עוד בתרבות ובידור
 >  > 

מלנכוליה אהבתי

מושיקו ויצמן שר בלדות מלנכוליות, בהן קאברים ושירים שכתב לבני זוג. את הגרסה שלו ל-"עד שתעזוב" של ריטה הוא הקליט בפעם אחת, ללא עריכה, אחרי פרידה שחווה. "זה לכאורה לא מקצועי, אבל הכי מרגש", הוא אומר

רשימת המוזיקאים הישראלים שהם להט"בים גלויים אינה כל כך גדולה. רובם לא סיפרו לקהל על מי ומה שהם בתחילת הקריירה שלהם. נכון שחלק גדול מהם אומנים ותיקים שבימים שבהם התחילו את הקריירה - להט"ביות הייתה טאבו חברתי, שלא לדבר על כך שקיום יחסים הומוסקסואליים היה עבירה על החוק. אבל גם האומנים הצעירים לא ממש יוצאים מהארון הציבורי עוד לפני שבכלל נכנסו אליו.

מושיקו ויצמן, לעומתם, בחר ללכת עם האמת שלו עד הסוף. נכון, הוא לא מגדיר את עצמו כ-"זמר להומואים", ורוב השירים שלו כלל אינם נוגעים בנושא, אבל הוא מעדיף שלא לשקר לקהל שלו. צעד אמיץ למדי כשמדובר בזמר מתחיל, בן 18 וחצי, ולא בזמר שעשה את הצעד לאחר שצבר אהדה, כמה אלבומים, הופעות ושנות ניסיון.

"אני לא יכול לעמוד על במה ולשיר: 'אני אוהב אותך, לאה' או שירי אהבה לבנות כשאני נמשך לגברים", הוא אומר בראיון לקראת סיבוב ההופעות שלו, שיחל בעוד כשבועיי. "גם אם יש שירים שאני מבצע לנשים - הם נכתבו לחברות טובות שלי, ומרגישים בטקסט ובלחנים שלי שהם פחות רומנטיים".

בניגוד לזמרים אחרים, ששרים שירי אהבה מקפיצים, ויצמן שר בלדות מלנכוליות, ו-"תוקף" את נושא הזוגיות מזוויות אחרות - קצת שמחה, אבל גם הרבה הרהור, במהלך קשר או לאחר הפרידה.

"יש לי רפרטואר של 15 שירים, מתוכם ארבעה הם שירים על אהבת גבר לגבר. השאר מדברים על החיים, על התמודדויות עם קשיים ועל רגשות - לאו דווקא לבן זוג", הוא אומר. ויצמן מספר, כי השירים ה-"הומואיים" שלו נובעים מניסיונות ומדברים שחווה. "הם נכתבו לאחר פרידה מזוגיות ארוכה ואינטנסיבית. הפרידה הזו מאוד השפיעה עליי, ועדיין משפיעה. אבל מעז יצא מתוק - שירים מאוד איכותיים, עמוסי רגש, אמיתיים מאוד. בכלל, חלק מהמוטו שלי הוא ללכת עם האמת. כשאני עולה לבמה - אני חשוף לגמרי ואני לא יכול לתת לעצמי לשקר לקהל שלי, כי לקח לי תקופה לא קצרה לבנות אותו ואלה אנשים שמאוד מאמינים בי".

אחד השירים של ויצמן שמדבר על פרידה מגבר הוא "להמשיך אבל אחרת". "השיר הזה מדבר על הנקודה שאחרי הפרידה, לאן פונים מפה", הוא אומר. "הוא מתחיל באופטימיות מסוימת, אבל בבית השני - הכול יוצא החוצה. אני מדבר על כך שיותר קשה מהפרידה זה להתמיד ולא לראות אותו, כי כשאתה אוהב מישהו, אתה מוצא את עצמך די כרוך אליו, ואני טיפוס שמאוד קשה לו להתנתק. לא בטוח שהתגברתי על הפרידה שחוויתי עד היום, שנה וחצי אחרי".אין לך שיר שהוא לגמרי שיר אהבה. למה?
"אף פעם לא כתבתי לגבר כמה שאני אוהב אותו, כי אני לא מצליח לכתוב שירים כאלה. הסיבה לכך היא שיש בשירי אהבה משהו מאוד לא לעיס. זה דביק לי מדי, יותר מדי קיטשי".

חלק מהשירים של ויצמן הם פרי שיתוף פעולה שלו עם אומנים אחרים, בעיקר עם אדם, שאותו הוא מכנה "המורה הרוחני שלי". ויצמן אף השתתף בהופעה של אדם ב-"זאפה" - ואירח אותו בהופעה שלו ב-"צוותא".

אחד השירים, "זה יגע בך", נכתב על ידי DJ דודי שרון לאלבום שהוציא. בשמיעה ראשונה נראה שהשיר מדבר על אהבה הומוסקסואלית, אולם ויצמן אמר שזו לא הייתה הכוונה המקורית. "השיר הזה מדבר על האהבה שבין האומן לקהל. אני שר אותו והנמען הוא זכר, כי המילה 'קהל' היא בלשון זכר, אבל אין לי בעיה שהוא יקבל נופך הומואי. בסופו של דבר, אני נותן את הקרדיט לקהל להבין את השיר כמו שהוא רוצה להבין. הדבר הכי חשוב לי אינו שהקהל יבין את השיר כמו שאני רציתי שיבין אותו. אכפת לי יותר שזה ייגע במאזינים. פחות נכון להאכיל את הקהל עם כפית".

זה לא כל כך פופולרי כיום. הרבה זמרים נותנים לקהל את הכול מוכן מראש, מבלי שהוא יצטרך לחשוב הרבה
"אני לא מחפש את הפופולרי, אלא את הנקודה שבה אני נוגע באנשים ואת התחכומים שלי. אני לא אגיד שאני לא רוצה למלא את קיסריה, כי זאת שאיפה, אבל אני לא מחפש להתמתג. אני רוצה להיות משהו שהוא מאוד אמיתי, נוגע ונכון".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...