עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מי אתה, שאול גנון?

הוא אחד הפעילים הוותיקים והאהובים באגודת הלהט"ב, שפעל רבות למען הקהילה - אך במקביל היה מעורב בעימותים פומביים לא מעטים. דיוקן

שאול גנון הוא הבכיר בקהילה שנעצר על ידי המשטרה בחשד לביצוע עבירה בעבר, וכן שיבוש הליכי חקירת הרצח בברנוער לפני כארבע שנים. כך הותר היום לפרסום, עם ביטול צו איסור הפרסום שהוטל על הפרשה. דבר מעצרו של גנון עורר סערה בקהילה והכה בתדהמה פעילים רבים באגודה כמו גם בארגונים אחרים, ועד מהרה נפוצו שמועות רבות על טיב המעצר ואופיו. כעת, ניתן לפרסם כי המשטרה עצרה את גנון, וכי נחתם עמו הסכם עד תביעה במסגרתו גנון לא יואשם בעבירות המיוחסות לו ובהן תקיפה מינית של קטין שהייתה לטענת המשטרה הרקע לביצוע הרצח באגודה, והסתרת מידע שיכול היה לסייע להבאת החשודים ברצח בברנוער, בו נרצחו ליז טרובישי וניר כץ ז"ל, לדין.

עוד בנושא


שאול גנון הוא אחד הפעילים הוותיקים באגודת הלהט"ב, והוא כיהן במספר גדול של תפקידים בארגון, חלקם תפקידים בתשלום ומרביתם בהתנדבות. במרוצת השנים, הוא היה מעורב בפרשות רבות ובסערות ציבוריות שונות, כמו עימות פומבי עם ארגון הנוער הגאה שביקש לפרוש מהאגודה, ההחלטה השנוייה במחלוקת לגבות תשלום בכניסה להפנינג הגאווה, סכסוך מתוקשר עם מתנדבי "יש עם מי לדבר" והקו הלבן שהוביל בסוף לסגירתו של הקו אחרי כ-30 שנות פעילות, עימותים עם יו"ר האגודה לשעבר, נורה גרינברג, שנאלצה לפרוש מתפקידה לאחר שלא הצליח להעביר הצעות בארגון, סגירת עיתון "הזמן הוורוד" עוד. ברבות השנים התפטר גנון מהאגודה מספר פעמים, אך בכל פעם מצא את דרכו בחזרה לארגון, בתפקידים מגוונים. 

לצד העימותים הקשים והביקורת הציבורית הנוקבת, עיקר שמו של גנון יצא לו למרחוק בזכות פעילותו ההתנדבותית החיובית בקהילה, שעל תרומתה והיקפה אין כלל עוררין. התנדבותו של גנון בקהילה החלה לפני כ-25 שנים, כשחילק מזון ושתייה לבני נוער להט"בים שנזרקו מהבתים שלהם אל הרחובות והגנים הציבוריים. בהמשך, הוא התנדב בפעילויות שונות של האגודה - בהן קו הקשב והסיוע "יש עם מי לדבר - הקו הלבן" (שהחליף את הקו הלבן) ואף כיהן כחבר בוועד המנהל ובוועדת הביקורת של הארגון.

הוא עסק במסגרת האגודה בסיוע לטרנסג'נדרים וללהט"בים פלסטינים, בארגון ארוחות חג ללהט"בים שאין להם עם מי לחגוג ובשיקום נערים שעסקו בזנות, קו תמיכה המופעל על ידי בני נוער ועוד. זאת, כמובן, לצד תפקידו בניהול הברנוער, התפקיד שבגינו - על פי החשדות - הוא הפך למעורב בעקיפין ברצח הקשה בו נרצחו שניים ונפצעו רבים אחרים, חלקם באורח קשה ביותר. במקביל הוא התמודד על מקום ברשימת "שינוי" לכנסת, אך הרשימה לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה והקריירה הפוליטית שלו הסתיימה לפני שכלל החלה.

בעבר התפטר גנון מתפקידו כמנכ"ל האגודה, מינוי שספג ביקורת ציבורית נוקבת. גנון ניתק קשר עם פעילי הארגון, ורק כעבור מספר ימים של נתק הצליחו באגודה ליצור עמו קשר, אז הוא אמר כי הוא לא מעוניין בתפקיד. בעקבות ההתפטרות, תקף יו"ר האגודה דאז, מייק המל, את הקהילה והטוקבקיסטים באתר GoGay בפרט, בטענה שהם אשמים בהתפטרות.

"דברים שנאמרו בפורומים סגורים [ישיבות האגודה והתכתבויות פנימיות בין חברי הוועד] דלפו לתקשורת", אמר המל, "אנחנו נמצאים כרגע בתהליך חיפוש מנכ"ל. GoGay היה זה שזעק את זעקת המדוכאים... זה המחיר שעכשיו משלמים על סידרת ההשמצות שאז הייתה", אמר המל, בהאשימו את הכתבות ואת התגובות אליהן, בהתפטרותו של גנון.

גנון קיבל ב-2009 את "אות המתנדב" של עיריית ת"א, בעיקר על רקע פועלו בברנוער. עם קבלת האות, לא חסך גנון את ביקורתו מהקהילה הגאה, במה שנראה היום אמירה צינית ומצמררת ביותר, נוכח ההאשמות המיוחסות לו. "הדבר שהכי חורה לי בקהילה הוא שמספר המתנדבים לא מספיק, כי רוב האנשים עסוקים בתחת של עצמם. הם לא מבינים שיש הרבה מאוד אנשים שצריכים את העזרה שלהם, והרבה מאתנו שזקוקים לעזרה לא זוכים לה. ציפיתי שהקהילה שלנו תתגייס הרבה יותר לטובת פצועי הברנוער. אנשים אמנם תרמו ביד רחבה, אבל זה עדיין לא מספיק. אם כל אחד היה תורם קצת יותר - היה לנו הרבה יותר קל לטפל בהם ובצרכים שלהם". בהמשך אמר גנון כי "ייתכן שלא יהיה לארגונים מספיק כסף כדי לקנות כיסאות גלגלים ולממן טיפולים לשני הפצועים מהפיגוע שככל הנראה יישארו נכים לכל חייהם".

יצויין כי גנון מכחיש את כל המיוחס לו, וטוען כי חרושת השמועות שקרית ופוגעת בו ובבני-משפחתו. עם זאת, במשטרה מיהרו לפרסם כי נחתם עמו הסכם במסגרתו הוא, כאמור, מודה בחלק מההאשמות שיוחסו לו.

מעצרו של גנון וההאשמות המיוחסות לו מטילים צל כבד על פועלו של האיש, אך גם על האגודה כמו גם על הקהילה כולה. רבים מוטרדים מפני גל הומופוביה וסטריאוטיפים, וחוששים מכך שטענות על הומופוביה ושנאה יבוטלו, בטענת "זאב זאב". ללא ספק מדובר באחת התפניות הדרמטיות והקשות ביותר שידעה קהילת הלהט"ב הישראלית, ורק ימים יגידו כיצד תשפיע הפרשה כולה על הקהילה בכלל והאגודה בפרט. 

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...