יונתן פפר. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

להגן על הנוער, אבל גם על האמת

"לפני 12 שנה, בפחד משתק, כשגופי רועד, חייגתי לקו התמיכה באגודה. הבחור בצידו השני של הקו הרגיע אותי והציע לי דרך אחרת לחיות. היום הוא זוכה למטחי ביקורת מהקהילה - לפני שבכלל הוגש נגדו כתב אישום" / טור אישי

ימים קשים עוברים על כולנו - מי שנעזר במתנדב הבכיר ויקיר הקהילה, מי שהתנדב לצידו שנים, מי שהתידד עימו ומי מאיתנו שעשו כל זאת גם יחד או אף לא אחד מהם וחושש שכולנו כקהילה נגררים לסאגה המזעזעת הזאת. אתחיל בפן האישי שלי לפרשה ואחכ אעבור להיבט הכללי יותר.

לפני 12 שנה הבנתי שאני במצוקה אך לא היה לי למי לפנות. בפחד משתק, כשגופי רועד, חייגתי למקום היחיד שהציע לעזור - קו הקשב והתמיכה של האגודה. ענה לי בחור ובעודי רועד ובקושי מסוגל לדבר הרגיע אותי והציע לי דרך אחרת לחיות - לא בחשכת הארון אלא בגאוה.

אני מכיר את המתנדב הבכיר אישית - הוא אותו הבחור שענה לי לקו התמיכה באגודה באותו יום מבורך לפני למעלה מעשור. הוא גם זה שקיבל אותי אישית לאגודה לאחר שעזר לי לאזור אומץ ולהגיע לקבוצת התמיכה. הוא דיבר איתי שעות, תמך, עזר, השיא עצה ותמיד היה מוכן לסייע בכל תהייה ולבטים שעלו בי. מאז למשך שנים, בכל שנות התנדבותי למען הקהילה (באגודה, באיגי, במרכז הקהילתי ועוד), יקיר הקהילה הזה תמיד היה נכון לעזור ב-כ-ל דבר. בגלל שהכרתי אותו ואת טוב לבו תרמתי אישית לבר-נוער.

מדובר באדם יקר המקדיש את חייו - פשוטו כמשמעו - לעזרה לנוער במצוקה. לא כל נוער להטב אלא הנוער שנמצא במצוקה הכי קשה ושגם גופי הקהילה האחרים מתקשים לעזור לו. לכן אני לא מתפלא שניסה גם לסייע לנער ממשפחת פשע מסוכנת. הוא פשוט לא הפלה. הוא אדם גדול מימדים אבל החלק הכי גדול בו תמיד היה הלב שלו!

בתור נער מעולם לא הרגשתי שהוא מנסה להתקרב פיזית אלי אלא רק הרגשתי אמפתיה וקשב ותמיכה. ההיכרות שלי עימו היא רק דוגמה אחת לאלפי נערים ונערות שסייע להם. לא בכדי הוא קיבל אותות הוקרה מהקהילה ומחוץ לה על פועלו.

פעולותיו בהתנדבות במשך 18 כוללות הצלת חיים של נערים ונערות שהדרדרו לזנות, חסרי בית, הומואים פלסטינים שחיפשו מקלט מדיני ועוד.

את תחילת דרכו ההתנדבותית החל בחלוקת מזון ושתיה חמה לבני נוער שנזרקו מבתיהם והתגוררו ברחוב. בהמשך פעל בקו הקשב של הקהילה הגאה "יש עם מי לדבר – הקו הלבן" כמאזין וכמדריך מתנדבים. במקביל פעל בהתנדבות בעמותת "הועד למלחמה באיידס".

מעבר למעורבתו הרבה בבר נוער, מאז הרצח הוא מלווה את הפצועים ומשפחותיהם באופן צמוד ויומיומי, ומהווה עבורם משען.

כחלק מפעילותו רבת השנים היה אחראי לשיקום טרנסג'נדרס ובני נוער שעסקו בזנות, וכן למתן עזרה לפלסטינאים צעירים אשר נמצאים בסכנת חיים מפאת נטייתם המינית.

