עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הרב פרומן ללסבית: "לשבת עליך שבעה"

בראיון לטלוויזיה החינוכית אמר הרב מנחם פרומן, כי יציע להורים של לסבית "לשבת עליה שבעה ולבכות עליה". רב אחר שהתראיין הזדעק נגד הדברים בקריאה: "שומו שמים!"

הרב מנחם פרומן, שנחשב לאחד המתונים ברבני הציונות הדתית (לפחות מבחינה מדינית), אמר ללסבית שההורים שלה צריכים לשבת עליה שבעה ולבכות עליה. פרומן אמר את הדברים ברב-שיח של רבנים על הומוסקסואליות, שהתקיים במסגרת התוכנית "ואקום" בטלוויזיה החינוכית.

בתוכנית, שתשודר מחר (ג') ב-21:50 בערוץ 23, השתתפו הרב פרומן, ויחד אתו הרב בני לאו, אחיינו של הרב הראשי לשעבר, ישראל מאיר לאו, והרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת ובנו של הרב הראשי לשעבר, מרדכי אליהו. המנחה, גל גבאי, דיברה עם הרבנים על קבלה או אי קבלה של הומואים, ואף שאלה האם מותר להם לקיים יחסי מין. הרב אליהו אמר, כי "הם רוצים פתק מרב? לעולם הם לא יקבלו". הרב אליהו טען, כי אלוהים ציווה על היהודים "לברוח מהתועבה הזאת כמו מאש", ואמר, כי "אנחנו מוסיפים על ההלכה". הוא גם טען, כי יש פתרון להומוסקסואליות.

בהמשך, נכנסה לחדר ברכה, לסבית דתייה, וסיפרה לרבנים איך הוריה לא מקבלים את בת זוגה, ומסרבים להזמין אותה לשבת. הרב פרומן אמר לה: "אני מוכן לדבר עם ההורים שלך. תני לי את הכתובת, אני אדבר, אני אגיד להם: 'הורים, בואו, תשבו עליה שבעה, תבכו'. את רוצה לגיטימיות לעולם שלך? יש את העולם שלי, יש את העולם של הפרימיטיבי, של מנחם פרומן, שהוא פרימיטיבי גאה".מתוך התוכנית "ואקום" / הטלוויזיה החינוכית. מימין לשמאל: הרב מנחם פרומן, הרב בני לאו והרב שמואל אליהו

הרב לאו הסתייג מדבריו של הרב פרומן באשר לישיבת שבעה, ואמר, כי זו לא עמדה הלכתית, אלא עמדה של הרב פרומן עצמו. הוא אף כינה אותה "עמדת קצה" ו-"סטייה הלכתית". הרב לאו הוסיף, כי "מציאות שהקדוש ברוך הוא גזר גזירה – עליה אתה יושב שבעה? שומו שמים!" הרב פרומן אמר, כי "יש מחלוקות גם בין רבנים".

בהמשך, טען הרב פרומן, כי הרבה יותר "סביר" לבחורה להתאהב בגוי מאשר לאישה, ושאל את ברכה מה היה קורה אם זה היה קורה לה. "ההבדל הוא", ענתה, "כשאני מתאהבת בגוי – יש לי אופציה, כי זה גבר. פה (בקשר לאהבה לסבית) אתה לא נותן לי שום ברירה".

בניגוד לרבנים פרומן ואליהו, הרב לאו אמנם לא הביע הכרה בהומוסקסואליות או לסביות, אולם טען, למעשה, שיש להכיר בכך. לדבריו, תפקיד הרבנים הוא "לבוא להגיד שיש" את הנטיות המיניות הללו, בין אם מדובר ב-10% מהאוכלוסייה, או אפילו "אחד בעולם", כדבריו.

דבריהם של הרבנים, שפורסמו לראשונה באתר "חברותא", הם חלק מהשיח שהחל לאחרונה בציבור הדתי סביב נושא ההומוסקסואליות. בעוד שיש רבנים שמרנים יותר, חלק מהרבנים טוענים שיש לקבל את ההומואים והלסביות, אם כי לא את ההומוסקסואליות, ואף מקיימים שיחות עם ארגוני הגייז הדתיים.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...