרמטיות שנחשפו השבוע הפתיעו את כולנו והובילו אותנו לפתחה של תקופה לא פשוטה. לאור האירועים הרבים נבצר ממני ומהאגודה לעדכן באופן שוטף ואנצל מכתבי זאת על מנת לעדכן אתכן ואתכם בפרטים, במחשבות ובתוכניות לעתיד.

זו אינה הפעם הראשונה בה מבשרת משטרת ישראל על התפתחות דרמטית בחקירה. כל אחת מהפעמים הקודמות הובילה את הקהילה ובעיקר את האגודה , הפצועים ומשפחות ההרוגים לטלטלה וכך אירע גם הפעם. כמו אז גם היום , העמידה האגודה לרשותם ולרשות הקהילה כולה את קו הקשב שלנו - יש עם מי לדבר (03-6205590 ימים ראשון עד חמישי, 7 וחצי עד 10 וחצי בערב) שהופעל במתכונת מורחבת וכן צוות של יועצים ועובדים סוציאליים אשר העניקו ומעניקים מענה ראשוני וסיוע נפשי לאלו הזקוקים לכך.

להבדיל מהפעמים הקודמות בהן תקוותנו התנפצה וחזרנו אל נקודת המוצא, מעורבותנו בחקר האמת , הובילה אותנו להכרה כי התפתחות זו תהייה המשמעותית ביותר. החל מיום רביעי שעבר עובד צוות האגודה ללא הפסקה על מנת להתמודד עם האירועים השונים. אמנם נהוג לומר תודות בסוף אך חשוב לי להודות כבר עתה לצוות שמוביל את הטיפול בנושא: משה שוחטמן היועמ"ש, גיל קול הדובר, שרון יגרמן א. קשרי החוץ, נטלי שדה מנכ"לית הארגון, שלומי ונעמה מהשירות הפסיכוסוציאלי שלנו ולעשרות הפעילות והפעילים שמלווים אותנו. תודה לכם , לכבוד הוא לי להוביל צוות מיוחד ומקצועי שכזה.

הקשר בין האגודה לבין משטרת ישראל ידע עליות ומורדות במרוצת השנים. בשנים מאז הרצח פעלנו יחד בשיתוף פעולה מלא וסייענו ככל שביכולתנו על מנת להביא לרגע הזה ואני גאה מאוד בחלקה של האגודה. עם זאת, אותה משטרה שהשכילה ועדכנה הן את הפצועים ומשפחות ההרוגים והאגודה טרם ההודעה לתקשורת הפגינה שיקול דעת מוטעה בבחירתה למהר לומר כי הפשע הינו פשע על רקע נקמה אישית ואינו פשע שנאה. הפשע הזה הוא פשע שנאה, שיתכן ויתברר בקרוב שהונע כתוצאה מנקמה אישית, אך הבחירה לירות בחפים מפשע רק בשל היותם חברי קהילת הלהט"ב הנוכחים במועדון נוער גאה זהו אקט של שנאה. כפי שאין מערערים שרצח של יהודים על ידי פלסטינאי אשר פגעו במטע הזיתים שלו והחליט לנקום הוא פשע על רקע לאומני (משמעו פשע שנאה) גם כאן אין כל עוררין, ואנו שמחים כי לאחר שלושה ימים החלה המשטרה לחזור בה מהקביעה המוטעה.

מהירות ההצהרה של המשטרה לא רק שפגעה בקהילה אלא שעוררה מתרדמת הומופובים רבים אשר בחרו לנצל את המומנטום ולתקוף את הקהילה, לתייג אותה בסטריאוטיפים הזכורים מימי החושך. גרועים מכך היו אלו אשר ניצלו הודעה זו על מנת לטעון כי היא הוכחה לכך שלהט"בופוביה היא המצאה של הקהילה הגאה והמצב בארץ מושלם. הפעם היה לנו קל מאוד להשיב להם בזכות הדיווחים שלכם למרכז ניר כץ למאבק בלהט"בופוביה (www.nirkatz.glbt.org.il) והעובדה שלרשותנו עדויות על האלימות והלהט"בפוביה המשתוללת ברחבי ישראל.

מעורבותו, לכאורה, של שאול גנון היתה ועודנה הפתעה גדולה עבורנו הן לאור פועלו רב השנים והן לאור העובדה כי לא העלינו על דעתנו תסריט שכזה מעולם. חשוב לציין בהקשר זה כי האגודה וכלל ארגוני הקהילה מקפידים לשים דגש מיוחד על נושא הטרדות מיניות ויחסי עובדים/ מדריכים וחניכים ואוסרים אותם בתכלית האיסור. כלל המדריכים שלנו עוברים בדיקת רקע פלילי במשטרה ומקבלים אישור רשמי לעבודה עם נוער, גם בשנתם העשרים ויותר לפעילות. קל וחומר באשר לאדם המדובר אשר הוסמך גם על ידי המדינה לעבוד עם בני ובנות נוער. כמו כן , ברור לכל, על פי פועלנו בעבר , במידה והייתה מתקבלת תלונה כלשהי או מובע חשד ולו הקטן ביותר הרי שאלו היו מטופלים במלוא החומרה ובכל הדרכים המתבקשות והמקובלות לטיפול בנושאים שכאלו. אשר לשאול, אנו מלאי הערכה על תרומתו רבת השנים לאגודה והקהילה ועדיין אוחזים בתקווה כי מעורבותו בפרשה תתבדה. עם זאת אנו שבים ומבהירים כי אם אכן יתגלו החשדות כנכונים הרי שנוקיע את המעשה ונוקיע אותו מקרבנו. אנו מצפים למשמע האמת והחלטת בית המשפט אך ברור לנו כי פרשה זו לא תרד מסדר היום בחודשים ואולי אף בשנים הקרובות ועוד תלווה אותנו רבות.

אני יודע שהתמונה הכללית נראית שחורה עתה, אולם אני רואה אלומה של אור במרכז הכאוס, פרשה זו העלתה על סדר היום הקהילתי, אולי לראשונה בהיקף כה משמעותי , את נושא ההטרדות והפגיעות המיניות וכל הקשור באלו החל מצורת ההתבטאות בקהילה ועד זנות גברים. זו הזדמנות עבורנו לעשות עבודה פנימה אל תוך הקהילה ולטפל בנושא. בכוונת האגודה לשתף פעולה עם הארגונים האחרים על מנת להוביל לשינוי גם בתחום זה.

לאן אנחנו הולכים מכאן? אנו ממשיכים קדימה כקהילה. עם תום הפרשה ולאחר הבנת כלל פרטיה ומשמעותם, נוכל ללמוד את שאירע ולהסיק מסקנות בהתאם. אני מאמין בלב שלם כי האגודה והקהילה יצאו מחוזקות מן הפרשה וימשיכו לצעוד יחד קדימה עד שנגיע אל שוויון הזכויות, הביטחון והקבלה בחברה, אליהם אנו שואפים.

שי דויטש
יו"ר הוועד המנהל
האגודה למען הלהט"ב בישראל

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...