עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בגלל המשט: חרם על ישראל במצעד במדריד

מארגני המצעד ביטלו את השתתפותה של משלחת ישראלית, שהייתה אמורה לייצג את תל אביב, "משיקולים ביטחוניים". משרד החוץ: "ממצעד הגאווה זה הפך למצעד הבושה"

המשט משפיע גם על הקהילה: מארגני אירועי הגאווה במדריד הודיעו לאחרונה לשגרירות ישראל בספרד על ביטול השתתפותה של המשלחת הישראלית, שהייתה אמורה לייצג בהם את תל אביב. ההחלטה נומקה אמנם ב-"שיקולים ביטחוניים", אולם במשרד החוץ ובאגודה טוענים שהסיבה האמיתית לכך היא פעולת צה"ל נגד המשט לעזה, שזוכה לגינויים חריפים ברחבי העולם.

לפני כמה חודשים פנו המארגנים הספרדים בבקשה לשתף במצעד, כשותפה מרכזית, משלחת שתייצג את העיר תל אביב, שמשווקת לאחרונה על ידי משרד החוץ כיעד תיירותי לגייז. במסגרת מצעד הגאווה בעיר, שהוא מהגדולים באירופה, אמור היה להשתתף אוטובוס ועליו ארבעה נציגים מישראל, ואף נערכו אודישנים לכך. ב-ynet דווח, כי לאחר אירועי המשט, פנו המארגנים לשגרירות ישראל במדריד והודיעו על ביטול ההשתתפות. הם הביעו חשש, כי השתתפות של משלחת מישראל במצעד עשויה לעורר התנגדות רחבה מצד גורמים פרו-פלסטיניים - מה שהיה מצריך היערכות ביטחונית מיוחדת סביב המשלחת.

יוסי לוי, מנהל התקשורת הישראלית במשרד החוץ, אמר ל-ynet, כי "מדובר בשערורייה מצערת ומכוערת. ממצעד הגאווה זה הופך למצעד הבושה". הוא הוסיף, כי "ישראל היא המדינה היחידה במזרח התיכון שעורכת מצעדי גאווה ומכבדת את זכויות הלהט"ב".

לדברי לוי, "הפוליטיזציה הפרימיטיבית והכניעה הבוטה לטרור ולאלימות מצד גורמים אנטי-ישראליים עומדים בסתירה גמורה לעקרונות של מצעד גאווה ושל מניעת אפליה. מי שהחליט למנוע את השתתפות הנציגים מתל אביב גורר את מצעד הגאווה למסדרונות האינקוויזיציה האנטי-ישראלית, במקום לצעוד במסלול של דיאלוג וסובלנות". "מעניין אם במקום החוגגים מתל אביב", העיר, "הביאו המארגנים נציגי להט"ב מהרשות הפלסטינית, מסוריה או מאיראן".

גם באגודה הביעו אכזבה ומורת רוח מההחלטה. מהארגון נמסר, כי "חבל שפוליטיקה גלובלית מתערבבת בזכויות אדם". יושב ראש האגודה, מייק המל, אמר, כי "צר לנו שארגוני הגאווה במדריד החליטו לערבב נושאים שאין בינם לקהילה ולא כלום. האגודה הוזמנה לקחת חלק במצעד כארגון קהילתי א-פוליטי. זו החמצה של הזדמנות לקיים דו-שיח, כשאולי הקהילה הלהט"בית נמצאת במקום ייחודי ביכולת לדבר על נושאים כאלה".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...