עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"עלינו להגביר את המאבק למען הקהילה"

ח"כים, בהם יו"ר הכנסת, פעילים גאים ונפגעי להט"בפוביה השתתפו בדיון גאווה שנערך בכנסת. ח"כ ניצן הורוביץ: הרצח בברנוער הוא חלק מהקצנה שעוברת בימים אלה החברה הישראלית כולה

"הקהילה היא ציבור עצום, של מאות אלפי אנשים; קהילה מגוונת המורכבת מגברים ונשים, עולים חדשים וישראלים, ימנים ושמאלנים, תושבי ערים והפריפריה. אנחנו ציבור ענק שנמצא בכל מקום, בכל שכונה, בכל גוף, בכל יחידה בצבא. חלקנו ממשיכים לסבול בגלל יחס ההורים, המפקדים בצבא והבוסים בעבודה, וחלקנו אף שילם על כך בבריאותו ובחייו בשנה האחרונה", אמר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) בכנס גאווה שהתקיים היום (ג') בכנסת. הורוביץ סקר בכנס את האירועים המרכזיים שקרו לקהילה בשנה האחרונה, ובמרכזם הרצח באגודה. לטענתו, הרצח הוא חלק מהקצנה שעוברת בימים אלה החברה הישראלית כולה. "כל האירועים הללו מחייבים אותנו להגביר את המאבק", אמר.

בדיון השתתפו יחסית מעט ח"כים, עקב קיומם של דיון בכנסת על פעולת צה"ל נגד המשט שעשה דרכו לעזה מזה ולווייתו של אריה (לובה) אליאב ז"ל, שח"כים רבים השתתפו בה, מזה. באירוע השתתף גם יושב ראש הכנסת, ח"כ רובי ריבלין (הליכוד). ריבלין אמר, כי "אני לא אפוטרופוס על נטיותיהם של אחרים, בדיוק כפי שלהם אין אפוטרופוס על נטיותיי שלי". בהתייחס להתנגדות לקיום הכנס בכנסת הוא אמר, כי "לא העליתי על דעתי שלא לאפשר לקיים כאן את הכנס. הכנסת היא ביתו של העם כולו, על כל מגוון דעותיו ונטיוותיו". ריבלין סיכם באמרו, כי אין זה צודק לפגוע באדם רק בגלל אמונתו, גם אם הן שונות משלך.

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר, כי "לצד חצי הכוס הריקה שהציג ח"כ הורוביץ, קיים גם צד חיובי - האזרח הפשוט פתוח ומקבל את הקהילה יותר מבעבר". הוא הביע תקווה, כי הכנסת תמשיך לקדם את זכויות הקהילה. ח"כ דב חנין (חד"ש) הסביר כי המאבק הלהט"בי הוא חלק אחד במאבק כולל לזכויות האדם בחברה הישראלית. "על כולנו להתגייס למאבק, מכיוון שהמרחב הדמוקרטי נמצא תחת מתקפה מתמדת", אמר.

כנס הגאווה בכנסת. צילום: רועי ברק

במהלך הדיון שיתף דן גולדברג מהחוויות שעבר בהודו, כשהמתין שם להחלטה להתיר את כניסתו לישראל ביחד עם התאומים שהביא באמצעות אם פונדקאית. לדבריו, הוא היה מופתע מכמות התמיכה שקיבל מהארגונים בארץ. “הפחד לא היה שלא נחזור לארץ, כי היה ברור שזה יקרה. הפחד היה איך ומתי זה יקרה, ומי יעזור", אמר. הוא סיפר, כי קיבל תגובות אוהדות למצבו "גם מאוכלוסיות שביום יום פחות אוהדות את הקהילה, כמו החרדים".

ח"כ אורית זו-ארץ (קדימה) אמרה, כי נאבקה למענו של גולדברג מן הפן האישי שלה. “ההתגייסות הייתה ממקום של אימא. הרגשתי שאני נאבקת לא רק בשבילי או בשביל גולדברג, אלא למען האזרחים במדינה שזכותם להורות נפגעת", אמרה. ח"כ עינת וילף (העבודה) תקפה את המתנגדים למודלים של משפחות אלטרנטיביות. “ככל שיהיו לנו יותר מודלים של הורות ואזרחות, כך נרוויח", טענה. "זוהי מהות החופש".

בדיון דיבר גם ח"כ לשעבר פרופ' עוזי אבן, שהופלה בשל נטייתו המינית כשעבד בכור בדימונה - וסיפר על כך בישיבת הגאווה הראשונה בכנסת. אבן אמר, כי מאז נחלה הקהילה הצלחות, וכי אלה הושגו מכיוון ש-"אף פעם לא שכחנו שאנחנו מיעוט. מעולם לא הצבנו דרישות שנראו בלתי ניתנות להשגה". הוא טען, כי בניגוד לציבורים אחרים, "הקהילה תמיד דרשה לא רק שיוויון זכויות, אלא גם שיוויון חובות - דבר שעזר לקדם את הקבלה שלנו בחברה הישראלית".

איילה כץ, אימו של ניר כץ ז"ל ויושבת ראש תהל"ה, סיפרה על התמודדותה מאז רצח בנה בברנוער, שחל היום לפני עשרה חודשים. היא אמרה, כי עד לרצח הייתה חלק מהרוב הדומם, אך לאחריו הבינה את הצורך לקום ולהיאבק. “על פי אמונתי כיום, שהיא צינית פחות ואולי נאיבית יותר, אפשר לשנות עם אופטימיות ונחישות. מה שיכול לתקל את העולם אלה אהבה וחמלה. כוח לא יוביל אותנו לשום מקום", אמרה. אנא שלינסקי, שנפגעה בפיגוע בברנוער, תיארה את שעברה באותו הערב. היא אמרה, כי "הנוער מסרב להתחבא" וכי המשך הפעילות היא הדרך שלה לזכור את ההרוגים והפצועים. “נמשיך להיות שונים, אבל שווים", סיכמה.

בין המשתתפים בדיון נמנו פעילים להט"בים רבים, מהם של ארגונים כמו האגודה, ארגון הנוער הגאה, הבית הפתוח, הפורום החיפאי, חברותא, בת קול ופורום גיאות.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...