עוד בחדשות ודעות
 >  > 

לבני: "לכל האדם הזכות לאהוב"

לרגל יום הבנ"ה העבירה ציפי לבני מסר תומך ויוצא דופן למען הקהילה הגאה, ואמרה ש"תפקידה של ההנהגה להילחם בדעות הקדומות ולא להיכנע להן"

ראש האופוזיציה ויו"ר קדימה, ציפי לבני, שגרה אגרת תומכת בקהילה הגאה לרגל יום ההבנ"ה שצויין אתמול (ג') בישראל ובעולם. את האגרת הקריא אבי סופר, מוותיקי הפעילים בקהילה, בטקס היסוד של השדולה לזכויות קהילת הלהט"ב בכנסת.

"ביום ההבנה הבינלאומי אנחנו מחויבים להסתכל פנימה אל החברה הישראלית מתוך הכרה כי היעדר הפתיחות והנכונות לקבל את האחר בחברה – פוגע בחברה כולה ובערכים שהיא מתיימרת לייצג. אלימות היא תופעת הקצה של ההומופוביה. היא מתחילה במבט עקום ועוברת למילים ולעיתים גם מגיעה לפגיעה של ממש באחר", כתבה לבני.

"אני מאמינה שהזכות לאהוב מוקנית לכל אדם. נטיית הלב והגוף אינה בחירה פוליטית וההגנה על הקהילה הגאה ועל זכות כל אחד להיות כאחד האדם החופשי זהו עניין לבני אדם המכבדים את זכות האחר. תפקידה של הנהגה להילחם בדעות הקדומות ולא להיכנע להן, לומר זאת בקול ולא לחשוש מביקורת שנובעת מפחד, מדעה קדומה או סתם משיקול פוליטי קטנוני".

"המורכבות בבני האדם הפכה מושא לשנאה"


לבני כתבה על הקשיים עמם מתמודדים אנשי הקהילה, ועל התהליכים המובילים לשנאת האחר. "בבואי להזדהות עם חברי הקהילה בהזדמנויות רבות, דיברתי לא פעם על החשיבות בקבלת בני אדם - על נטיות ליבם, גופם והחלטותיהם באשר תהיינה", כתבה והוסיפה ש"אני יודעת שעבור רבים דברים אלה, שעבורי הם המובן מאליו האנושי, אינם ברורים מאליהם והמורכבות שיש באדם - שאמורה להיות היופי בשונה - הפכה למרבה הצער למושא לשנאה".

כן התייחסה לבני לתפקיד המכונן של המנהיגות הישראלית במיגור התופעה של להט"בפוביה ואי-קבלה של הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים בחברה. "ישראל לא יכולה להרשות לעצמה את הפחד מהאחר, הפחד שהופך לשנאה ואטימות. ישראל, שגאה בצדק בערכיה, צריכה להוקיע את השנאה ולהקיא אותה מתוכה. הדרך להפוך את החברה הישראלית לטובה יותר מתחילה בהבנה הזו".


"הורים התנכרו לילדיהם, אחרים חיבקו ילדי אחרים"


בהתייחסה לרצח בסניף האגודה בת"א, בו נרצחו ניר כץ וליז טרובישי ז"ל, כתבה לבני ש"הרצח הנורא של בני הנוער הגאה לפני כמעט שנתיים, חשף את השנאה והאטימות, חידד את הקושי הקיים, במיוחד לבני נוער במשפחותיהם, והיווה קריאת השכמה לחברה. שמעתי אז על הורים המתנכרים לילדיהם ומנגד ראיתי את ההורים שאספו את הפגועים והדחויים, גם את ילדיהם של אחרים, וחיבקו אותם כאילו היו שלהם".

לדבריה, "אם הרצח בבר נוער הוביל להתפכחות וחרטה של חלקים בחברה הישראלית, הרי שכעת הגיע הזמן לפעול למען ההכרה, השוויון והכבוד לאחר. אני מאמינה שכל אדם בישראל זכאי לאותו חופש בסיסי, לחיות את חייו ולמצוא בהם את האושר לו זכאי כל אדם".

היא חתמה את הדברים בהדגשת חשיבות השינוי שצריכה החברה הישראלית לעבור, ובתפקידה של השדולה החדשה בכנסת בתהליך זה. "המאבק לשינוי, אשר כולל את הקמת השדולה, הכרחי וחשוב. נקודת המפנה צריכה להתחיל כאן ולשנות את פניה של החברה בישראל".

"מדובר בנו, בעצמנו, בעתיד של כולנו ובהפיכת ישראל לאותה מדינה שגאוות כל אזרחיה בה", חתמה לבני את דבריה.


עוד בנושא: אוריה רון לא התרגש מהאיגרת של לבני, ודורש: פחות דיבורים, יותר מעשים / דעות

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...