מצעד הגאווה בתל-אביב 2013. צילום: איציק לוי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

עשרות אלפים במצעד הגאווה בתל-אביב

בצל מעצר החשודים בביצוע הרצח בברנוער יחד עם בכיר בקהילה, התקיימו אירועי הגאווה בת"א. נאומו של שר האוצר יאיר לפיד הופסק בקריאות בוז

 עשרות אלפי בני-אדם הגיעו הבוקר (שישי) להשתתף במצעד הגאווה בתל-אביב. מהעירייה נמסר כי מדובר באירוע הגאווה הגדול ביותר שנערך בישראל עד היום.

המצעד מתקיים השנה בצל מעצרם של שלושה חשודים במעורבות ברצח בברנוער לפני כארבע שנים, וכן מעצרו של בכיר באחד מארגוני הקהילה בחשד למעורבות בעבירה אחרת מהעבר. 


צילום: איציק לוי

בפתיחת האירוע נכח שר האוצר, יאיר לפיד, אך נאומו הופרע בקריאות בוז מצד המשתתפים והוא לא הצליח לומר את דבריו. בתגובה לדברים אמר לפיד "כשעליתי לבמה התייצבו בשורות הראשונות כמה עשרות פעילי מרץ והעבודה והחלו לצרוח סיסמאות נגד התוכנית הכלכלית. לא נכנסתי איתם לויכוח, מפני שבעיני (ונדמה לי שגם בעיני רוב מוחלט של הקהל), הם ניצלו לרעה את האירוע המרכזי של הקהילה הגאה וניסו לתפוס עליו טרמפ פוליטי".

"החלטתי שאני לא מוכן להתנהג כמוהם, אז רק אמרתי כמה משפטים על המחוייבות העמוקה שלי ושל "יש עתיד" לזכויות הקהילה הלהט"בית ועל כך שאני מאמין שלכל זוג בעולם - חד מיני או לא - צריכה להיות הזכות להתחתן ולהוליד ילדים", הוסיף.


צילום: מיכאל רוזנפלד

המצעד הבוקר. צילום: ברק בן שמעון
צילום: ברק בן שמעון


צילום: אסף חדי כהן

לאחר שלפיד ירד מהבמה נאמו יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ, יו"ר התנועה ציפי לבני, השרה לימור לבנת, השרה יעל גרמן וחברת הכנסת זהבה גלאון. 

יחימוביץ אמרה כי "בעניין הזה [של הקהילה] אין מפלגות, כולנו אתכם.... אבל, ויש אבל גדול, זה לא מספיק להגיד, צריך גם לעשות. אל תעשו לנו הנחות ואל תוותרו לנו, דרשו מאיתנו דברים אמיתיים של ממש". לבני אמרה כי היא מודה לקהילה על תמיכתה בה במשך שנים ארוכות, והוסיפה כי תפעל לקדם חוקים למניעת אפלייה במסגרת תפקידה כשרת המשפטים.


צילום: יותם סואץ

גם השרה לימור לבנת אמרה כי תפעל לקידום חקיקה פרו להטב"ית: "נמשיך לקדם את הגישה מתוך אמונה שאסור לאפלות אף אחד, על שום רקע". שרת הבריאות, יעל גרמן, אמרה שהיא תקדם את חוק הפיצויים לנפגעי הרצח בברנוער, וחוק ברית הזוגיות המקודם בין היתר גם על ידי מפלגת העבודה וגופים פרלמנטריים אחרים. 


חברי ארגון חוש"ן במצעד הגאווה. צילום: אוהד חורי

ח"כ גלאון התייחסה לרצח בברנוער ולמעצרם של שלושה חשודים בפרשה. "לקחת כלי נשק כדי לפגוע במישהו זו שנאה", אמרה, "לרסס אנשים חפים מפשע בכדורים זו שנאה. בברנוער בוצע פשע שנאה. הרי זירת הפשע היא מוסד של הקהילה, הקורבנות היו חברי וחברות קהילה". דברים דומים כתבה גלאון בהרחבה בפייסבוק. "חברות וחברים, אחרי שהפרשה התפוצצה והחשודים נעצרו, השמועות מגיעות מכל עבר ואין סוף לפרשנויות. אנחנו עדיין לא יודעים מה בדיוק קרה שם, אבל מה שברור הוא שאדם שנוטל רובה לידיים ויוצא למסע טבח בקבוצת צעירים מהקהילה הגאה, הוא אדם שמעל לכל, מניעה אותו שנאה. היום מתקיים מצעד הגאווה המסורתי והצבעוני בתל אביב, ובגאווה גדולה נרים את הראש ונצעד - נגד השנאה, נגד האלימות, ובעד הדבר הפשוט והיפה הזה שנקרא כבוד האדם", אמרה גלאון והוסיפה: "אני שמחה להיות בין המזניקים של המצעד ומזמינה אתכם להצטרף לגוש של מרצ שיובלו צעירי המפלגה והפורום הגאה. מרטין לותר קינג אמר: "רק האור יוכל לחושך רק האהבה תוכל לשנאה". חג גאווה שמח". 

מצעד הגאווה המרכזי עבר לאורך הרחובות טשרניחובסקי, בן יהודה, ארלוזרוב, בוגרשוב והירקון עד לחוף גורדון, שם הוא הסתיים בהפנינג ומסיבת חוף גדולה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...