עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארה"ב: הקונגרס ביטל את לא נשאל, אל תספר

ההחלטה נתקבלה ברוב של 234 תומכים מול 194 מתנגדים. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ופעילים גאים בירכו עליה. חלק מחברי הקונגרס אף מחאו כפיים

היסטוריה לקהילה בארצות הברית: בית הנבחרים האמריקני החליט לבטל את מדיניות "לא נשאל, אל תספר", שאסרה על הומואים, לסביות וביסקסואלים מוצהרים לשרת בצבא, והביאה להדחתם של אלה מהם שהצהירו על נטיותיהם במהלך השירות. עם זאת, נדרשים עדיין מספר שלבים כדי שהביטול ייכנס לתוקפו.

ההחלטה נתקבלה ברוב של 234 תומכים מול 194 מתנגדים, וזכתה לברכתו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. "החקיקה הזו תחזק את כוחו של הצבא שלנו ותאפשר לו להיות יותר מכיל, על ידי כך שחיילים הומואים ולסביות יוכלו לשרת בו בפתיחות ותוך קבלת כבוד", אמר אובמה לאחר ההצבעה.

החלטתו של בית הנבחרים נתקבלה שעות אחדות לאחר שוועדת הכוחות המזוינים של הסנאט קיבלה החלטה דומה - ברוב של 16 מול 12. חלק מחברי בית הנבחרים מחאו כפיים לאחר קבלתה.

קבלת ההחלטה נתאפשרה לאחר "עסקה" שרקחו חברי הקונגרס קארל לוין ופטריק מרפי (שניהם מן המפלגה הדמוקרטית) וג'ו ליברמן (עצמאי), שלפיה הקונגרס יבטל את החוק - אולם הוא לא יבוטל סופית עד לקבלת דו"ח של משרד ההגנה שיעסוק בהשפעת ההחלטה על הכוחות האמריקניים. זה צפוי להינתן עד 1 בדצמבר השנה. מהפנטגון נמסר, כי הפשרה מקובלת עליו.

מרפי אמר, כי "הצבא שלנו נלחם עכשיו בשתי מלחמות. לכן, למה לעזאזל אנחנו צריכים להגיד ל-13,500 חיילים כשירים שלא צריכים אותם?" מרפי, בעצמו חייל לשעבר בצבא האמריקני, הוא בוגר מלחמת עיראק הראשון שנבחר לקונגרס.

ננסי פלוסי, יושבת ראש בית הנבחרים, אמרה לפני ההצבעה, כי "אנחנו מכבדים את ערכי האומה שלנו וסוגרים את הדלת בפני חוסר ההוגנות הפונדמנטליסטי".

ג'ו סולומונס, נשיא ארגון זכויות הלהט"ב HRC, בירך על החלטת הקונגרס ואמר, כי "המחוקקים עמדו היום לצדה של ההיסטוריה". לדבריו, "החשיבות של ההחלטה הזו אינה ניתנת להערכה. זוהי התחלת הסוף של איסור מבייש, שהחליש את הביטחון הלאומי שלנו".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...