> 

מציירים רצח

תערוכת ציורי ניצולים מהרצח בברנוער נפתחת הערב (ב') בת"א, ל-3 ימים בלבד. "התערוכה ממקדת את תשומת הלב בעולמם של הניצולים - צעירים, תמימים, אוהבים, שפגשו בערב אחד ברוע", כתב האוצר, זיו תדהר

כמעט שנה חלפה מאז ליל הרצח הנורא ההוא באגודה בתל אביב. הקהילה ורבים בציבור התאבלו על ניר כץ וליז טרובישי ז"ל, רבים מאתנו היו המומים וחפויי ראש. מעין צלקת קולקטיבית של קהילה נפגעת. מטבע הדברים, המשכנו בחיינו,אצל אלה שהיו בברנוער בזמן הפיגוע נשארה חקוקה צלקת, שסביר להניח שייקח לה עוד זמן רב להגליד.

כדי לנסות, ולו במקצת, להתגבר על הטראומה, וכדי לשתף את הציבור בתיעוד זיכרונותיהם, רגשותיהם, ותחושותיהם, כפי שנצרבו בעולמם באותו הלילה, ציירו חלק מבני הנוער שהיו שם את האירוע. הציורים נאספו על ידי זיו תדהר (למען הגילוי הנאות – כותב ב-GoGay) לכדי תערוכה שתיפתח הערב (ב') תחת השם "דיוקן של רצח", בחסות האגודה. בידיעה אמנם מוצגים רישומים בלבד, אולם מוצגים בתערוכה גם ציורים בצבע."התערוכה ממקדת מחדש את תשומת הלב בעולמם של הנערים והנערות ניצולי האירוע", כתב תדהר בדברי ההסבר לתערוכה. "ישראלים צעירים, תמימים, מאמינים, אוהבים, שפגשו בערב אחד, לאור ניאון מלא ומוסיקה עליזה, ברוע. התערוכה פותחת לראשונה צוהר לעולם שבו לא מככבות הצהרות מילוליות-קלישאיות".

"בסדרת מפגשים שהתקיימו לאחרונה במועדון בברנוער, שחזר לפעולה, נענו הנערים והנערות שפקדו את המקום בערב הרצח לאתגר האמיץ של שיתוף הציבור בתיעוד רגשותיהם ועולמם הפרטי, בדרך הציור", המשיך. "הם חשפו באומץ חלומות, תקוות, מאוויים וגם כאבים ופחדים שמלווים אותם מאז ועד היום. זהו תיעוד בלתי אמצעי, אינטואיטיבי וספונטני, של דימויים ויזואליים העשויים להיראות לעין זרה סתומים במבט ראשון".

הוא הסביר, כי "בתהליך העבודה בחרו הנערים לתעד תמונות ריאליסטיות לצד ביטויים מופשטים או מופשטים למחצה של הזיכרון. לעתים זהו תיעוד של מפגש אקראי בעובר אורח בעת המנוסה מן המועדון, או טעמו וריחו של דבר מאכל שבא לפיו של אחד הנערים בשעות ההלם הראשונות. פעמים אחרות תועדו אירועים שהתרחשו חודשים ארוכים לאחר האירוע ושהתגלו לימים כבעלי משמעות מכוננת, כמו מפגש אינטימי רומנטי ראשון. יש גם שהתיעוד מתחקה אחר מצבים מנטאליים חדשים, 'שעון זיכרון' המתאר את החזרה לשגרת החיים שלאחר הרצח. שגרה שבה לכל שעה ביום יש גם ערך של זיכרון מוסף". תדהר הוסיף, כי "עבודות אחרות עוסקות במשמעות החדשה - מצבי הסתגרות, הסתתרות והתכנסות, לצד תהיות על טבע האדם ומשמעות הטוב והרע".במסגרת התערוכה יוצגו מרבית הציורים שציירו הנערים והנערות. היא תוצג באשכול הפיס שליד סינמטק תל אביב למשך שלושה ימים בלבד. פתיחת התערוכה תתקיים הערב בין השעות 19:00 ל-22:00, בנוכחות הפצועים ובני משפחותיהם, אישי ציבור והקהל הרחב. מחר ומחרתיים היא תוצג בין השעות 17:00 ל-22:00.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...