חשוב להדגיש שבעבודה עם נוער נתקלים לא פעם במשפחה שאינה מוכנה לקבל שבנה הומו או בתה לסבית או טראנס או בי ומעדיפה להאשים את אותם אנשים שעוזרים לילדיהם בכך שהם אלו "שהפכו אותם לכאלה". כל מי שמסייע לנוער במצוקה נמצא בקו האש. על אחת כמה וכמה מי שמקדיש חייו לנוער. תמיד הבנו מאיזו סערה  רגשית המשפחות באות ומעולם לא ראיתי - במקומות בהם התנדבתי - שבהאשמות האלו היה ממש.


כמה שאלות שצריכות להישאל

מן הראוי שנתהה - אף בלא כל קשר לפעילותו של הבכיר - על טיב ההאשמות שצצו בימים האחרונים:
1. כדאי לזכור שהוא מואשם על ידי שני רוצחים ממשפחת פשע ומכחיש כבר שבוע תחת חקירה מאומצת כל קשר ולו הקל שבקלים להאשמות
2. מטריד ביותר שההאשמות מתיישרות, באופן מחשיד ביותר, עם הסטריאוטיפ הכי ישן על הומואים, על כולנו - פדופילים מבוגרים בודדים המשחרים לטרף. לצערי יש יותר מרמז שהאוירה החברתית ההומופובית מזינה את הסיפור הזה - הן כמה שגרם לרוצחים להאמין שאחיהם נוצל באגודה הן כמניע ללחיצה על ההדק והן כמניע להאשמת אותו המתנדב במעשים אסורים.
3. המידע המתפרסם מראה בבירור כי הרצח הונע מהומופוביה. אחד המרצחים *חשב* שאחיו הצעיר נאנס היות ונוח לו לדמיין הומו מבוגר פדופיל - סטריאוטיפ ידוע - ובתגובה תכנן וביצע פיגוע ירי בעשרות בני נוער להטבים.

מי שמתאמן חודשים על פגיעה בבר נוער המלטות ואגירת נשק יכל באותה קלות להתאמן על איתור וריסוס דירת המתנדב.

הבחירה במקום ציבורי של להטביים חפים מפשע על סמך השערות הומופוביות מצביעה בבירור על פשע שנאה.

הבחירה לטפול מניע נקמה אישי מגיעה מצד משפחת הפשע היות ועל פשע המוגדר כפשע שנאה מקבלים כפל עונש.


אסור לערבב

לפני סיום מילה לכל אותם ואותן פעילים מדהימים המעלים את הנושא החשוב של מניעת פגיעה בנוער - כמובן שיש צורך תמיד להגן על נזקקים בקהילתנו ובכל קהילה (ואלו לא רק הקטינים אלא גם הזקנים ומעוטי היכולת) ומי כמו אותו מתנדב פעל לשם כך. אך מי שמערבב את הנושא הרחב והחשוב זה עם מה שקורה כעת מבלבל בין הגנה על נזקקים ובין עלילות שווא שנועדו להקל בעונשם של עבריינים מוכרים ורוצחים שפלים. הן נושא זה והן המתנדב הבכיר ינזקו מערבוב שכזה.

לסיום, חשוב להזכיר שחזקת החפות עומדת לצד כל אדם ובטח ובטח למתנדב ותיק ויקיר הקהילה שהקדיש חייו לנוער במצוקה, לעזרה לזולת, ולשיקום הנפגעים.

אנחנו - חבריו, מי שהתנדב לצידו, ומי שהוא עזר להם אישית בצעירותם - נעמוד על המשמר שההליך המשפטי ימוצה ללא משוא פנים וללא ההומופוביה שחברי הקהילה נתקלים בה גם מצד רשויות החוק. כולי תקוה שגם אתם וגם גופי הקהילה להם הקדיש חייו יצטרפו לדרישה זו.

עוד בנושא

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...