עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"היהדות חייבת להכיל בתוכה להט"בים"

"יש כאלה שחושבים ש-ה' ציווה עלינו לשנוא ולהוקיע את ברואיו", אמר אברהם בורג, לשעבר יו"ר הכנסת, במצעד בי-ם. "הומו, לסבית, בי, טרנס - בכולם יש חלק מהבורא, וכל המכחיש זאת - מכחיש את הבורא עצמו"

אחד הנאומים המעניינים במצעד הגאווה בירושלים השנה היה של אברהם בורג, לשעבר יושב ראש הכנסת וכיום יושב ראש הקרן החדשה לישראל. בורג, אדם דתי, דיבר על הקונפליקט שבין דת להומוסקסואליות ואמר, כי "כשביקשו ממני לבוא למצעד - שמחתי, כי זו לא רק הזמנה לצעוד אלא גם הזמנה למסע עם היהדות שלי ואל המקום שבו היא מתנגשת עם האמונה האוניברסאלית".

"זאת גאווה אנושית לצעוד במצעד הגאווה בירושלים, חובה אזרחית לצעוד ביום השנה לרצח בברנוער, חובה לאומית ואנושית", אמר.

לדבריו, "יש מקום לזכויות אדם במיוחד בירושלים. גם הקדושה חייבת לכלול בתוכה את הרגישים, הרגישות והרגישויות שעלו אליה היום לרגל".

בורג דיבר על אנשים רבים, בהם דתיים, ששונאים להט"בים. "יש כאלה שחושבים ש-ה' ציווה עלינו לשנוא ולהוקיע את ברואיו", אמר. "אבל אנחנו מאמינים אחרת: כל אדם נברא בצלם. הומו, לסבית, בי, טרנס – בכולם יש חלק מהבורא, וכל המכחיש זאת – מכחיש את הבורא עצמו".

"אז איך כל זה מסתדר עם האיסור התנ"כי?", שאל. "מה שהניע אותם אז לאסור את האהבה הייחודית הזאת לא נבע רק משנאות, אלא מתפיסת עולם עמוקה הרבה יותר. היום הכול השתנה. המשפחה הרחבה שלנו הורחבה מאוד, והיא כיום אתנו. הומואים ולסביות הם הורים נהדרים, שאין בין הילדים שלהם לילדים אחרים ולו כלום. כשבוטל החרם על העקרות – חייב להתבטל החרם על הקהילה".

"מקריית הלאום אנחנו שולחים מסר לכנסת ולבתי הכנסת: אל תחכו שהילד שלכם ייצא מהארון או יעזוב את ארון הקודש כדי להפסיק את השנאה. התחילו לאהוב היום, כי זאת התורה כולה על רגל אחת".

"דווקא היחסים שבינו לבינו, בינה לבינה יכולים ללמד אותנו הרבה על המשפט של רבי עקיבא: 'ואהבת לרעך כמוך'", סיכם בורג. אהבת בני אותו המין היא אהבה אחרת. כלום אין זה פירוש עכשווי ל-'ואהבת לרעך כמוך'?"

בורג סיים את נאומו בברכה: "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שכולם ואת הכול ברא לכבודו".

נאומו של בורג נישא ימים אחדים לאחר שרבנים אורתודוקסים רבים - מארצות הברית ומישראל - חתמו על מסמך הקורא להכיר בקהילה הגאה ובצרכיה. בין אותם הרבנים הישראליים ניתן למנות את הרב שלמה ריסקין, הרב יובל שרלו והרב ד"ר בני לאו.

הרבנים מדגישים אמנם במסמך שההלכה אוסרת על יחסי מין הומוסקסואליים, אולם לא אוסרת על נטייה ומשיכה מינית. הם קובעים, כי יש לבעלי נטיות הומוסקסואליות זכות שלא לפנות ל-"טיפולי המרה", משום שרוב הפסיכולוגים והרבנים חושבים שהם מזיקים ולא יעילים; יש לקבל יהודים בעלי נטיות הומוסקסואליות בבתי הכנסת ובבתי הספר ולתת להם יחס שווה; צריך להשאיר להם את ההחלטה האם לצאת מהארון בקהילותיהם או לא; הם קובעים שהיהדות אמנם לא יכולה לתת גושפנקא לטקסי נישואים או התחייבות של בני זוג מאותו המין, אולם על הקהילות לקבל באופן מלא ילדים של זוגות גאים - בין אם הם ביולוגיים או מאומצים; לא לעודד יהודים בעלי נטייה הומוסקסואלית להינשא לבן/בת זוג מהמין השני, שכן נישואים שכאלה לאסון גדול, אהבה נכזבת, בושה, חוסר יושר והרס חיים; אם הם בכל זאת מתכוונים להינשא נישואים הטרוסקסואליים, יש ליידע את בן/בת הזוג על נטייתם המינית ההומוסקסואלית או הלסבית.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...