בכיר האגודה שנעצר. צילום: ארכיון GoGay.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הרצח בברנוער: בכיר בקהילה נעצר

צו איסור פרסום הוטל על זהותו של האיש ועל הנסיבות שהובילו למעצרו אך נמסר כי הוא אינו נחשד בביצוע הרצח, אלא מחזיק מידע קריטי לפענוחו

הקהילה הוכתה בתדהמה: היום (ה') פורסם בהרחבה באמצעי התקשורת כי בכיר בקהילה הגאה נעצר, בהמשך להתפתחות בחקירת הרצח בברנוער לפני כארבע שנים. צו איסור פרסום הוטל על זהותו של האיש ועל הנסיבות שהובילו למעצרו אך נמסר כי הוא אינו נחשד בביצוע הרצח, אלא מחזיק מידע קריטי לפענוחו.

אתמול הודיעה המשטרה כי עצרה שלושה בני-אדם בחשד למעורבות ברצח בברנוער, בו נרצחו ליז טרובישי וניר כץ ז"ל. על פי הדיווחים, במשטרה סבורים כי הרצח בוצע כנקמה על ידי בני משפחה, תושבי רמת גן ובני-ברק, שזהותם ידועה ומוכרת למשטרה. היום האריך בית המשפט את מעצרם של החשודים ברצח ב-11 ימים, וכפי הנראה בקרוב יוגשו נגד השלושה כתבי אישום.

דבר מעצרו של הבכיר באגודה הכה בתדהמה את מקורביו וחבריו, כמו גם את קורבנות האירוע בברנוער ובני משפחות ההרוגים. "הוא ליווה אותנו במשך שנים, והיה אחד האנשים שנחשבו להכי קרובים לעניין, לא חלמתי שיהיה לו כזה קשר", אמר הערב אחד מהנפגעים ברצח. "צריך לחכות ולראות מה יקרה, כרגע יש המון דברים ובאופן טבעי זה מציף את כולם בתחושות מאוד קשות ומבלבלות. אני כבר לא יודע במה ומי להאמין", הוסיף.

חבריו של החשוד מכחישים באופן גורף את דבריו, אך נזהרים מלהטיל דופי בחקירת המשטרה. "אנו ממתינים לפרטים המלאים, כרגע אף אחד לא באמת יודע מדוע הוא נעצר, יש מידע מכל מיני סוגים וברור שאין לו קשר ישיר לעניין", אמר אחד מפעילי האגודה. "ברור לנו שהשאלות רבות והתחושות מעורבות. חשוב לנו למסור מסר אחד חזק וברור לציבור ולמשטרת ישראל: גם אם יתברר כי הטריגר הראשוני היה רצון בנקמה אישית, ירי ללא אבחנה בנערים ונערות להט"בים,חפים מפשע, מתוך כוונת תחילה לרצוח אותם זהו פשע שנאה!", נמסר הערב על ידי אגודת הלהט"ב.

זהבה גלאון אמרה כי "לבי עם משפחות הנרצחים והפצועים של הרצח הנתעב בבר-נוער, שבתקווה יוכלו לנוח קצת עכשיו, לפחות מהחיפושים ומהשאלות. אבל לנו כחברה עדיין אסור לנוח. אנחנו חייבים להיות מוטרדים מהתגובות לרצח, מגילויי השנאה, מהעובדה שהרוצחים הצליחו להיטמע בתוכנו במהלך ארבע שנים שלמות. אסור לנו לראות את הרצח הנורא הזה כאירוע חד פעמי ונטול הקשר - השנאה והאלימות כלפי כל מי ששונה מאיתנו הפכו להיות כל כך נוכחות ויומיומיות, שבמקרים רבים אנחנו בקושי שמים לב אליהן. חודש הגאווה שהתחיל השבוע הוא הזדמנות לעצור, ולשים לב. להסתכל - איך אנחנו מקבלים את חברי הקהילה? על כל גווניהם. לא רק את אלה שיחסית "דומים" לנו. איך אנחנו מתייחסים אליהם לא רק בתל אביב, אלא גם בנהריה, בירוחם, בירושלים, בפתח תקוה? במדינה שלנו, אסור שנרשה שילדים יפחדו לצאת מהארון, שנערים ונערות יפחדו לצעוד יד ביד ברחוב עם בחיר או בחירת ליבם, ושמישהו יחשוש ללבוש מה שהוא רוצה, ולעשות מה שהוא מרגיש. רק אז נוכל באמת לצעוד בגאווה".

הרצח בברנוער התרחש לפני כארבע שנים. ב-1 באוגוסט 2009 פרץ אלמוני רעול פנים אל בית האגודה ברחוב נחמני בתל-אביב, וירה במשתתפי מפגש הנוער שהתכנסו במקום כמדי שבוע. על פי החשדות, הרצח היה מתוכנן מראש ומספר אנשים היו מעורבים בהוצאתו אל הפועל. ליז טרובישי (16) וניר כץ (26) מתו מהיריות, אחרים נפצעו, חלקם באורח קשה מאוד. שניים מהפצועים קשה נשארו נכים כתוצאה מהתקיפה. 

הפרשה זעזעה את הקהילה הגאה בישראל, ובעקבותיה החל גל מחאה בדרישה להיאבק בהומופוביה ולהביא את הרוצחים לדין, אך עם חלוף הזמן הנושא ירד מסדר היום כמעט לגמרי. במשטרה השקיעו מאמצים רבים בניסיון לפענח את הרצח, ובמטרה להביא את האשמים לדין. מאות עדים תוחקרו ותושאלו, ואלפי בני-אדם זומנו לבירור.

במרוצת השנים נבדקו מספר כיווני חקירה, אך הפעם מדובר בהתפתחות הדרמטית ביותר, שגם לוותה בהארכות מעצר וכפי הנראה מסמלת את סופה של הפרשה העצובה והקשה הזו. 


חמישים גוונים של שנאה / טל איתן
שנאת אדם, הומופוביה, טרנספוביה, שנאת זרים, שנאת נשים, כל אלה מחלות מסוכנות ששולחות גרורות אלימות ובלתי-פוסקות. הוויכוח בשאלת זהותם המינית של הרוצחים מבזה את הנרצחים

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...