עוד בתרבות ובידור
 >  > 

רצח - בין הלאומי לאישי

איה שויד משתמשת בשירה "קודש וחול", שכתבה יום אחרי הרצח בברנוער, במושגים לאומיים "כדי לומר שזה לא משהו רק של הקהילה הגאה, אני רוצה להנגיש אותו לכולם". מחר (ש') היא תבצע אותו בעצרת במלאות שנה לרצח

הרצח בברנוער נגע לכל אחד מאתנו, איש איש ודרכו. אחדים החליטו להתנדב למען הקהילה, אחרים השתתפו במצעד הספונטני שנערך בליל הרצח והיו גם כאלה שבחרו ליצור עגורים בדגלי הגאווה באמצעות אוריגמי. המוזיקאית איה שויד כתבה בעקבות הרצח את השיר "קודש וחול", שאותו היא תבצע בעצרת לציון שנה לרצח, שתתקיים מחר (ש') במרכז הגאה.

השיר נע בין הטרגדיה ברציחתם של ניר כץ וליז טרובישי ז"ל ואווירת ההסתה שקדמה לה, לבין התקווה לשינוי ולאופטימיות. או, כפי ששויד כתבה: "על שנאת חינם נפלנו, ובאהבה נתרומם". במאית הקליפ, יעל דויד, שזרה בו עבודות אומנות שציירו חניכים שהיו בברנוער באותו הערב אחרי האירוע והחזירה את שויד לכיכר רבין, שם היא נכחה גם כנערה בעצרת השלום שבה נרצח ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, וגם בעצרת שנערכה שבוע לאחר הרצח בברנוער. המפיקה המוזיקלית של השיר היא קורין אלאל, שגם תרמה לו קולות.שויד אמרה, כי "השיר הזה הוא תגובה רגשית שלי לאירוע. התלבטתי האם להוציא אותו תחת הקשר מסוים או, כמו שאני עושה בדרך כלל, ברמה הכללית, כדי לתת לכל אחד לפרש את השיר איך שהוא רוצה. שאני רוצה להוציא את השיר דווקא בהקשר הזה, בגלל החומרה של האירוע ומפני שמדובר במשהו שהוא הרבה מעבר לאישי".

היא משתמשת בשיר בסמלים לאומיים-ציוניים - ההמנון ונשיא המדינה – ויהודיים. לדבריה, "אני משתמשת ביהדות ובציונות כדי לומר שהרצח הוא לא משהו רק של הקהילה הגאה, אני רוצה להנגיש אותו לכולם. אני לוקחת דברים מהמישור הלאומי למישור הפרטי, לוקחת את המושג של שנאת חינם ויוצקת בו תוכן רלוונטי, כדי לומר למאזינים שלי שגם זוגיות חד-מינית היא רלוונטית ולגיטימית. צריך להגיד את זה כמו ששרים את ההמנון, כי זה לא ברור".

לדבריה, "יש בשיר מסר אופטימי: אנחנו יכולים להתרומם מהמקום של הרצח ובאהבה נתרומם, אנחנו יכולים להיות 'מתרוממים' ולאהוב".

#רצחבאגודה#

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...