עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

טחורים ופיסורות

ד"ר דובי מסביר הפעם מהם טחורים ופיסורות וכיצד להיפטר מהם, ועונה על שאלות נוספות

קוראי היקרים והיקרות,
אפשר לשלוח שאלות בצורה אנונימית, אולם אם ברצונכם לקבל תשובה אישית חזרה (היות ורק על חלק מהנושאים אני כותב בכתבות הכלליות ולרוב אני עונה אישית על כל שאלה לכותב/ת) נא ציינו בפניה אליי כתובת אימייל לתשובה. מצפה לשמוע מכם, שבוע טוב ובריא,
דר' דובי שטינמץ

לשליחת שאלה לד"ר דובי (אפשר גם בצורה אנונימית) לחצו כאן

אזור פי הטבעת ממשיך לרתק אתכם והרבה מאוד שאלות נשאלות לגביו. אי לכך היום הנושא המרכזי יהיה טחורים ופיסורות. טחורים הנם ורידים בולטים היוצאים מבעד לעור שמקיף את פי הטבעת מבחוץ או בחלקו התחתון מבפנים. (טחורים חיצוניים וטחורים פנימיים). הסיבה ליציאת טחורים איננה תמיד ברורה אבל קיים כנראה גם גורם גנטי הכרוך בכך ובעיקר אורח חיים כמו תזונה ויציאות, כאשר ישנה נטייה או עצירות ממש והיציאות קשות ויבשות. מאמץ חוזר וקשה של לחץ כלפי פי הטבעת ליציאה עלול לגרום ליציאת טחורים. לנשים בהריון ובעיקר בלחץ לידה יש נטיית יתר לטחורים. לא ברור ולא ידוע האם דחיפה של גוף זר כלשהו (אצבעות, אברי מין, דילדו, ועצמים אחרים) יכול גם כן לגרום לתהליך היווצרות הטחורים.

לאחר רקע כללי קצר זה אפנה לשאלות שנשאלתי בנושא.
שחר, עדי וגם אפרוח שאלו איך להיפטר מהטחורים, האם אפשר לקיים יחסי מין אנאליים אחרי טיפול, האם הטחורים כואבים בעת קיום יחסי מין?
ובכן יקירי, טחורים כואבים רק אם הם מודלקים. דלקת מקומית בטחור או פקקת חלקית של הורידים (טרומבוזה) יכולים לכאוב עד מאוד. במצב כזה לא רק יחסי מין כואבים אלא כל נגיעה קלה וכמובן יציאות או ניגוב יכולים לגרום לייסורים קשים. טחורים גם מדממים בקלות. לעיתים רק בניגוב ולעיתים ממש טפטוף או זרם דם יוצא מהם.

כיצד מטפלים? ובכן יש הרבה מאוד סוגי טיפולים אך באופן כללי הם נחלקים לטיפולים שמרניים וטיפולים כירורגיים. השמרניים כוללים אמבטיות ישיבה, חיטוי, מריחת משחות והחדרת נרות לפי הטבעת לצורך הורדת הדלקת וצמצום הטחורים הבולטים. הכירורגיים כוללים מגוון רחב מאוד של פעולות כגון קשירה עם גומיות, הזרקות, טיפולים בלייזרים ועד ניתוחים מלאים.

אין כל בעיה לקיים יחסי מין מלאים כשיש טחורים (זה לא תמיד אסטטי אבל חוץ מזה אין בעיה) ובוודאי אחרי טיפול בטחורים לא צריכה להיות שום מגבלה בנושא. כמובן שאם הטחורים מודלקים, הכאבים יגבילו את הפעילות עד מאוד.

פיסורות הם חריצים בעור שמסביב לפי הטבעת. יכולות להיות פיסורות קטנות מאוד ושטחיות ויכולות להיות פיסורות רחבות ועמוקות. גם הפיסורה יכולה לקבל דלקת מסביבה ואז הכאבים שממילא קיימים, מתגברים עוד יותר. פיסורה נגרמת מאותן סיבות כמו טחורים אך בנוסף לכך ישנן מחלות מסוימות של המעיים שהפיסורות הן ביטוי חיצוני נוסף שלהן ועל כן יש תמיד להיבדק ע"י רופא/ה מתאימים.

בן ואנונימי שאלו לגבי פיסורות. אחד עבר טיפול והמקום עדיין רגיש והשאלות הן האם ניתן לקיים יחסי מין אנאליים ומתי?
ובכן, בן וגם אנונימי ידידיי. אין כל בעיה לקיים יחסי מין אנאליים לאחר טיפול ואפילו ללא טיפול בפיסורות. המגבלה היחידה היא הכאבים שיכולים להיות קשים. אחד הטיפולים המקובלים בפיסורה, לפני ניתוחים או טיפול בלייזר הוא "הרחבות". כלומר מתיחה משמעותית של פי הטבעת (אחרי ניתוח לעיתים מכניסים תחבושת או משהו עבה שישמור על פי הטבעת פתוח ורחב). כך שאני משער שהרחבה עדינה של פי הטבעת לא תזיק ואפילו תועיל (אין ספרות רפואית או מקצועית על הנושא לפחות אני לא מצאתי בכתובים).

אם כן לסיכום אפשר להמשיך וליהנות ממנעמי פי הטבעת גם בנוכחות טחורים ופיסורות.

וכעת בקצרה למספר שאלות נוספות, שאין לי מענה טוב עליהן:
עומר שאל האם חדירה ללא קונדום עם בן זוג קבוע מגבירה את הסיכוי לדלקת בדרכי השתן.
בכנות אינני יודע כיצד לענות לך על שאלתך. באופן תאורטי החיידקים של מערכת העיכול התחתונה הם המזהמים העיקריים של דרכי השתן (כמו החיידק א. קולי) אך מאידך אני מכיר רבים מאוד שעושים זאת בקביעות ואין כמעט זיהומים בדרכי שתן אצל אותם גברים. בכלל, אצל גברים מאחר והשופכה ארוכה בהרבה מאשר אצל נשים הסיכוי לחטוף זהום בדרכי שתן קטן בהרבה מאוד מאשר אצל נשים.

עופר מספר שחבר שלו טעם (שתה) את זרעו ואמר שהטעם של הזרע מתוק בשבועות האחרונים ושואל מדוע?
עופר יקירי. באמת אינני יודע. אני מניח שזה קשור גם בתזונה שלך אבל בוודאי לא רק. לזרע יש אמנם טעם אופייני אבל לא זהה לחלוטין בין כולם כך שאני מניח שזו וריאציה של הנורמלי. לא ידוע לי למשל האם לחולי סוכרת הזרע מתוק (כמו שהם מפרישים סוכר בשתן יש להניח שיש גם הפרשה מוגברת בנוזל הזרע אבל אינני יודע בודאות). בכל מקרה אולי כדאי להתייעץ (ולהיבדק?).

"אין לי שם" מספר שבעת קיום יחסים הוריד תחתונים של הפרטנר שלו והעטרה הייתה מלאה בנוזל ושואל מה זה? האם גמר? האם נוזל מקדים?
למה אין לך שם? בכל מקרה הכי פשוט לשאול אם אינך בטוח האם הוא גמר. אני מניח שמדובר בנוזל מקדים. יש כאלו שמפרישים נוזל זה בכמויות גדולות לכל אורך המגע המקדים ועד סמוך לאורגזמה. הנוזל דליל יותר מאשר נוזל הזרע ושקוף יותר. בכל מקרה כך או כך תוכל ליהנות ממנו.

 

 

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...