עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"הקהילה עושה את המדינה חופשית יותר"

"ישראל היא יהודית-דמוקרטית, וצריך לשמור על כך בכל מחיר", אמר ח"כ ניצן הורוביץ, בהתייחס לאירועי השבוע, בפתיחת אירועי כפר הגאווה. יניב ויצמן: "על הקהילה לעשות חשבון נפש בנוגע ליחסה לחלש ולאחר בה"

"יש אנשים שעדיין מדברים כאילו הם לא למדו את הלקח מהרצח באגודה. אנחנו אומרים להם: אנחנו לא מפחדים, נצעד בכל מקום, מבלי להתחשב בדברי הבלע שהם אומרים עלינו. המסר שלנו הוא לציבור כולו: אנחנו רוצים מדינה חופשית ודמוקרטית", כך אמר ח"כ ניצן הורוביץ בטקס פתיחת "כפר הגאווה" - שבוע אירועי תרבות - שנערך אמש (ש') במרכז הגאה בתל אביב.

הורוביץ התייחס בדבריו לפעולת צה"ל נגד המשט לעזה ואמר, כי "קשה להתעלם מאירועי השבוע גם כאן, לכן אומר שאנחנו מדינה יהודית-דמוקרטית, וצריך לשמור על כך בכל מחיר. אנחנו, כקהילה, עושים את הדבר הנכון: מדינה חופשית יותר, כן לסובלנות, לא לאלימות".

מרבית הדוברים באירוע התייחסו לרצח באגודה. איילה כץ, אמו של ניר כץ ז"ל ויושבת ראש תהל"ה, אמרה, כי יש לזכור את הרצח – אולם אסור לו לגרום לעצירת החגיגה. "אף אחד לא יודע כמה זמן הוא יחיה", ציינה. "לכן – בכל יום שאנחנו חיים אנחנו צריכים לחיות ולעשות. החיים נמשכים וצריך לחגוג, אם כי גם לזכור את הרצח".טקס פתיחת אירועי כפר הגאווה. צילום: בן יגבס, באדיבות המרכז הגאה

איתי פנקס, יושב ראש המועצה הציבורית של המרכז הגאה, אמר, כי הרצח באגודה "ערער את כולם, אבל גם החזיר אותנו למקום הנכון, גם אם שילמנו מחיר מאוד כבד". לדבריו, "לא צריך לשקוע בתוך זה. צריך להפיק את הלקחים וגם לחזור אל המסרים שהעברנו משך כל השנים".

פנקס אף דיבר על העתירה שהגיש ביחד עם בן זוגו, יואב ארד, במטרה לאפשר להם לבצע פונדקאות בישראל. הוא אמר, כי "אני מקווה שהעתירה שלנו תמנע את הצורך של זוגות גייז לנסוע למקומות רחוקים".

"המיקוד השנה - באלימות, בקשישים ובפונדקאות"

יניב ויצמן, חבר מועצת עיריית תל אביב-יפו, אמר, כי "אירועי הגאווה הם הזדמנות לקהילה לעשות חשבון נפש, לבדוק איך אנחנו מתייחסים לחלש ולאחר בקהילה, האם ואיך אנחנו משתפים פעולה אחד עם השני". לדבריו, הקהילה צריכה להתמקד השנה באלימות כלפי החברים בה ובתוך הקהילה ובנושאי הקשישים הלהט"בים והפונדקאות.

אירועי הגאווה בתל אביב מתקיימים השנה תחת המסר "ואהבת לרעך כמוך". לדברי ויצמן, "היו הרבה הצעות למסרים שהתחילו במילה 'לא'. אני שמח שבסוף נבחר מסר חיובי ועוצמתי".

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו, אמר, כי הוא נאלץ להתמודד עם השאלה מדוע צריך מצעד גאווה בתל אביב בהתחשב בעובדה שהקהילה מקובלת בה. הוא טען, כי למרות זאת - "מצעד הגאווה עדיין חשוב, ויש לחזור לערכים שמהם התחלנו אותו".

"כפר הגאווה" הוא שבוע של אירועי תרבות בתחומים שונים - מוזיקה, מחול, תיאטרון וקולנוע. כמו כן, יתקיימו במסגרתו פנל בנושא המדיה והקהילה, "שבת גאווה" עם תפילות ואירועים דתיים וכמובן – מצעד הגאווה העירוני, שיצא מהמרכז הגאה ביום ו' הקרוב בצהרים, והפנינג הגאווה, שיתקיים לפניו.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...