עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"כן למצעדים, לא לאלימות"

אחרי שיצא נגד הפעילים הקווירים, פרסם יניב ויצמן קריאה משותפת אתם ועם פעילים נוספים לכבד דעות שונות ולא להתנהג באלימות. וגם: איפה צועדים מחר (ו') ומתי

יומיים אחרי שקרא שלא לתת ל-"קווירים הרדיקליים", לטענתו, "להשתלט" על מצעד הגאווה ולהניף דגלי טורקיה ופלסטין, פרסמו יניב ויצמן, חבר מועצת עיריית תל אביב, ופעילים נוספים מכתב שבו הם קוראים לצועדים לכבד את דעותיהם של אחרים ולא לנהוג באלימות. היוזמה לכתיבת המכתב הייתה של יואב גולדרינג, עמיתו של ויצמן למועצה, וחתמו עליו פעילים להט"בים רבים, בהם נציגים של אותם "קווירים רדיקליים".

ויצמן פרסום שלשום (ג') בפרופיל שלו בפייסבוק הודעה ובה כתב, כי "השמאל הקווירי והרדיקלי ינסה השנה להשתלט על מצעד הגאווה עם דגלי תורכיה ופלסטין ולנצל את הבמה ואת הקהילה הגאה להעביר מסרים רדיקליים בגנות מדינת ישראל. אסור לתת להם להיות הפנים שלנו". ההודעה, שנכתבה בעקבות מאמר שפורסם כאן, ב-GoGay, כללה אחריה דיון ארוך, עם יותר מ-120 תגובות (נכון לכתיבת שורות אלה).

במהלך הדיון כתב ויצמן, כי "על מנת להסיר מליבי את הספק הקטן ביותר שמשהו בסטטוס עלול להתפרש כביטול קבוצה כזו או אחרת, או, יותר גרוע, לגרום לארגון כזה או אחר לחשוש להגיע למצעד - הוצאנו היום מכתב... הקורא לקבלה, לאיפוק ולגינוי כל אלימות שהיא, בין אם פיזית ובין אם מילולית, במהלך אירועי הגאווה".

"אני מאמין ומקווה שאף צד לא יעורר פרובוקציה רק לשם הפרובוקציה, ועל מנת שיהיה ברור - אין כוונה לאף גורם הפקתי או ביטחוני למנוע או לחסום גורם כזה או אחר (מלהגיע למצעד - GoGay)", הוסיף.

מכתב הפעילים נחתם בתום ישיבה שקיימו אמש, וכולל 25 פעילים מכל ארגוני הקהילה. לדבריהם, "מצעד הגאווה, מאז ראשיתו, היה חגיגה דמוקרטית של מגוון דעות ודגשים פוליטיים. עובדה זו הביאה מאליה לכך שהמצעד כלל והכיל תמיד דעות סותרות או דגשים שונים בכפיפה אחת. היכולת של קהילותינו להכיל את השוני היוותה גם מודל לחברה הישראלית כולה, והציבה מודל של סובלנות וקבלה".

"בתוך עמינו אנו חיים", הוסיפו הפעילים. "בשבועות האחרונים הרחובות מלאו הפגנות והפגנות שכנגד בנושאים חברתיים ומדיניים שונים. לעתים גלשו ההפגנות לאלימות. זאת היא לא דרכנו. אנחנו קוראות/ים לשלל הקבוצות הפוליטיות הצועדות במצעד הגאווה לקבל ולכבד דעות שונות, מתוך מחויבות לפלורליזם, דמוקרטיה וחופש הביטוי".

המכתב נכתב לאחר שמספר פעילים טענו, כי קיבלו בימים האחרונים איומים שלפיהם תופעל נגדם אלימות אם יגיעו למצעד הגאווה עם המסרים שלהם. יצוין, כי, ללא כל קשר לאותם איומים, קמו אל מול אותם פעילים התארגנויות של להט"בים ימניים, שיצעדו עם דגלי ישראל ועם מסרים של תמיכה בציונות, בצה"ל ובפעולות הממשלה.

שלושה מצעדים

מצעד הגאווה הרשמי, שמפיקה העירייה, ייצא ב-13:30 מגן מאיר בתל אביב, לאחר הפנינג שיתקיים במקום מ-10:00. במסגרת ההפנינג יהיו דוכנים, נאומים ודקת דומייה לזכרם של ניר כץ וליז טרובישי ז"ל, שנרצחו בפיגוע שאירע באוגוסט בבית האגודה, שתפתח את המצעד. זה יסתיים בחוף גורדון, שם תתקיים מסיבת חוף (החל מ-15:00) עם הופעות של, בין היתר, ריקי גל, אביהו שבת, מיכל אמדורסקי, ליהי עטר, אונילי ויעל דקלבאום וכן גטרו וליריק, ומוזיקה שינגנו DJ'S הדס אברבוך, הלה לוקסמבורג, קינדר, ליבי אלקטרוני (לי בירן), ינון יהל, קיי לונג ועושרי, אפיפוני ומושיק גלאמין.

המצעד האלטרנטיבי-קהילתי ייצא ב-13:30 מגינת לוינסקי בדרום תל אביב (התכנסות – החל מ-12:00). מדובר במצעד מחאה, במטרה להביא לשינוי חברתי. הוא יעבור בשד' רוטשילד, כאשר ליד בית האגודה יעמדו הצועדים דקה דומייה לזכרם של כץ וטרובישי ז"ל, ויסתיים בהפנינג בגן מאיר.

האירוע השלישי הוא המצעד האלטרנטיבי-רדיקלי, שיתקיים לפני שני המצעדים האחרים. המארגנות מבקשות "לציין את האחריות הקולקטיבית שלנו, כקהילה, לעוולות שנעשות על ידינו או בשמנו". "החלטנו לצעוד השנה בעקבות פשעי השנאה המקצינים והולכים נגדנו כחלק ממיעוטים מגדריים-לאומיים-אתניים-פוליטיים-חברתיים או כלכליים במדינה ובשטחים הכבושים", הן כותבות, "ואל מול מצעד הגאווה של עיריית תל אביב - יפו, שאינו מייצג אותנו ומדגיש ערכים אליהם אנו מתנגדות". מצעד זה ייצא ב-11:00 משד' רוטשילד פינת נחמני – היכן שהיה הפיגוע הרצחני בברנוער – ויסתיים אף הוא בגן מאיר. משם, יוכלו המשתתפים להצטרף לבלוק הרדיקלי, שיצעד לצד מצעד הגאווה של העירייה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...