עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מסתמן: דקה דומיה במצעד הגאווה

בפגישה ראשונה לקראת מצעד הגאווה הקרוב נאמר: "גילינו כי בתל אביב יש הומופוביה, יש שנאה ויש אלימות, מצעד שיתעלם מכך יהיה מצעד פחות רלוונטי"

עיריית תל אביב שוקלת לקיים השנה מצעד גאווה אלטרנטיבי, במוצאי שבת, 5 ביוני, בנוסף למצעד הגאווה הרגיל - כך עולה מישיבת הכנה לאירועי הגאווה, שקיימו בתחילת נציגי ארגונים שונים ופעילים בקהילה. יניב ויצמן, יועצו של ראש העיר לענייני הקהילה ומי שהציע את המצעד האלטרנטיבי, אמר, כי זה לא יהיה ממוסחר. עוד מסר ויצמן, כי סך התקציב שמעמידה השנה העירייה לטובת מצעד הגאווה עומד על 300 אלף שקלים. כמו כן, הועלתה הצעה לקיים במסגרת המצעד דקת דומיה לזכר נרצחי הפיגוע באגודה - הצעה שזכתה להסכמה של מרבית המשתתפים.

הישיבה התקיימה ביום א' האחרון, והשתתפו בה נציגי ארגונים והתארגנויות קהילתיות, ביניהם האגודה, הבית הפתוח, המרכז הגאה, שישה צבעים, הבלוק הירוק לנראות טרנסג'נדרית, בת קול, ראדוגה, תהילה, חוש"ן וארגון הנוער הגאה.

"המשטרה לא מאפשרת לקיים את המצעד בערב"
בישיבה עלו סוגיות שונות, החל בתקציב וכלה בתוכן המצעד. בתחילת הישיבה הציע ויצמן מתכונת לשבוע הגאווה, על פיה במוצאי שבת ה 5 ליוני יערך "מצעד אלטרנטיבי" בחסות העיריה ובמהלך אותו שבוע יתקיימו אירועים תחת הכותרת gay village, אותם יפיקו הארגונים השונים בשיתוף המרכז הגאה, בסוף השבוע יתקיים מצעד הגאווה. לדברי ויצמן, מצעד הגאווה הרגיל נהיה ממוסחר, ולכן יש צורך במצעד אלטרנטיבי.

כמו כן, הודיע ויצמן לנוכחים כי מסלול המצעד והיום בו מתקיים, ישארו זהים כבשנה הקודמת. לדבריו, המשטרה לא מאפשרת לקיים את המצעד בערב, או במסלול אחר, מוצל יותר, או מרכזי יותר. על כך אמר ברוך אורן משישה צבעים, "לא ייתכן ששיקולי המשטרה יקדמו לשיקולי תוכן. לא ייתכן שלא ניתן לשנות את שעת, יום ומסלול הצעידה, בשנת 2007 מסלול המצעד נקבע כחודשיים לפני המצעד, וגם מחלקת מופעים וגם המשטרה הצליחו להתמודד עם זה. כמו שבג"צ קבע שעל העירייה לדאוג לתשלום עלות האבטחה באירועי מחאה, לדעתי עליה גם לקחת אחריות ולדאוג לעלויות התאורה במידה ונחליט לצעוד בלילה."

שקיפות וקבלת החלטות
את הבקשה לשקיפות החלוקה התקציבית, פטר ויצמן באומרו כי כל תקציב העירייה עלה לאתר העירייה ואפשר לעיין בחומר שם. לדבריו סך תקציב המצעד עומד השנה על 300 אלף שקלים.

ההחלטות לגבי המצעד יעשו בשלושה פורומים; פורום מצומצם של אנשים מקצועיים, פורום של נציגי ארגונים והתארגנויות ופורום פתוח לקהל הרחב. צוין כי הפורום המצומצם יורכב מנציגי מחלקת מופעים של העירייה ומפיקי מסיבות עימם עבד ויצמן גם בשנה שעברה, ביניהן ענת ניר, ענת סלומון, יואב ארנון ולירון גליקמן. למערכת GoTrans נודע, כי ויצמן כבר כינס פגישה מקדימה של "גרעין ההתנעה" לפני הישיבה המדוברת, בפגישה זו נכחו בין היתר אדיר שטיינר, לירון גליקמן ואסף זמיר.

בתשובה לעדי מורנו, פעילה פמיניסטית, ויצמן אמר כי בניגוד לשנים קודמות, השנה יתורגמו סיסמאות המצעד לערבית ורוסית, ואולי אף לאנגלית.

נושא נוסף הועלה על ידי שוקי, פעיל טרנסג'נדר, "כל שנה ישנן הטרדות מיניות שמהן סובלות בעיקר הנשים שצועדות" הוא אמר, "שמעתי מכמה נשים שלוקחות חלק בהפגנות בכל מיני מקומות, לכאורה עוינים, שדווקא במצעד הגאווה, בלב תל-אביב, שהוא כביכול מקום בטוח לאנשי הקהילה, דווקא במצעד הן הכי מוטרדות על ידי גברים. בצורה דומה, כל שנה ישנן הטרדות מגדריות קשות, הגיע הזמן שנעלה את הנושא לסדר היום, וננסה למצוא לזה פתרונות או לפחות להעניק סיוע למי שסובלות וסובלים מהמצב.

"דרושה אתיקה להפעלת משאיות במצעד"

במהלך הישיבה רבים צידדו בדעה שמצעד הגאווה לא יכול להמשיך לצעוד כבעבר, נאמר כי יש לערוך חשבון נפש קהילתי ולקרוא לחשבון נפש חברתי והובע רצון להעביר מסרים נגד האלימות בחברה הישראלית. "המצעד השנה צריך לבטא את השנה הלא פשוטה שעברה עלינו" אמר אביב סלע מהתא הגאה באוניברסיטת תל אביב, "גילינו כי בתל אביב יש הומופוביה, יש שנאה ויש אלימות, מצעד שיתעלם מכך יהיה מצעד פחות רלוונטי."

עוד נאמר כי השנה יש פחות מקום למשאיות עם רקדנים בתשלום ויותר צורך בהעברת מסרים נוספים על פני הגאווה. והוזכר כי לפני כמה שנים היה מצעד ללא משאיות. 

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...