עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הומופוביה-טרנספוביה במבט לאחור

"בין הקללות וההקנטות שלו הוא לא הזכיר יחסים מיניים בין גברים. הכל היה מגדרי, על 'טהרת' הטרנספוביה, אפשר להגיד" / מובא בעילום שם

לפני כמה שנים, כשעוד חייתי בתור גבר, הוטרדתי מגדרית והושפלתי מול חברי לעבודה. לאחרונה ראיתי את האיש שהטריד והשפיל אותי אז, והוא אף היה לי לעזר בסיטואציה מסוימת. ממרחק השנים אני יכולה להסתכל על מה שהיה סוף-סוף בלי הכעס שהיה בי כלפי אותו אדם, ואפילו להרגיש שאני מצטערת בשבילו, ומקווה שהוא הגיע למקום שלם יותר עם עצמו, כמו שאני הגעתי.

הייתי אז בגיל 18 או 19, כמה שנים לפני שהתחלתי במעבר לחיים כאישה. עבדתי כדוור ברשות הדואר. בכל יום, לאחר שמיינו וסידרנו את הדואר המיועד לחלוקה, היו מכוניות טרנזיט אוספות אותנו לאזורי החלוקה. פעם אחת עליתי על טרנזיט כזו וישבתי במושב שליד הנהג. התחלנו לנסוע, ולא עבר זמן רב עד שהנהג שם לב אלי.

משהו בי גרם לו לצעוק עליי בזעם עצום. הוא נטפל למכנסיים תחילה, בטענה שהן נשיות, ושבתור גבר שלובש בגדים נשיים אני כישלון וגועל-נפש שצריך להקיא. בשלב מסוים הוא באמת איים 'להקיא' אותי מהמכונית באמצע הדרך, עם שקי המכתבים, אם אני אגיד משהו חזרה. גם ככה בקושי יכולתי לדבר נוכח ההתקפה הזאת, כשאני בעצמי מבובלבל/ת לגמרי לגבי זהותי המגדרית ולא יודע/ת לפרש לכאן או לכאן את ההופעה ובחירות הלבוש שלי. בשלב מסוים התערבה אחת הנוסעות להגנתי, והוא תקף אותה בביטויים סקסיסטיים ואחרי כן אותי על שאפשרתי לאישה להגן עלי.

השפה הקשה שבה השתמש, הסירוב שלו להרפות, הזעם, הדחיפות שבה התבטא והפחד שלו מתשובה שלי – כל אלה היוו בעיניי בלון כל-כך ברור של הומופוביה, וזה רק הגביר את החשש שלי שהוא באמת "התפוצץ" ויעבור לאלימות פיזית. בין הקללות וההקנטות שלו הוא לא הזכיר יחסים מיניים בין גברים. הכל היה מגדרי, על "טהרת" הטרנספוביה, אפשר להגיד. אבל זה דווקא חיזק את ההשערה שלי לגבי הפסיכולוגיה שלו - שבהימנעות מלהזכיר יחסים בין גברים הוא ניסה להרחיק את עצמו ממה שהוא באמת פוחד ממנו, הנטיות ההומוסקסואליות שלו. אני לא מנסה לטעון פה לקדימות של הומופוביה מול טרנספוביה, כמובן, כמו גם לא של עומק פסיכולוגי מול פני-שטח חברתיים. אלו פשוט נקודות מבט שונות על מושגים שקשורים זה בזה, יחד עם סקסיזם.

אחרי אותו מקרה השתדלתי לתפוס טרמפים עם דוורים שיש להם אוטו, ובכל מקרה לא עליתי עוד על הטרנזיט שלו. כעבור זמן קצר גם נראה שהפסיק לבוא לעבוד עם מרכז החלוקה שלנו. אם ההשערות שלי נכונות, ובלי לחטוא בנוסטלגיה (בכל זאת הייתה שם התקפה פרועה), שנינו ראינו אז זה בזו משהו אמיתי עלינו, שלא ידענו עליו. אני מקווה שגם הוא הגיע למקום טוב יותר ביחס לעצמו, אם-כי משזיהיתי אותו בסביבה שלי, אני בהחלט לא מעוניינת להתקרב ולבדוק.

השבוע חל יום ההבנ"ה – היום הבינלאומי למאבק בלהט"בופוביה

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...