עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ישי: נעשה הכול להחזיר את התינוקות הביתה

שר הפנים הבטיח להכניס לארץ את דן גולדברג וילדיו, שנולדו בפונדקאות, במהירות האפשרית - בכפוף להחלטת ביהמ"ש. ח"כ זוארץ: "אם אלה היו גבר ואישה - לא היו מערימים קשיים"

משרד הפנים יעשה הכול על מנת לפתור את בעיית הכנסתם של ילדיו של דן גולדברג לארץ כמה שיותר מהר - כך הבטיח יועץ שר הפנים לענייני אוכלוסין במפגש שקיים הבוקר (ב') עם ח"כ אורית זוארץ (קדימה). מלשכת שר הפנים, אלי ישי, נמסר, כי רשות ההגירה, שהיא חלק ממשרד הפנים, תבצע את ההליכים הביורוקרטיים הכרוכים בהכנסת הילדים לישראל בזמן המינימלי האפשרי - בכפוף להחלטת בית המשפט.

בפגישה נדון המקרה של גולדברג, הומו שהפך ביחד עם בן זוגו להורה לתאומים שהם כיום בני חודש וחצי באמצעות אם פונדקאית. בית המשפט לענייני משפחה בירושלים סירב לבקשתו של גולדברג לאפשר לו לבצע בדיקת רקמות על מנת להוכיח שהוא אביו של זוג התאומים - הליך שמבצע כל זוג המביא ילדים באמצעות אם פונדקאית מחו"ל. גולדברג וילדיו נמצאים מאז לידתם בהודו, ללא ביטוח רפואי לילדים ובלא שעברו כל בדיקה רפואית לאחר לידתם. השלושה משתכנים בבית מלון, והאב מסרב להוציא את ילדיו מפתח החדר, מחשש שהם יידבקו במחלות. גולדברג אמר אתמול (א') בראיון לגלי צה"ל, כי בעוד ימים אחדים ייאזל לו כל הכף שיש ברשותו.

גולדברג עתר, ביחד עם שני הומואים נוספים שיש להם מקרה דומה, לבית המשפט לענייני משפחה בירושלים, על מנת לאפשר את ביצוע בדיקת הרקמות, אולם השופט פיליפ מרכוס סירב להיעתר לבקשה בטענה שאין ל סמכות לאשרה, ובנימוק שהמדינה צריכה לבדוק "האם העותרים הם פדופילים או רוצחים סדרתיים". הן העותרים והן המדינה הגישו ערר לבית המשפט המחוזי, שקיבל אותו, אולם החזיר את ההחלטה לפתחו של השופט מרכוס.

ממשרד הפנים נמסר, כי הוא הצטרף לבקשה לזרז את ההליכים בבית המשפט, כדי שניתן יהיה לבצע את בדיקת הרקמות ולהכניס את התינוקות לישראל. לדבריו, "לאחר החלטה של בית המשפט, תבצע רשות ההגירה את הפרוצדורה הכרוכה בכניסה לארץ במהירות האפשרית ובמינימום עיכוב".

ח"כ זוארץ אמרה, כי "מדובר בסיטואציה הומניטרית ממעלה ראשונה, ויש לאפשר לאב ולתאומים להגיע לישראל ולבצע את בדיקת הרקמות לאלתר. לצערי, שוב ושוב, הקהילה הגאה צריכה להיתקל בביורוקרטיה המשרדית-ממשלתית, אשר אינה רואה שמדובר בבני אדם, ובמקרה הנ"ל - בשני תינוקות רכים. אם היה מדובר בגבר ואישה, לא היו מערימים עליהם כאלה קשיים. היום מדובר בקהילה הגאה ומחר באחרים, ולכן - אסור לנו לשתוק".
 
הפגישה בין ח"כ זוארץ ליועץ שר הפנים התקיימה בתום משמרת מחאה שהתקיימה הבוקר מול משרד הפנים בירושלים, בדרישה להתיר את כניסתם של האב והתינוקות ארצה. בעצרת השתתפו חברי כנסת ואישי ציבור מהקהילה. ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר בעצרת, כי "מאות זוגות ישראלים כבר ביצעו את הליכי הפונדקאות בהודו ובמדינות אחרות, ללא כל בעיה, והקימו משפחות לתפארת. במקרה הנוכחי, דן גולדברג ובן זוגו נקלעו לסיטואציה קפקאית, ונתקלים באטימות ושרירות לב, עם יותר מרמז לדעות קדומות".

לדברי הורוביץ, "מדובר בעניין אנושי בסיסי שניתן לפתור באופן מיידי: הקונסוליה בבומביי תנפיק תעודות מעבר, והמשפחה תעלה על הטיסה הראשונה לישראל".

"מי שחושב שבאמצעות טרטורים ומכשולים אפשר למנוע מזוגות ישראלים את זכותם הבסיסית להקים משפחה, אין לו מקום במדינה דמוקרטית", הוסיף.

בתוך כך, מהאגודה נמסר, כי היא תקיים בשבוע הבא עצרת מחאה נגד החלטת בית המשפט שלא לאפשר, לפי שעה, את כניסתם של ילדיו של גולדברג לארץ. בעצרת יקראו המשתתפים לשופטים שלא לערב החלטות משפטיות עם אמונות דתיות.

מייק המל, יושב ראש האגודה, אמר על ההחלטה בעניינו של גולדברג, כי "בית המשפט נתפס בקהילה הגאה בפרט ובחברה הישראלית בכלל כגוף האמון על שמירת זכויות הפרט, כמגינו של החלש בפני שרירות השלטון וכאמון על תיקון עוולות חברתיות. בימים אלה, כאשר יש ריבוי במקרי אלימות, שנאה וחוסר שוויון, החלטה זו של בית המשפט מגדילה את השסע בחברה הישראלית".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...