עוד בחדשות ודעות
 >  > 

גיי פלסטיני: אם אגורש לשטחים - ירצחו אותי

בג"ץ דן בעתירתו של הומו תושב שכם שמבקש שלא לגרש אותו, בטענה שקיים סיכון ממשי לחייו. בית המשפט הורה למדינה לבדוק האם אמנם קיים סיכון שכזה

בג"ץ הורה למדינה לבדוק האם הומו פלסטיני ששוהה בישראל באופן בלתי-חוקי חשוף לסכנת חיים במידה שיגורש מהארץ אל שטחי הרשות. "הארץ" דיווח הבוקר על הצעד, שמטרתו לאפשר לבג"ץ לקבל החלטה האם רשאית המדינה לגרש משטחה שוהים בלתי-חוקיים, גם כאשר מרחפת מעליהם סכנת רצח בשל נטייתם המינית או המגדרית.


צעד זה של בג"ץ בוצע בעקבות עתירה שהגיש הצעיר לבית המשפט נגד גירושו. בעתירה הוא גולל את סיפור חייו והביא מספר דוגמאות לסיכון הממשי לחייו, במידה שיוסגר לשטחי הרשות. הצעיר, יליד שכם, נמלט ממשפחתו ומאנשי המודיעין הפלסטינים, וטוען, כי הסגרתו וגירושו לרשות הפלסטינית פירושה עונש מוות ודאי עבורו. 

בדיון שנערך בעתירה טענה המדינה, כי "ועדת המאוימים" המשותפת לישראל ולפלסטינים אינה מוסמכת לדון בנושאים הקשורים ל-"מוסר ירוד" בעיני החברה הפלסטינית, ובכלל זה עבריינים, משתמשים בסמים, זונות, הומואים וטרנסג'נדרים. עוד טענה המדינה, כי בנובמבר 2009 דחתה הוועדה את טענותיו של הצעיר וקבעה, כי מהנתונים שהציג עולה, כי לא נשקפת סכנה לחייו בשל החשדות לשיתוף פעולה, כביכול, עם ישראל. עוד קבעה הוועדה, כי הצעיר לא עמד בהתחייבויותיו כלפיה, שלא לעסוק בפלילים. כאמור, את הסכנה הנשקפת לחייו בשל זהותו המינית, המדינה אינה לוקחת בחשבון בשיקולי ההסגרה.

בית המשפט, בראשות השופטת אילה פרוקצ'יה, קבע, כי על המדינה להציג בפני בית המשפט מבחן מעמיק של היבטי הגירוש, בפרט כשמדובר בשב"חים הומואים. על המדינה להעריך, בנוסף, את מידת הסיכון לחייו של הצעיר, במידה שאכן יגורש בחזרה לשטחים, גם על רקע נטייתו המינית.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...