עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נוסחה טיוטה לנוהל חדש לשינוי מין

חברי הקהילה יתכנסו ביום ה' הקרוב לצורך התעדכנות בפרטים ודיון בדרכי הפעולה בעקבות טיוטת נוהל חדש לטיפולים לשינוי מין

חברי הקהילה הטרנסג'נדרית יתכנסו ביום ה' הקרוב למפגש בנושא הוועדה לשינוי מין שיתמקד בשינויים המסתמנים בנהלים הרפואיים בארץ בכל הנוגע לטרנסג'נדרים. את המפגש יזמה נורה גרינברג, חברה בוועדת משרד הבריאות לבחינת נוהל הניתוחים לשינוי מין. מטרת המפגש היא למסור לקהילה דיווח על טיוטת הנוהל החדש, לשמוע את דעת חברי הקהילה, ולדון באפשרויות העומדות בפניה.

הוועדה לבחינת הנוהל הקיים הוקמה ביוני 2008, בעקבות פנייה של עמותת "רופאים לזכויות אדם", בה נמתחה בקורת חריפה על הנוהל הקיים משנת 1986. כיום, ניתוחים לשינוי מין יכולים להתבצע בבית החולים תל השומר בלבד, מעל גיל 21 ורק לאחר תקופת המתנה של שנתיים. את קהילת הטרנסג'נדרים מייצגת בוועדה נורה גרינברג, פעילה ותיקה לזכויות הטרנסג'נדרים, מומחית למגדר ובעלת ניסיון רב בייעוץ ותמיכה. שאר חברי הוועדה הם ד"ר גרסיאלה כרמון, פסיכיאטרית ומנהלת המרפאה לבריאות הנפש באום אל פחם, נציגת ארגון "רופאים לזכויות אדם"; ד"ר מירה היבנר-הראל, היועצת המשפטית של משרד הבריאות, היא יו"ר הוועדה; הפסיכולוגית ד"ר דליה גלבוע והמנתח הפלסטי ד"ר חיים קפלן, חברים בוועדה לשינוי מין בתל השומר; ד"ר אוסוולדו רבינוביץ', גינקולוג בתל השומר; וד"ר דוד רבינוביץ', ראש המחלקה לפסיכיאטריה בבי"ח רמב"ם.

גרינברג  וד"ר כרמון סירבו לאשר את הטיוטה
במרץ 2009 התקיים המפגש האחרון של הוועדה, אך רק באוקטובר הועבר לחברי הוועדה מסמך האמור לסכם את דיוניה. על מסמך הסיכום הגיבה גרינברג באריכות, עם הערות מנומקות, המושתתות על אסמכתאות מקצועיות ועל פרוטוקול הטיפול של ה-WPATH, וכן דרישות לעגן בנוהל כללים להגנה על זכויות הציבור הטרנסג'נדרי, ביניהם החובה לפנות לאנשים טרנסג'נדרים בלשון מגדר התואמת את זהותם.

טיוטת הנוהל הנוכחית שהופצה לחברי הוועדה אינה מקובלת על נורה גרינברג וד"ר גרסיאלה כרמון. בין היתר, על פי הטיוטה, תבוטל הוועדה לשינוי מין בתל השומר במתכונתה הנוכחית, והטיפולים יוכלו להתבצע גם בשוק הפרטי. מנגד, צפויה החמרה בדרישה לאישור פסיכולוגי לצורך קבלת טיפול הורמונאלי והחמרה בנוגע לטיפול בקטינים בגילאי 16-18. התנאים בטיוטה לקבלת טיפול הורמונאלי כוללים דרישות כגון קבלת אישור של גנטיקאי כתנאי לקבלת הטיפול. כמו כן, לצורך ביצוע ניתוחי חזה יהיה על מבקשי הניתוח להיות בני 21 ומעלה, לחיות שנה בזהות היעד, ולקבל טיפול הורמונאלי במשך שנה וחצי.

גרינברג וד"ר גרסיאלה כרמון סירבו לאשר את הטיוטה ודרשו לכנס את הוועדה לפגישה נוספת. זו צפויה להתקיים בתחילת פברואר.

עם זאת, אחד השינויים החיוביים בטיוטה הוא קיצור תקופת ההמתנה לניתוח לשינוי מין לשנה, לעומת תקופה של שנתיים על פי הנוהל הנהוג היום. בטיוטת הנוהל החדש הניסוח תואם את פרוטוקול הטיפול של WPATH, ועל פיו תספיק הוכחה על חיים במגדר היעד במשך שנה עוד לפני הגשת הבקשה לניתוח, במקום שהתקופה תימדד מרגע הפניה לוועדה כפי שנהוג כיום.

במפגש שיתקיים ביום ה' הקרוב ישתתפו גם ד"ר גרסיאלה כרמון, עו"ד ד"ר יובל לבנת וד"ר אילנה ברגר, המלווים את התהליך מתחילתו. לגרינברג חשוב שחברי קהילה רבים ככל האפשר יגיעו על מנת להתעדכן בכל הפרטים ומקווה שהמפגש יהווה תחילתו של דיון קהילתי על דרכי הפעולה בהמשך.

המפגש יתקיים ביום חמישי, 21 בינואר, בשעה 19:00 במרכז הגאה, גן מאיר, תל אביב.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...