עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אלפים השתתפו במצעד הגאווה בירושלים

המצעד שהתקיים בסימן שנה לרצח בבר-נוער, הסתיים בהפגנה בגן הוורדים מול הכנסת, שבמהלכה מחו המשתתפים נגד ההומופוביה ודרשו שוויון זכויות לקהילה. בבית הפתוח טוענים: נתניהו הבטיח אגרת והתקפל בשל הפגנות אנשי ימין

בהשתתפותם של כ-3,000 איש, ביניהם פעילי ומתנדבי הברנוער, התקיים אמש (ה') מצעד הגאווה הירושלמי. המצעד התקיים הפעם בסימן שנה לרצח בברנוער, והסתיים בעצרת בגן הוורדים מול הכנסת. במהלך המצעד טענו גורמים בבית הפתוח כי רה"מ, בנימין נתניהו, הבטיח לאילה כץ לשלוח אגרת פומבית לרגל המצעד - אך ברגע האחרונה התחרט ואמר כי לא הספיק לחתום עליה. נתניהו צפוי להעביר את המכתב בימים הקרובים, ובחר לדחות את שליחתו כדי להקטין את ההד התקשורתי שהוא צפוי לקבל. בבית הפתוח טוענים: נתניהו התקפל בעקבות הפגנות של כ-10 פעילי ימין.

לעומת נתניהו, שר החינוך, גדעון סער, שר הרווחה, יצחק הרצוג, ויושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, שלחו אגרות לעצרת, אם כי גם הם לא הגיעו אליה. ח"כ חיים אורון, יושב ראש מרצ, טען שנבצר ממנו להגיע. מתוך הח"כים הרבים שהביעו תמיכה בקהילה לאחר הרצח בברנוער, ובכלל, נכח באירוע רק ח"כ אחד - ניצן הורוביץ (מרצ). הורוביץ הביע ביקורת על עמיתיו ואמר, כי "עבר במוחי הרעיון לכתוב מכתב כדי שיקריאו אותו כאן ולהישאר בבית., אבל חשבתי שנכון לבוא, לצעוד ולומר את הדברים. אני מסתכל סביבי ותוהה לאן נעלמו הח"כים והשרים שחיבקו אותנו לפני שנה? איפה שר החינוך, איפה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, איפה ראש הממשלה? איפה יושבת ראש האופוזיציה? היכן הדברים על ההכרה בנישואים גאים, על המאבק בהסתה ובאלימות?"

הוא הוסיף, כי "שום לקח לא נלמד מהרצח בברנוער שנה אחרי אם גם היום אנחנו צריכים להתמודד עם הסתה פרועה, שמובילה לאלימות". הורוביץ קרא לחברי הקהילה להיות מאוחדים ו-"לצאת מהארון הפוליטי, כי דרך הפוליטיקה אפשר לשנות". עוד הוא אמר, כי "באנו להפגין מול הכנסת כדי לומר שאנחנו לא מוותרים על עיר הבירה שלנו. לא נשקוט ולא ננוח עד שלא יראו אותנו כבני אדם שווי זכויות".

במהלך העצרת נשאה דברים אילה כץ, אמו של ניר כץ ז"ל, שנרצח בפיגוע בברנוער. היא אמרה, כי "אנחנו עוד לא יודעים מה הייתה הסיבה לרצח, אבל אין ספק שהוא העלה את ההומופוביה והשנאה בצורה מאוד חדה". היא טענה ש-"ההומופוביה מבזה את מי שמחזיק בדעות הללו" וכי "אני קוראת לדיאלוג עם כל מי שרק מוכן לדבר".

חן לנגר, שנפצע בפיגוע, צעד הפעם במצעד, לאחר שבעצרת במלאות שבוע לרצח הוא עלה על הבמה כשהוא בכיסא גלגלים. כמו אז, גם הפעם היה לנגר נרגש. "אני כאן, כי חשוב לספר על מה שקרה בברנוער, כי חשוב שזה לא יקרה שוב", אמר. "אני רוצה עתיד שונה - שנוכל לחיות כמי שאנחנו, לאהוב, להיאהב, להתחתן עם מי שאנחנו רוצים. אנחנו צריכים להיות מאוחדים, כדי לגרום לשנות דברים וכדי שהרצח בברנוער לא יהיה לשווא". הוא הוסיף, כי "הברנוער היה לי חלקת אלוהים קטנה. קיבלתי שם רק אהבה".

אמג'ד שביטה, יושב ראש תנועת הנוער הקומוניסטית בנק"י וחבר המזכירות הארצית של חד"ש, דיבר בעברית ובערבית. הוא אמר, כי "מגיעים ללהט"בים הערבים חופש ושוויון. הלהט"בים הערבים הם חלק מהעם שלנו ומהחברה שלנו, ומגיע להם שוויון זכויות".במקביל למצעד, נערכו בעיר שלוש הפגנות מחאה נגדו. בכיכר פריז, סמוך לתוואי המצעד, נאספו כמה עשרות מפגינים ובינהם פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. בכיכר השבת ליד שכונת מאה שערים נאספו כמה מאות מפגינים חרדים. הפגנה נוספת יצאה מבינייני האומה לכיוון בית המשפט העליון.

פעולות המחאה כללו גם אלימות: שלוש פעילות ימין קיצוני נעצרו בסמוך לגן העצמאות, בחשד שתכננו לזרוק ביצים על הצועדים. שני פעילים נוספים, בהם מרזל, נעצרו לאחר שתקפו מפגינה שנשאה שלטים סמוך לבית המשפט העליון. היא לא נזקקה לטיפול רפואי. אדם נוסף נעצר לאחר שדחף פח אשפה אל עבר שוטר בהפגנה של חרדים שנערכה לאחר המצעד. במהלך ההפגנה יידו מפגינים אבנים לעבר השוטרים ופצעו קל אחד מהם. ב-"קול ישראל" נמסר, כי שלושה הומואים שישבו במסעדה לאחר המצעד הותקפו, לדבריהם, על ידי עוברי אורח, שהיכו אותם וגרמו להם לחבלות. השלושה טופלו במקום והגישו תלונה במשטרה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...