עוד בחדשות ודעות
 >  > 

סער: "על הפוליטיקאים לפעול למען הקהילה"

"צריך לעבור מדה-לגיטימציה לקהילה לדה-לגיטימציה להומופוביה", אמר שר החינוך בעצרת לזכרם של נרצחי הפיגוע בברנוער. באירוע השתתפו אישי ציבור ואומנים, בהם הראל סקעת, ששר שיר אהבה לגבר

עצרת לציון שנה לרצח בברנוער

צילום: רועי ברק

"למנהיגים ופוליטיקאים יש תפקיד מכריע - לקדם תפיסות של שוויון. על המנהיגים מכל הזרמים הפוליטיים לומר דברים ברורים: כן לקבלת האחר ולשונות. אל תפחדו לומר את דעתכם, אל תעשו חשבונות פוליטיים. זהו תפקידה של מנהיגות".

את הדברים הללו אמר שר החינוך, גדעון סער, בעצרת שהתקיימה אמש (ש') בגן מאיר בתל אביב, ובה השתתפו אלפי בני אדם במלאות שנה לרצח בברנוער. סער התקבל בקריאות בוז מצד אחדים בקהל, שמחו על שהוא לא הגיע למצעד הגאווה שהתקיים ביום ה בירושלים, ובמקום זאת שלח אליו אגרת.

בנאומו בעצרת אמר סער כי "נזכור את ניר כץ וליז טרובישי ז"ל, שהם קורבנות של שנאה נוראה. העצרת הזו חשובה, כי חשוב לזכור ולהזכיר מה קרה, איפה קרה ולמי כוונו הכדורים. חשוב להתריע נגד השנאה, אך בכך אין די. חשוב להיאבק על עתידה של החברה הישראלית - חברה שנאבקת באלימות, שחותרת לשוויון זכויות".

"ההומופוביה, על כל צורותיה, היא קריאת תיגר על השונות, על האחר. האתגר הוא לעבור מדה-לגיטימציה לבני הקהילה לדה-לגיטימציה להומופוביה ולשנאת האחר. זה מאבק קשה וארוך", אמר סער.

שר החינוך אף קרא בעצרת "לאלה שאינם חברי הקהילה: חישבו על קרוביכם ומכריכם ועל הקשיים שהם נתקלים בהם. האם אין זה מן הראוי שתפעלו לקבלתם, ולקבלת השונה בכלל?"

סער אף פירט בדבריו את הצעדים שיזם ונקט באחרונה במשרד החינוך למען הקהילה ולמלחמה בהומופוביה, ובהם ההכרה בהתנדבות בארגון הנוער הגאה כמחויבות אישית והכנסת חומרי לימוד בנושא. "אני רואה כדבר חשוב מאוד לתת לאנשי חינוך כלים על מנת לסייע לבני נוער שנמצאים במצוקה על רקע נטייתם המינית", אמר. "העבודה בפנינו קשה, סיזיפית ומפרכת. נתנחם בכך שבעבר, היא הייתה קשה בהרבה".

ניצן הורוביץ: "די לנו במילים היפות"

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר בעצרת כי "כל כך הרבה אנשים בישראל לא למדו את הלקחים מהרצח, וההסתה נמשכת. לפני יומים בירושלים - סגן ראש העיר, שמקבל משכורת ממדינת ישראל, קורא לבני הקהילה 'סוטים' - ורוב עמיתיו מחרישים. במצעד בירושלים הותקפו מספר אנשים באלימות, באגרופים".

לדבריו, "לצערי הגדול, תל אביב היא לא ישראל. בבאר שבע, בחיפה, בצפון - וגם בתל אביב, אנחנו עדים לאלימות כמעט יום יומית נגד הקהילה. אני מקבל הרבה פניות מצעירים במצוקה, אנשים שנזרקים מביתם אל הרחוב, גם אחרי הרצח והמילים היפות שקיבלנו מהפוליטיקאים. די לנו במילים היפות ודי לנו בהבטחות - אנחנו רוצים מעשים".

עוד הוא אמר כי הרצח בברנוער הוא "פשע שנאה שלא מכוון אל אדם ספציפי אלא אל כל החברה הישראלית. לא רק הקהילה צריכה להתמודד אתו, אלא החברה הישראלית כולה. קודם כל, יש לדאוג לרווחת הנפגעים, אך יש גם להיאבק בהסתה ובאלימות נגד הקהילה".

הורוביץ סיכם באמרו כי "אני אופטימי, אני רואה את האהדה הציבורית. אם נאחד כוחות - נוכל לשים קץ להסתה ולאלימות, ולגרום לכך שכל אחד שרוצה לחיות את חייו על פי דרכו, לצאת מהארון ולהגיד: אני מי שאני - יוכל לעשות זאת בלי פחד".

רון חולדאי: "המקום המחבק הפך למקום של רצח"

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר כי "תל אביב היא פלורליסטית יותר, ורצינו חברה מחבקת יותר. לכן הרגשת הכישלון בעקבות הרצח הייתה כל כך כואבת. המקום המחבק הפך להיות מקום של רצח". לדבריו, "החלק במגילת העצמאות שמדבר על שוויון וחופש מצפון הוא דבר שאותו אנחנו עדיין צריכים להשיג".

"הקליעים שחדרו אל ליבותיהם של ליז וניר ז"ל ופצעו את חבריהם צריכים לנפץ את חומות הבורות והשנאה", המשיך חולדאי. "אנחנו נמשיך לצעוד ביחד ולהיות נאמנים לערכינו ולעצמנו, למען עתיד ישראל כמדינה עצמאית וחופשית".הראל סקעת בעצרת אמש. צילום: עמית לב

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...