עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארגון חדש יציע קשב ותמיכה בלהט"בים

קבוצת פעילים בקו הקשב של האגודה פרשו מהארגון ומקימים את קשת - עמותה שתספק תמיכה וסיוע לקהילה - גם באינטרנט. גם האגודה מתכוונת להרחיב את שירותי התמיכה שלה

פיצול בשירותי התמיכה בקהילה: בדומה לארגון הנוער הגאה, חוש"ן וקבוצות נוספות, שהחליטו לפרוש מהאגודה לדרך עצמאית, עתה עושה זאת גם קבוצה של פעילים ב-"יש עם מי לדבר" - קו הקשב והתמיכה של הארגון - בראשותו של רכז הקו, כפיר לביא. חברי הקבוצה הודיעו על הקמת עמותה חדשה בשם "קשת" (ר"ת קשב ותמיכה), שתפעל למתן שירותי סיוע ללהט"בים הזקוקים לכך. לדברי הפעילים, מספר הפורשים עומד על 70% ממתנדבי הקו, ואלה יחדלו מלהתנדב בו בראשית דצמבר. לעומת זאת, באגודה אומדים את מספרם בפעילים אחדים בלבד, ואומרים, כי ימשיכו להפעיל את הקו כרגיל - על אף הפרישה.

לדברי מקימי "קשת", הסיבה לפרישה היא רצונם לאפשר לבני הקהילה לקבל תמיכה וייעוץ לא רק בטלפון - כי אם גם, ואולי אף בעיקר, באינטרנט. "מרבית פעילות הקשב והתמיכה הקהילתיים, והצורך בה, נמצאים היום ברשת, ואנחנו רוצים להיות שם", אמר לביא. "הרצון שלנו הוא לתת תמיכה בפורומים, בפייסבוק, בצ'אט און ליין ובאמצעות שיתופי פעולה עם אתרי אינטרנט שונים".

לביא הוסיף שחשוב לתת שירותי תמיכה לקהילה גם אונליין, כי יש כאלה שאין להם נגישות לקבוצות או שהרבה יותר נוח להם להשתמש באנונימיות של הרשת מאשר לדבר בטלפון. עם זאת, הוא אמר ש-"קשת" מתכוונת להציע את שירותי התמיכה שלה גם בפלטפורמות אחרות, אם יהיה צורך בכך.

עוד אמר לביא, כי לפני ההחלטה על הקמת ההתארגנות החדשה, העלו הוא וחבריו בפני האגודה את הבקשה להרחיב את שירותי התמיכה הניתנים לקהילה - אולם זו סירבה. הם גם פנו, לדבריו, למרכז הגאה, אולם הם לא יכולים לפעול במסגרתו, מאחר ש-"קשת" עדיין אינה עמותה, ונמצאת בימים אלה בהליכי רישום ככזו אצל רשם העמותות.

עם זאת, ולמרות סירוב האגודה, אמר לביא שהמגמה של "קשת" היא לבצע את התמיכה בעזרתה ובעזרת ארגונים אחרים בקהילה. למעשה, מבקשים בהתארגנות להיות זרוע התמיכה של הקהילה – כמו שחוש"ן היא זרוע החינוך שלה. ב-"קשת" אף מעוניינים לשלב את יתר הארגונים במועצה ציבורית שתקים, "כי אני משוכנע שלכל ארגון יש את קהל היעד שלו, הזקוק לתמיכה".

מדוע יש עדיין צורך נרחב בתמיכה?
"במקרו, היום כאילו יותר קל לחיות כגיי, אבל יש גם את רמת המיקרו - הלהט"ב הבודד - ולהרבה מאתנו לא טוב. יש אנשים שנמצאים בארון ותחושות הבדידות וחוסר האפשרות לשתף מישהו מאוד בולטות אצלם. יש בני נוער שאין קבוצה של ארגון הנוער הגאה באזורי מגוריהם והם לא ניידים להגיע לכל מקום אחר, יש מהם גם כאלה שמפחדים להגיע לקבוצה של ארגון הנוער, או בן 30 נשוי שמרגיש שפספס את הרכבת, כי לתחושתו - כל הצעירים יוצאים מהארון והוא עדיין חושש לעשות את הצעד".

לביא הוסיף, כי "אנחנו לא מתכוונים לעסוק רק ביציאה מהארון, אלא גם בנישואים, אטרף וכו'... אנחנו לא רואים היום התייחסות קהילתית לתמיכה בנושאים האלה, אבל צריך לתת את זה לאנשים".

הארגון יבצע פעילות הכשרתית אחת לחודש במפגשים קבוצתיים, שהראשון שבהם יתקיים בסוף ינואר - תחילת פברואר.

מהאגודה נמסר בתגובה, כי למרות הפרישה, "יש עם מי לדבר" ממשיך את פעילותו באותן שעות כבעבר, וכי הארגון מתכוון להרחיב בקרוב את פעילות הקו. לדברי הארגון, "בימים אלה מקימה האגודה מערך שירותים פסיכו-סוציאליים ארצי, תוך שיתוף פעולה עם משרד הרווחה. 'יש עם מי לדבר - הקו הלבן' מהווה חלק אינטגרלי של שירות זה, ויתוגבר מקצועית עם הרחבת השירות. במקביל, נבחנת בימים אלה האפשרות לתת מענה בסניפי האגודה, הן תוך בניית תשתית טכנולוגית והן על ידי שילוב הסניפים במערך ההכשרה, ולאחר מכן מתן מענה אנושי אינטרנטי וטלפוני".

עוד נמסר מהאגודה, כי זו תחל בהכשרת מתנדבים חדשים ל-"יש עם מי לדבר" בינואר הקרוב. בארגון אמרו, כי הם מצרים על פרישתו של לביא ש-"ריכז את הקו במשך שלוש שנים וחצי ושיקם אותו אחרי תקופה קשה והעלה במדרגה את פעילותו המקצועית והארגונית".

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...