גלעד לזכר הנרצחים בברנוער (ארכיון). צילום: גלעד מנדלבוים.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

פריצת דרך בחקירת הרצח בברנוער

הוארך מעצרם של שלושה חשודים, תושבי רמת גן ובני ברק, בחשד למעורבות ברצח לפני כארבע שנים. במקביל נעצר פעיל בכיר בקהילה

התפתחות דרמטית בחקירת הרצח בברנוער ב-2009. שלושה בני-אדם נעצרו היום (ד') בחשד למעורבות ברצח בברנוער, בו נרצחו ליז טרובישי וניר כץ ז"ל. על פי הדיווחים במשטרה חושדים כי המניע לרצח היה אישי, ונבע ממה שאמצעי התקשורת בישראל כינו כ"תחושת נקם". יצויין כי המשטרה התירה לפרסום פרטים כלליים מאוד, חלקם תמוהים למדי: בין היתר פורסם כי השלושה יהודים, וכן שהם בין הגילאים 20 ל-40. ב"מעריב" דווח כי שניים מהחשודים היו קטינים בעת המעשה. עוד דווח כי השלושה הם בני משפחה, תושבי רמת גן ובני ברק. 

גורמים ביחידת החקירות המרכזית תל-אביב שללו את האפשרות שמדובר ברצח על רקע לאומני, וכי המניע לרצח הוא כנראה נקמה. עוד נמסר כי ישנה סבירות גבוהה כי יוגשו כתבי אישום נגד החשודים, ובינתיים אישר בימ"ש להאריך את מעצרם ב-11 יום. הבוקר נעצר אדם רביעי, שאינו חשוד ברצח אך נחשד כי יש ברשותו מידע חשוב הקשור לפרשה. החשוד הוא בכיר בקהילת הלהט"ב, אחד הפעילים המרכזיים באגודה וקרוב מאוד לרצח בסניף האגודה בת"א.

"ערב מטלטל עובר עלינו. אנו עומדים בקשר ישיר עם המשטרה ומתעדכנים בפרטים. אנו סומכים על המשטרה כי תפעל עד לפענוח הרצח והבאתו של הרוצח לדין", אמרו ערב הפרסום באגודה לזכויות הלהט"ב. המשטרה עדכנה את משפחות ההרוגים והפצועים בפרטי המעצרים בסמוך לפרסום הדברים באמצעי התקשורת.

ח"כ ניצן הורוביץ אמר "הקטל הבלתי-מפוענח בברנוער הטיל צל כבד, במשך כמעט 4 שנים, לא רק על הקהילה הגאה, אלא על החברה הישראלית כולה. התגובות לרצח מצד גורמים שונים חשפו תהומות של שנאה. בשנים שעברו מאז, דרשתי מצמרת המשטרה לא להרפות ולהמשיך בחקירה ללא ליאות. יש לקוות כי מערכת אכיפת החוק אכן הצליחה לשים ידה על האחראים למעשה הנורא. בעת הזו מחשבותיי נתונות לפצועים ולמשפחות הנרצחים ליז טרובישי וניר כץ, זכרם לברכה. הנפגעים זכאים לטיפול ופיצוי הולם – דבר שלא ניתן להם עד כה, ובמיוחד דרושה פעולה חינוכית נמרצת כדי למנוע פגיעות נוספות בעתיד. זו משימתנו".

הרצח בברנוער התרחש לפני כארבע שנים. ב-1 באוגוסט 2009 פרץ אלמוני רעול פנים אל בית האגודה ברחוב נחמני בתל-אביב, וירה במשתתפי מפגש הנוער שהתכנסו במקום כמדי שבוע. על פי החשדות, הרצח היה מתוכנן מראש ומספר אנשים היו מעורבים בהוצאתו אל הפועל. ליז טרובישי (16) וניר כץ (26) מתו מהיריות, אחרים נפצעו, חלקם באורח קשה מאוד. שניים מהפצועים קשה נשארו נכים כתוצאה מהתקיפה.

הפרשה זעזעה את הקהילה הגאה בישראל, ובעקבותיה החל גל מחאה בדרישה להיאבק בהומופוביה ולהביא את הרוצחים לדין, אך עם חלוף הזמן הנושא ירד מסדר היום כמעט לגמרי. במשטרה השקיעו מאמצים רבים בניסיון לפענח את הרצח, ובמטרה להביא את האשמים לדין. מאות עדים תוחקרו ותושאלו, ואלפי בני-אדם זומנו לבירור.

במרוצת השנים נבדקו מספר כיווני חקירה. כעשרה ימים לאחר הרצח נבדק חשד לפיו חייל הנח"ל החרדי, שמואל פריימרק, היה חלק מהתארגנות חרדית לפגיעה בגייז, ערבים ואנשי שמאל, אך כיוון חקירה זה לא נשא פרי. כשנה לאחר הרצח נעצר יעקב טייטל, תושב ההתנחלות שבות רחל, בחשד שהיה מעורב במספר תקריות אלימות ומקרי רצח, ובהן גם הפיגוע בברנוער. למרות שטייטל התוודה שביצע את הרצח בנחמני, המשטרה שללה גם כיוון חקירה זה, והמשיכה בחיפושים אחר האנשים העומדים מאחורי המעשה. יצויין כי במשטרה חשדו כי טייטל ידע מי עומד מאחורי הרצח, אך לא פורסם האם אכן היה לו קשר - ולו עקיף - לפרשה.

בינתיים, עקב ההודעה החלקית של המשטרה, נפוצו ברחבי הרשת שמועות וספקולציות שונות. הכתב הפוליטי של חדשות ערוץ 2, עמית סגל, כתב בטוויטר: "אפשר להגיד שהויכוח אם מדובר בפשע שנאה לא יקבל תשובה חד משמעית. נתון לפרשנות". היו גם אלו שקישרו את הודעת המשטרה הדרמטית במעצר של תושב בני-ברק בן 46, שנעצר ביום שני האחרון לאחר שקילל מספר נשים לסביות ואיים עליהן בגרזן ברחוב לילנבלום בתל-אביב. בחקירתו טען האיש כי הוא הגיע למקום "כדי לתקן את תל אביב". טרם ברור האם יש קשר בין התוקף מבני-ברק לבין המעצרים שבוצעו היום.

פרסום ראשון: 05/06/2013 22:40


חמישים גוונים של שנאה / טל איתן
שנאת אדם, הומופוביה, טרנספוביה, שנאת זרים, שנאת נשים, כל אלה מחלות מסוכנות ששולחות גרורות אלימות ובלתי-פוסקות. הוויכוח בשאלת זהותם המינית של הרוצחים מבזה את הנרצחים

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...