עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"ניר עזר לרבים לצאת מהארון"

הרצח בברנוער הוציא את הקהילה לרחובות, במצעד בו השתתפו רבבות להט"בים וחברים. אמו של ניר כץ, שנרצח בפיגוע: "אם ניר היה רואה אותנו, הוא היה גאה"

מצעד הגאווה הרשמי, שמפיקה העירייה, ייצא מוקדם יותר הים (ו') מגן מאיר בתל אביב, לאחר הפנינג שהתקיים במקום בבוקר. בארוע נאמו יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי ליבני, ח"כ ניצן הורוביץ, ח"כ דב חנין, ח"כ לשעבר יעל דיין, יו"ר ארגון הנוער וחבר מועצת עיריית ת"א יניב ויצמן, ואיילה כץ, אמו של ניר ז"ל שנרצח לפני עשרה חודשים בברנוער. המצעד הסתיים בחוף גורדון, שם מתקיימת מסיבת חוף עם הופעות של, בין היתר, ריקי גל, אביהו שבת, מיכל אמדורסקי, ליהי עטר, אונילי ויעל דקלבאום וכן גטרו וליריק, ומוזיקה שינגנו DJ'S הדס אברבוך, הלה לוקסמבורג, קינדר, ליבי אלקטרוני (לי בירן), ינון יהל, קיי לונג ועושרי, אפיפוני ומושיק גלאמין.

ח"כ ניצן הורוביץ פתח את הארוע ואמר כי לפני שנים רבות, עוד כשהיה בארון חלם על ארוע בסדר גודל כזה, אך לא העז לחלום על כך שהוא ישתתף בו כח"כ מחוץ לארון. ניצן המשיך וקרא "להניף את הדגל ולצעוד למען ישראל חופשית".

ח"כ לשעבר ויקירת הקהילה יעל דיין אמרה כי "יש מי שחלש כמו נשים ומיעוטים, ויש מי שחלש יותר כמו הקהילה" והמשיכה כי "אנחנו על המפה לא רק כשאוהבים אותנו. אנו נמשיך להאבק על שיווין".

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי ליבני סיפרה על חתונתה לבעלה לפני כ-26 שנה, על הזכות שניתנה לה לחוות אהבה, משפחה והורות, והמשיכה כי "כל אדם זכאי לחוות זאת". ליבני הוסיפה כי משהשתתפותה בארוע התפרסם והתגובות השליליות החלו להגיע הבינה עד כמה "דברים שצריכים להיות מובנים מעליהם אינם כך", והמשיכה ותקפה את ההקבלה בין זהות מינית לזהות פוליטית - "ישנם הומואים ולסביות בכל הקבוצות בחברה - שמאלנים וימניים, חילוניים ודתיים, עולים חדשים וותיקים".

את אותו הקו המשיך יניב ויצמן כשהביע תקווה כי בשנה הבאה הוא מקווה לראות ייצוג מכל קצוות הקשת הפוליטית, זאת בניגוד לאמירתו בתחילת השבוע בה יצא נגד השתלטות "קוויריים רדיקליים" על המצעד.

גאווה 2010 - הפנינג בגן מאיר
גאווה 2010 - הפנינג בגן מאיר. צילום: רועי ברק

יש אלטרנטיבה

במקביל למצעד המרכזי צועדים היום בתל אביב שני מצעדים אלטרנטיביים. הראשון, המצעד האלטרנטיבי-קהילתי בהשתתפות מספר עשרות צועדים יצא גם הוא לפני זמן קצר מגינת לוינסקי בדרום תל אביב. מדובר במצעד מחאה, במטרה להביא לשינוי חברתי. הוא יעבור בשד' רוטשילד, כאשר ליד בית האגודה יעמדו הצועדים דקה דומייה לזכרם של כץ וטרובישי ז"ל, ויסתיים בהפנינג בגן מאיר. במצעד גוש ביסקסואלי בולט, הקורא קריאות בגנות הומופוביה ואפליה. כמה מפגינים אילצו את אביב זומר, שהכיע למצעד עם דגל ישראל, להסירו תוך שהם מכנים אותו פאשיסט ומקללים. מארגני המצעד מסרו כי המפגינים הללו לא פעלו מטעמם.

המצעד האלטרנטיבי-רדיקלי, החל לפני שני המצעדים הללו, ויצא סביב השעה 12:00 מפינת הרחובות נחמני ושדרות רוטשילד לכיוון גן מאיר, שם חבר למצעד המרכזי. המארגנות מבקשות "לציין את האחריות הקולקטיבית שלנו, כקהילה, לעוולות שנעשות על ידינו או בשמנו". "החלטנו לצעוד השנה בעקבות פשעי השנאה המקצינים והולכים נגדנו כחלק ממיעוטים מגדריים-לאומיים-אתניים-פוליטיים-חברתיים או כלכליים במדינה ובשטחים הכבושים", הן כותבות, "ואל מול מצעד הגאווה של עיריית תל אביב - יפו, שאינו מייצג אותנו ומדגיש ערכים אליהם אנו מתנגדות". בהתכנסות לפני המצעד נאמו נציגיהם של מספר גופים וגורמים שלקחו בו חלק, ונשמעו קריאות בעד שיוויון זכויות מגדרי וקריאות נגד הכיבוש והקפיטליזם.

הייתם במצעדים? שלחו לנו תמונות!

גאווה 2010 - המצעד האלטרנטיבי-רדיקלי
גאווה 2010 - המצעד האלטרנטיבי-רדיקלי. צילום: רועי ברק

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...