עוד בחדשות ודעות
 >  > 

לראשונה: "ספינה יהודית" במצעד באמסטרדם

נוסעי הספינה חבשו כיפות ורודות, ונכתבה עליה המילה "שלום". הספינה היהודית היא אחת מ-80 ספינות - וכחצי מיליון בני אדם - שהשתתפו במצעד, שנערך השנה בפעם ה-15

מצעד הגאווה של אמסטרדם, שנערך שלשום (ש') בתעלות העיר, כלל לראשונה "ספינה יהודית". צבעה של הספינה היה לבן, והוטבעה עליה, בין היתר, המילה "שלום". הנוסעים שעלו עליה חבשו כיפות ורודות. היא הופעלה על ידי הארגון ההולנדי-יהודי "בית החידוש", לאחר שבשנה הראשונה שטה במצעד, לראשונה, "ספינה מוסלמית".

ג'לה זיג'לסטרה, ממארגני הספינה, אמר לרדיו הולנד, כי הארגון "פעיל במצעד הגאווה מדי שנה. בכל שנה אנחנו מארגנים, בערב שלפני המצעד, תפילת ערב שבת מיוחדת תחת הכותרת: 'שבת הוורודה'". הוא סיפר, כי "אנחנו רוצים לשוט (במצעד) מזה זמן מה, אבל זה לא הסתדר עד עתה".

זיג'לסטרה אף אמר, כי היחס של היהדות להומוסקסואליות דומה לזה של הנצרות והאיסלאם. "ביהדות האורתודוקסית, הומוסקסואליות היא טאבו. דבר אסור. אבל זה תלוי בעד כמה הקהילה אורתודוקסית. בקהילות ליברליות אפשר לשמוע 'רעשים חיוביים' בכל הנוגע לנישואים חד-מיניים ולמידת הקדושה שלהם".

ספינה זו הייתה אחת מבין שמונים ספינות - וכחצי מיליון בני אדם - שנטלו חלק במצעד. המצעד היה שיאו של שבוע גדוש באירועים גאים, והתקיים תחת גשם כבד.

ספינות של נכים, מבוגרים - ופעילים למען זכויות להט"בים באפריקה

האירוע התקיים השנה תחת הכותרת "חגיגה", וכלל, מלבד מוזיקה, בלונים ורודים וכדורי מראות. הוא התקיים בהשתתפות פוליטיקאים, נציגים מממשלת הולנד. ראש העירייה החדש של אמסטרדם, אברהארד ואן דר-לאן, פתח את המצעד, ואף הקליט לקראתו מסר מיוחד בווידיאו.

פיליפ טיג'סמה, דובר מטעם ארגון זכויות הלהט"ב COC, אמר, כי "אנחנו רוצים לחגוג את העובדה שזו השנה ה-15 שבה מתקיים מצעד גאווה באמסטרדם". לדבריו, "זה יום שבו אתה יכול להיות מי שאתה".

לעומת זאת, על אחת הספינות רקדו "לוחמים אפריקנים", במטרה לעורר את המודעות לרדיפה אחרי להט"בים שקיימת במדינות שבהן הומוסקסואליות עדיין אינה חוקית.

טוני לה טגולה מהפדרציה לתמיכה בלהט"בים צעירים באפריקה אמר, כי "בסודן יכולים לערוף את ראשך אם אתה מהקהילה. במלאווי, יכולים לשלוח אותך ל-15 שנות מאסר".

ספינה אחת כללה להט"בים מבוגרים, תחת הכותרת "גאווה אפורה". אחד מהם, האנס דמיטרה בן ה-68, הגיע למצעד ביחד עם בן זוגו, כאשר הוא לובש חולצה וכובע ורודים ופרווה לבנה. הוא אמר, כי המצעד נותר חשוב לקהילה בהולנד. "זו תמיד חגיגה גדולה, שבה כל ההומוסקסואלים יכולים לומר: 'אנחנו כאן'", אמר.

ספינה אחרת כללה נכים שלבשו בגדים בצבעי הקשת. טג'יסמה אמר, כי "מיניות היא נושא רגיש אצל נכים, וזה יותר רגשי אם הם הומואים".

סוכנות הידיעות הצרפתית מסרה, כי מספר ההומואים בהולנד מגיע לכמיליון. הולנד אף הייתה המדינה הראשונה שהכירה בנישואים בין בני זוג מאותו המין – עוד ב-2001.

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...