עוד בחדשות ודעות
 >  > 

איגי בסכנת סגירה: חברות מסרבות לבטח

הפניקס סירבה להאריך את הביטוח של ארגון הנוער, וחברות אחרות סירבו לבטח אותו, לדברי הארגון - בגלל הרצח באגודה. אבנר דפני, המנכ"ל: בלי ביטוח - ניאלץ לסגור

"הפניקס" מסרבת לחדש את הביטוח של ארגון הנוער הגאה עקב "סיכון גבוה". הדברים אמנם לא נאמרו מפורשות, אבל באיגי סבורים שהחברה מסרבת לחדש את הביטוח, שתוקפו פג ב-31 בדצמבר 2009, בגל הרצח שאירע באגודה. המשמעות של אי חידוש הביטוח, אומר מנכ"ל הארגון, אבנר דפני, היא השבתת הפעילויות ולמעשה - סגירת הארגון כולו.

"הצעד שהם עושים - משמעותו היא לסגירה של הפעילות שלנו ושל הארגון כולו", אמר דפני. "אנחנו לא יכולים לפעול ללא ביטוח, כי אנחנו עובדים עם בני נוער ועם מתנדבים, ואם קורה משהו למישהו בדרך לפעילות או בפעילות - אנחנו אחראים לזה. בנוסף, חשוב לנו, כארגון, לתת אותה. אני מקיים פעילות ואני רוצה שהיא תהיה מכוסה מבחינה ביטוחית, שאני אוכל לתת מענה למה שקורה".

כמדי שנה, פנה ארגון הנוער בסוף 2009 לפניקס כדי לחדש את הביטוח ל-2010. "קיבלנו תשובה שהפניקס בוחרת שלא לחדש את הביטוח, בטענה שאנחנו מהווים סיכון גדול מדי. הם לא ציינו שזה בגלל הרצח, זה לא נאמר במפורש, אבל זה מאוד ברור. למה אנחנו בסיכון בטיחותי עכשיו שלא היינו בו לפני כן?" דפני ציין, כי החברה נתנה לארגון ארכה בדמות כיסוי ביטוחי עד 15 בינואר, וכי איגי הגיש בקשה למתן ארכה של חודש נוסף, שנמצאת בימים אלה בדיונים.

#בוקסה1#דפני הוסיף, כי הארגון פנה לחברות ביטוח נוספות – מגדל ואיילון - שסירבו, וכי הוא ממתין לתשובות ממנורה ומהכשרת היישוב. בארגון הנוער אף בוחנים אופציה לביטוח של חברה מחו"ל.

ניסיתם להתנגד לסירובים שלהן? הבעתם עמדות כלשהן?
"לא, כי מה זה כבר יעזור? אבל אנחנו מפעילים את הלחצים ממקומות אחרים, כדי שהן תחזורנה בהן".

דפני מעריך, כי אחת הסיבות להתנגדות של חברות הביטוח היא התביעות שהוגשו נגד הפניקס, האגודה, עיריית תל אביב-יפו ומשרדי ממשלה, על סך כולל של 17.5 מיליון שקלים, בשמם של שני בני נוער שנפצעו בפיגוע. "אני בטוח שהתביעות נגד הללו מעלות חשש גדול בחברות הביטוח לבטח את הפעילות שלנו, וזו התוצאה הישירה של זה", אמר. "אמנם לא הייתה לבני הנוער הללו ברירה אלא להגיש את התביעות הללו, כי הם זקוקים לכיסוי ביטוחי, אבל לכל מעשה שאתה עושה יש השפעות".

אם ככה, למה שחברות הביטוח לא יתנגדו? התביעות הללו עלולות להביא לחברות הביטוח סיכון מאוד גדול.

"אני לא מסכים לטענה הזאת. אני מניח שבמקרים של רציחות אחרות - לא ביטלו להם. הסיכון הביטוחי שקיים לתנועות נוער אחרות, עם הטיולים השונים, פגיעות

מסנאדות או פיצויים שחברות הביטוח מחויבות לשלם לבני נוער שנפצעו בטיולים הללו והגיעו לבתי חולים גדול הרבה יותר מהסיכוי שיהיו רצח או מקרים הומופוביים".

"נעשה את הכול כדי למצוא אלטרנטיבה", סיכם דפני. "נעשה את המקסימום שניתן כדי להמשיך את הפעילות, אבל אנחנו לא יכולים שלא לקחת אחריות ביטוחית. מאוד ברור שאם המדינה הייתה נכנסת לתמונה בתחילת הדרך ולוקחת אחריות על בני הנוער - חברות הביטוח לא היו חוששות".

מהפניקס נמסר בתגובה ל-"כלכליסט", כי היא לא נוהגת להתייחס למידע פרטי על מבוטחיה, וכי החברה "ביטחה ותמשיך לבטח מוסדות, עמותות ואירועים בעלי זיקה לקהילה הגאה בישראל, לפי שיקולים מקצועיים ועסקיים".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...