עוד בחדשות ודעות
 >  > 

יניב ויצמן נגד "הקווירים הרדיקליים"

ויצמן, נציג הקהילה בעיריית ת"א, יצא נגד חלק ממנה - "השמאל הקווירי" - והביע חשש שהוא "ישתלט על מצעד הגאווה ויניף דגלי טורקיה ופלסטין". גל אוחובסקי השיב לו שהמצעד הוא פלטפורמה להבעת דעות שונות

"השמאל הקווירי והרדיקלי ינסה השנה להשתלט על מצעד הגאווה עם דגלי תורכיה ופלסטין ולנצל את הבמה ואת הקהילה הגאה להעביר מסרים רדיקליים בגנות מדינת ישראל. אסור לתת להם להיות הפנים שלנו" – את הדברים האלה כתב יניב ויצמן, חבר מועצת עיריית תל אביב-יפו, בפרופיל הפייסבוק שלו.

הדברים נכתבו בתגובה על מאמר שפרסם זיו תדהר כאן, ב-GoGay, ובו קרא למשתתפים במצעד הגאווה להניף את דגל הלאום מול "התעמולה הברוטאלית והשקרית" של השמאל הקווירי. סביר להניח שלא היינו כותבים על הדיון הזה אלמלא ויצמן היה, בעצם, איש הקשר בין הקהילה לעירייה; זה שאמור לייצג את הקהילה כולה - כולל הקווירים והרדיקליים שבה - בקואליציה העירונית בתל אביב; ויועץ ראש העיר, רון חולדאי, לענייני הקהילה. ויצמן הוא אף אחד הגורמים המרכזיים בארגון והפקת מצעד הגאווה המרכזי, שמארגנת העירייה.

קצפו של ויצמן יצא על מייל שנכתב, לטענתו, על ידי פעילים להט"בים ישראליים, שטוענים ש-"קהילת הלהט"ב הישראלית שותפה לגזל אדמות, לאפרטהייד, לכיבוש, לדיכוי העם הפלסטיני ולביצוע פשעי מלחמה. אנו מנוצלות על ידי ממשלת ישראל ומשמשות כעלה תאנה ורוד בידי ההסברה הישראלית על מנת להציג את ישראל כמדינה ליברלית נאורה. אנו מנוצלות על ידי עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי וגורמים מסחריים שונים, המצניעים את ההומופוביה שלהם כדי לגזור רווח פוליטי או כספי".

לטענת ויצמן, הוא השתמש בסטטוס שכתב ב-"מילים קשות שיוצאות מהלב" לאחר שקרא את המייל הזה. "גם ליברמן ומשרד החוץ וגם השמאל הקיצוני מנצלים בשנים האחרונות את הקהילה כדי לקדם את האג'נדה שלהם", כתב. "אלה משתמשים בקהילה כדי להציג את ישראל לעולם כמדינה הלוחמת למען זכויות האדם ואלא משתמשים בקהילה כדי להתנגד לכיבוש ולדיכוי של כל כך הרבה קהילות מוחלשות. עם שני הצדדים יש לי בעיה".

בעקבות דבריו של ויצמן התפתח דיון שכלל עשרות תגובות - חלקן תומכות בו וחלקן לא. אחד הגולשים הבולטים שיצא נגד ויצמן הוא גל אוחובסקי. "חלק ממטרת מצעד הגאווה הוא לאפשר לקבוצות קטנות ושונות להביע את דעותיהן, גם אם הן לא פופולריות", כתב. "ואם אתה חושש מדגלי פלסטין, תארגן דגלי ישראל מולם. תארגן שהפעם, לצד דגלי הגאווה, יתנוסס גם דגל הלאום".

אוחובסקי הוסיף, כי "אני מזדהה עם הרצון שלך שמצעד הגאווה לא ייראה כמו מצעד של קואליציית הלהטבא"ק (לסביות, הומואים, טרנס, בי, א-מיניים וקווירים – GoGay). זה נכון שרוב מוחלט של הלהט"בים, כמו רוב אזרחי ישראל בזמן הזה, חושבים שפעולות ישראל בשבוע האחרון היו ממש בסדר ויהיה כאן מצג לא נכון של המציאות. לי דווקא חשוב שקבוצות שמאל שקוראות להיות קשובים לסבל הפלסטיני ולהסרת המצור על עזה יקבלו מקום. זה חשוב לזכור שאנחנו מיעוט שקשוב לעוולות שנעשות כאן על בסיס קבוע, שבדרך כלל יש קונצנזוס שצריך להפסיק אותן. לצערי, המשט והאירועים סביבו קצת בלבלו את המדינה כולה. אני שמח שיש בקהילה שלנו עוד אנשים שמבינים שצריך להמשיך ולזעוק נגד הכיבוש הזה, שבסוף ישמיד את כולנו".

גולש אחר תקף את ויצמן על דבריו ושאל למה הוא התכוון כשאמר בפתיחת אירועי כפר הגאווה שהקהילה צריכה לעשות חשבון נפש בכל הנוגע ליחסה לחלש ולאחר בה. ויצמן השיב, כי "החלש שאליו התייחסתי כוון לקשישים של הקהילה, כוון לבני נוער שנזרקים מהבית, כוון לטרנסג'נדרס שלא מוצאים קהילה חמה ותומכת. הפעילות הרדיקלית ממש לא נתפסת על ידי כפעילות של חלשים. להיפך. היא עוצמתית ומעוררת השראה".

"במקום לריב - תעזרו לקהילה"

ויצמן זכה בדיון גם לתגובות רבות של תמיכה. אחד הגולשים כתב: "אתה יותר מצודק בדעותיך לגבי הנושא, ויחד עם זה שמצעד גאווה צריך להציג את מגוון הדעות ותתי הקהילות של הקהילה, המצב הפוליטי הנפיץ שבו נמצאת המדינה הוא לא הזמן הנכון לתת כלי ניגוח למתנגדינו. זה עלול לגרום נזק בלתי הפיך לקהילה, וזה בהחלט מנוגד לאינטרס המשותף שלנו. תפקידך הוא אכן לייצג את האינטרס הזה, ואני שמח שאתה עושה אותו נאמנה".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...