עוד בחדשות ודעות
 >  > 

לא-יהודים טובים מרבנים פנאטיים

הודעת רבנים רבים היוצאת נגד השכרת או מכירת דירות ללא-יהודים עשויה להיות אך רק שלב ראשון בהקצה והפילוג בעם המובלים על ידם

דרישתם של רבנים, המתפרנסים מכספי ציבור, שלא למכור או להשכיר דירות ללא-יהודים, עשויה להוביל ליוזמות גזעניות, בדלניות, סהרוריות או הזויות לא פחות. למשל, יכולה לצוץ דרישה מצד אישי-ציבור, שחילוניים יפסיקו למכור ולהשכיר דירותיהם לחרדים. יוזמה הזויה כזאת עשויה להצביע על כמה וכמה יתרונות כביכול הגלומים בהעדפת קונים ושוכרים לא-יהודים על-פני יהודים חרדים.

מי שיעלו דרישה כזאת, עשויים להסביר לנו שלא-יהודים אינם מעודדים סגירת-רחובות בשבתות; לא-יהודים אינם מנסים לשכנע חילוניים להניח על גופם רצועות של עורות בעלי-חיים ולהתפלל לכוחות עליונים בלתי-נראים (הנחת תפילין); לא-יהודים (שאינם דתיים פנאטיים) לא מעודדים שנאה כלפי מיעוטים מיניים (לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרס); לא-יהודים אינם עורכים טקסי חינה ו/או טקסי הכנסת ספר-תורה המלווים לעיתים קרובות במוסיקה מחרישת אוזניים ומרעידת קירות; לא-יהודים אינם מחנכים את ילדיהם שהשכנים החילוניים מהדלת ממול הנם כופרים נחותים הראויים לגנאי; לא-יהודים אינם מעקמים פרצוף כשהשכנים החילוניים נהנים ממוסיקה או אינטרנט בשבת; לא-יהודים אינם מטיפים שהעם היהודי הנו נבחר וראוי להיחשב כעליון על פני עמים אחרים; לא-יהודים אינם מטיפים מוסר לשכניהם; לא-יהודים (שאינם דתיים פנאטיים) אינם חותרים להשלטת כוהני-דת סמכותניים על המדינה במקום נבחרי הדמוקרטיה המערבית הליברלית.

בעצם, למה להסתפק רק בדרישה המפלה שלא למכור ולהשכיר דירות לערבים, פליטים מדרפור וחרדים? לשנאת-אדם פנים רבות, ואפשר לגלות יצירתיות ממארת וללכת עוד יותר רחוק, ואף לדרוש החרמה, נידוי, רדיפה והשפלה של ה"אחרים" באופן יומיומי: לא למכור להם מוצרים במכולת, לא להושיט להם יד אם הם נופלים באמצע הרחוב, לא להזעיק אמבולנס שיעביר אישה "אחרת" הכורעת ללדת לבית-חולים, לא להרשות לילדים ה"נכונים" לשחק בשכונה עם הילדים ה"אחרים", לאסור יחסי שכנות, ידידות, רומנטיקה וסקס בין הקבוצות, ואולי גם לפתוח גטאות, מחנות, בתי מעצר ולהקים ערים שישמשו מחנות ריכוז ל"אחרים" פשוט מכיוון שהם "אחרים".

היום קוראים אותם רבנים מתחסדים – המעיזים להטיף ל"אחדות העם" אך מפלגים אותו – שלא למכור או להשכיר דירות ללא-יהודים, אך מחר אולי יתחשק להם לחתום על כתבי-שטנה נגד מכירה או השכרה של דירות למגזרים נוספים? למשל, צמחונים (שמתחלחלים מההתעללות בתרנגולות בטקסי-כפרות ומשיסוף כשר של צווארי-פרות בבתי המטבחיים), שמאלנים (שחלקם מאמינים שבני-האדם בראו את אלוהים, ולא להיפך), לאמהות רווקות חד-הוריות (שהעזו להתעבר מבלי להתחתן), למיעוטים מיניים (כי הם הומואים, לסביות, ביסקסואלים או טרנסג'נדרס), למזרחים (כי הם לא אשכנזים), לאשכנזים (כי הם לא מזרחים), למי שכותבים ביד שמאל (כי הם סוטים מהנורמה של כתיבה ביד ימין), לג'ינג'ים (כי הם ג'ינג'ים) ולמי שנמוכים מדי, גבוהים מדי, רזים מדי, שמנים מדי, עליזים מדי, עצובים מדי, מתקדמים מדי, מפגרים מדי, או סתם "לא משלנו".

הבעיה היא, שרשימת ה"מוקצים" הזאת עלולה לתת רעיונות לחובבי אפליות ורדיפות, כולל כמה רבנים רברבניים הסובלים מסטיות קשות כמו גזענות, לאומנות, שוביניזם, שנאת-נשים, פנאטיות דתית, הומופוביה וגם בורות, שאומנם אינה סטייה, אך גם לא כבוד גדול.

ד"ר גלעד פדבה הוא חוקר ומרצה ללימודי תרבות, קולנוע ומגדר 

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...