עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"צעדתי עם דגל ישראל - והותקפתי בקללות"

אביב זומר צעד במצעד הקהילתי עם דגל המדינה, ו-"זכה" למטר קללות שגרם לו להוריד אותו - ולהפסיק לצעוד. "הרגשתי בושה; זה נגד המסרים של המצעד", אמר. המארגנות: זה היה מפגין אחד; אנחנו מתנצלות

צועד במצעד הקהילתי-אלטרנטיבי שהניף דגל ישראל, טוען, כי זכה למטר של קללות וגידופים ממספר צועדים אחרים, ונאלץ להוריד את הדגל ולסיים את השתתפותו במצעד. המארגנים טוענים, כי מדובר באדם אחד שקילל, וכי הם התנצלו בפני זומר - הן אישית והן במהלך ההפנינג שהתקיים לאחר המצעד.

הצועד, אביב זומר, הגיע למצעד עם הדגל, בניסיון להפריך את התדמית שנוצרה לאירוע כאילו הוא אנטי-ישראלי ואנטי-ציוני. "גורמים שונים הסיתו בימים האחרונים ואמרו שהצועדים במצעד הזה יניפו דגל טורקיה ושזה יהיה מצעד אנטי-ציוני. בתגובה, החלטתי להגיע אליו עם דגל, מתוך מסר שלצעוד עם הדגל זה ציונות ושמלחמה בהומופוביה - זו הציונות שלי".

המצעד יצא מגן לוינסקי בדרום תל אביב, וזומר הצטרף אליו בשד' רוטשילד, ליד מקום הפיגוע בברנוער, שם עמדו משתתפי המצעד המעטים דקה דומיה לזכר הנרצחים בפיגוע, ניר כץ וליז טרובישי ז"ל. במהלך דקת הדומייה זומר עוד הניף את הדגל, אולם הוא סיפר, כי מעט לאחריה ניגשו אליו פעילים והחלו לקלל אותו. "הם אמרו לי כל מיני דברים, כמו: 'פאשיסט ציוני' ועוד מילים לא יפות וקללות. כשקראו משהו נגד הומופוביה במגאפון, במקום לחזור על זה - הם קיללו אותי וצעקו לעברי. פשוט הדירו אותי מהמצעד".

לדברי זומר, לאחר המקרה הוא היה בהלם. "הרגשתי בושה ולא ידעתי מה לעשות. זה הרי מנוגד למסר שהם רצו להעביר. כל כך האמנתי במצעד הזה ונלחמתי על קיומו, ופתאום - הם הדירו אותי".

אולי היית צריך, למרות זאת, להמשיך ולצעוד?
"במחשבה לאחור, יכול להיות שלא נכון שעזבתי את המצעד, כי אני לא צריך להתנצל על מי שאני: ציוני, אשכנזי, שמאלני - והומו. אבל באותו הגע לא חשבתי על זה".

זומר מבקש להדגיש ש-"אלה שיצאו נגדי לא היו מארגני המצעד ולא כל משתתפיו". למרות התקרית, הוא הביע אכזבה מהמספר המועט של המשתתפים באירוע - כמה עשרות בלבד. "אני מאוד מאוכזב מהקהילה, על כל גווניה, על שהחליטה שלא לצעוד במצעד הקהילתי ולהפגין, אלא להשתתף במסיבת רחוב", אמר. "חשבתי שהדגל השחור מעל הרצח בברנוער יוציא כמה אנשים מהבועה. אבל כנראה שתל אביב זאת תל אביב".

מארגנות המצעד מתנצלות: זה לא אישי

שירי אייזנר, חברת "קואליציית צועדות לשינוי", שארגנה את האירוע, מסרה בתגובה, כי "עשינו מאמצים רבים כדי שמצעד הגאווה הקהילתי יהיה מכיל עבור הקהילה כולה. אנו מצרות על הפגיעה האישית שחש אביב זומר עקב האירועים. בהזדמנות זו, אני רוצה לבקש מעל דפי GoGay, קבל עם וקהילה, סליחה מאביב על חוסר הנעימות והפגיעה".

עוד טענה אייזנר, כי הדיווח ב-GoGay על המצעד "אינו מייצג את האירועים כפי שדווחו על ידי מספר עדים ופגע במצעד, שהיה עבודה קשה של חלק מנכבדי הקהילה. ראשית, אין מדובר בכמה מפגינים, כי אם במפגין אחד, יוסי מקייטון, ועוד שתי משתתפות אשר הצטרפו לשתי קריאות, ואז הפסיקו. שנית, איש לא אילץ את אביב להסיר את הדגל. אביב בחר, לצערנו, להוריד את הדגל בעצמו ולעזוב את המקום, בעקבות הרגשות הקשים שהוא חש בשל קריאותיו של יוסי. שלישית, יוסי לא כינה איש פאשיסט וגם לא קילל. לא היו אלה קריאות אישיות, אלא סיסמאות פוליטיות, כדוגמת 'לדעתי זה גזעני שיש פה דגל ציוני'".

עוד היא ציינה, כי "יוסי הביעה צער על האירוע ועל אופן התנהגותה בו, כלומר: על שבחרה לצעוק סיסמאות כנגד הדגל במקום לפנות לאביב באופן אישי ולדבר איתו על רגשותיה כלפי הנפתו. יוסי אף הצטערה על שאביב בחר לעזוב את האירוע, ואמרה שהייתה רוצה להתנצל בפניו, אם היה נוכח במעמד הנאום".

כן הוסיפה אייזנר, כי "חשוב לציין שעל אף המקרה המצער, רוב המשתתפות והמשתתפים במצעד הביעו שמחה מהאחווה, ההכלה והאופי המחאתי שאפיינו את המצעד. כאמור, אנו מצרות על התקרית ומקוות שכולנו נפיק את הלקחים הראויים מאופן ההתנהלות שלנו ושל אחרים, כדי להיות מסוגלות לייצר קהילה מכילה, מייצגת ומעצימה עבור כולן".

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...