עוד בחדשות ודעות
 >  > 

תומך חדש בכנסת

ח"כ עתניאל שנלר - איש הציונות הדתית - מתנגד למצעדים, אולם מקדם חוקים למען הקהילה. לקראת מפגש במרכז הגאה, הוא פורש את האג'נדה שלו ואומר שאם נושיט יד לח"כים החרדים - נגלה יד מושטת בחזרה

כשעוסקים בח"כים דתיים וביחסם להומוסקסואליות ולקהילה, המחשבה הראשונה שעולה לרבים מאתנו בראש היא הומופוביה. ולא בכדי - ח"כ נסים זאב (ש"ס) והשר אלי ישי מתחרים ביניהם של מי האמירות בעניין הומופוביות יותר, וגם מח"כים מהציונות הדתית נשמעו לא אחת דברים נגד הקהילה. ככלל, האיסור שיש בתנ"ך על משכב זכר מתרחב אצלם להסתייגות כללית מהומוסקסואליות, ואולי אף מלהט"בים בכלל.

לא כך במקרה של ח"כ עתניאל שנלר (קדימה). אמנם, יש לו כמה השגות על דברים שעושה הקהילה, כמו התנגדות למצעדי גאווה, אולם שנלר מקדם כמה חוקים שאם יתקבלו, יקדמו את המעמד של הקהילה. כך, למשל, הוא מקדם בימים אלה חוק שמסדיר את נושא אימוץ הילדים מחו"ל, גם לזוגות בני אותו המין, וחוק המסדיר את פעילות בנק הזרע. מחר (ג') הוא יקיים מפגש פתוח לקהילה במרכז הגאה בתל אביב, שבו יספר על החוקים הללו ועל הפעילות שלו וישיב לשאלות.

"אני עוסק בלא מעט חקיקות שנוגעות לשוויון הזדמנויות לכולם", הוא אומר. "אחד העקרונות שמאוד מרכזיים בתפיסה הציבורית שלי הוא שהשקפת עולמו של אדם, נטיותיו המיניות או כל דבר אחר - אסור שימנע כהוא זה את זכויותיו. אין לפגוע בזכויות האנושיות, האזרחיות והאחרות של הומואים או לסביות רק מפני שהם כאלה".

לדבריו, אם החוק שהוא מנסה להעביר בימים אלה יתקבל, יוכל כל אחד, ובכלל זה בני זוג מאותו המין, לבצע הליכי אימוץ. "אותו הדבר בחוק בנק הזרע, שגם אותו אני מקדם", הוא אומר. "הצעת החוק שלי מסדירה את הסוגיה הזו, כך שתהיה בקרה הרבה יותר רחבה על האיכות, השליטה, הזמינות של הזרע והדרך לתת אותו לכל מי שלא יכולה להוליד בלי זרע מבחוץ. זה נכון למשפחה חד הורית, לזוג לסביות... זה לא משנה. בנוסף, העברתי באחרונה חוק לגבי הטרדות מיניות, שתיקן את המצב שלא היה חיסיון להטרדות מיניות חד-מיניות אל מול סטרייטיות. לא משנה לי מה מינו של המטריד ומה מינו של המוטרד".

"הדברים הללו, לצד דברים אחרים, מעסיקים אותי", הוא ממשיך, "כי החברה שלנו מאוד פתוחה כל אחד לתפיסת עולמו ומאוד סגורה למי שלא אתו. אני רוצה לשנות את המצב הזה".

שנלר אומר, כי לאור המקרה של דן גולדברג, הוא מסייע גם לזוגות הומואים שהביאו לעולם ילד באמצעות אם פונדקאית בנושא של בדיקות אבהות. כזכור, גולדברג אולץ, למעה, להישאר בהודו במשך מספר שבועות עם ילדיו, שלא יכולים היו להיכנס לארץ מאחר שבית המשפט סירב בתחילה לאשר לבצע את הבדיקה. לדברי שנלר, "אני בקשר בעניין עם משרד הפנים בצד החקיקתי. אם הנוהל הוא שכל זוג שמגיע מחו"ל מצריך לעור בדיקת אבהות - יעברו גם זוגות גייז. אם לא - אין שום סיבה בעולם שזוגות גייז יעברו זאת".

עם זאת, הוא מוסיף, כי "אני עושה הבחנה מאוד ברורה בין זכויות האדם באשר הוא לבין השימוש הציבורי, הדגלים שמרימים, שבאים לומר עד כמה האחר הוא אחר. אני מאוד מסתייג מפעילויות בומבסטיות שתפקידן להבליט את השונות ופוגעות בשונה. למשל, אני מאוד לא אוהב שנכים, במקום לחפש את הדרך איך לעזור להם בסיוע המדינה, עושים הפגנות. כך גם אצל המתנחלים - הציבור שאני בא ממנו. לכן, אני לא כל כך מחבב את ההפגנות ואת המצעדים למיניהם, כי אני לא חושב שהם תורמים לאף אחד. מצד שני - אסור לפגוע בזכויות, בלי קשר למצעדים".

"הומוסקסואליות אינה נכות או אות קין, הקב"ה ברא אתכם כך, זה דבר טבעי. זה לא המיינסטרים, אבל זאת תכונה אנושית שצריך לכבד אותה. אולם מכאן ועד לעשות מצעדים... זה מיותר בעיניי. צריך לקבל את זה בצורה הטבעית, מבלי להתייחס לזה כאידיאולוגיה גדולה".

למה, בעצם?
"כי אם אתה עושה את זה - אתה פוגם בתהליך של הפיכת הדבר לנורמטיבי, ומחדד את חוסר הנורמטיביות".

לדברי שנלר, הוא מתכוון להביע את העמדה הזאת גם במפגש שיקיים מחר עם חברי הקהילה. "אני בא למרכז הגאה בגלל כמה סיבות: תפיסת עולמי; בעוד כשלושה שבועות חל יום השנה לרצח בברנוער; אני מחוקק חוקים שבחלקם קשורים לקהילה; ויש שם לא מעט אנשים דתיים, כאשר גם אני אדם דתי. אני רוצה לדון עם החברים על הסוגיות הללו ולספר להם על השקפת עולמי. אומר להם את דעתי, שככל שהם ימעיטו בהצהרות בומבסטיות והרמת דגלים ויפעלו בצורה נורמלית - כך ייטב למי שמרגיש כמשויך לקהילה הזאת. אני אומר את זה כאיש ציבור שחש חובה לדאוג לכל אחד ואחד".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...