עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נפטר דן לחמן - מוותיקי ויקירי הקהילה

לחמן, יקיר הקהילה הגאה ואחד הפעילים הבולטים בה לאורך שנים ארוכות, הלך לעולמו בגיל 71. הוא היה אחד ממקימי האגודה, הקו הלבן והוועד למלחמה באיידס, כתב ועורך בפורטל GoGay

מערכת GoGay מרכינה את ראשה יחד עם קהילת הלהט"ב כולה, על מותו של דן לחמן ז"ל, שנמצא מת בביתו בתל-אביב ביום חמישי האחרון. לחמן היה בן 71 במותו.

הוא נולד וגדל בתל-אביב ונחשב לאחד הפעילים הוותיקים ביותר בקהילה הגאה. בשנת 2005 קיבל לחמן את אות יקיר קהילת הלהט"ב במלאת 30 שנה להקמת האגודה, כאות על מפעל חייו שכלל פעילויות רבות ומגוונות לקידום הקהילה הגאה.


דני לחמן בתוכניתה של אושרת קוטלר "גאווה לאומית" על חיי הקהילה הישראלית בשנות ה-50 ואילך.

ב-1975 ייסד לחמן יחד עם קומץ שותפים את האגודה לשמירת זכויות הפרט שלימים הפכה לאגודת הלהט"ב. הוא עמד מאחורי היוזמה וההקמה של "הקו הלבן", קו קשב ותמיכה להומואים, לסביות ובני משפחתם וכן נמנה על מקימי הוועד למלחמה באיידס, בל"ה דואגת והמרכז לסיוע לנפגעי תקיפה מינית.

פעילותו בשנות ה-70 וה-80 נחשבה ליוצאת דופן בפרט משום שיחסים הומוסקסואליים היו באותן שנים מחוץ לחוק ואמצעי התקשורת והציבור ראו בהומואים ולסביות סטייה מסוכנת שדינה מאסר. למרות זאת, פעל לחמן בגלוי ומבלי לחשוש מחשיפה עצמית והוא היה בין הראשונים בארץ לצאת מהארון ולספר על חייו כהומוסקסואל בעיתונות, ברדיו ובטלוויזיה.

במקביל הוא לקח חלק בפעילות עיתונאית ופובליציסטית, ופרסם מאמרים וטורים פרי עטו באמצעי תקשורת רבים ושונים ובהם "הזמן הוורוד", "מגעים", מגזין "אימאגו" ואתר GoGay שבו היה לחמן כתב פעיל וחבר מערכת מרכזי במשך שנים ארוכות. הוא היה חברו הקרוב של במאי הקולנוע עמוס גוטמן, השתתף בכתיבת חלק מסרטיו, והופיע בסרטו "נגוע", וכן בסרט הדוקומנטרי "עמוס גוטמן: במאי קולנוע" ובסרטים נוספים בתפקידי אורח.

גם במותו ביקש לחמן לתרום לקהילה, תרומה אחרונה ונוגעת ללב, כשהוריש את ביתו ורכושו לאחד מהארגונים המרכזיים המסייעים ללהט"בים.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...