עוד בחדשות ודעות
 >  > 

2009: עליה חדה בתקיפת טרנסג'נדרים

ב-20 בנובמבר יצויין ברחבי העולם יום הזיכרון לטרנסג'נדרים. מנתונים ראשוניים שנאספו לקראת סוף השנה מסתמנת עליה של 350% במספר מקרי הרצח

לקראת יום הזיכרון לטרנסג'נדרים, שיצוין ברחבי העולם ב-20 בנובמבר, נערכים פעילים בקהילה העולמית, כמו גם הישראלית, לציון אחת השנים הקשות לקהילה. בשנה האחרונה דווחו על כ-114 מקרי רצח של א/נשים טרנסג'נדרים על רקע זהותם המגדרית, עליה של 350% לעומת השנה הקודמת, במקביל לעליה חדה במספר התקיפות הפיזיות והתלונות על הטרדות ואפליה בתעסוקה ועוד.

אחד ממקרי הרצח המזעזעים הצליח לעורר דיון נוקב בבריטניה בשאלת זכויותיהם של טרנסג'נדרים ואזלת היד של המשטרה בטיפול במקרי תקיפה על רגע מגדרי או מיני. ב-15 באוקטובר נמצאה בברייטון גופתה של אנדריאה וודל, לאחר שנשרפה כליל. במהלך נתיחת הגופה התברר כי וודל נחנקה למוות לפני שגופתה הוצתה, אך לא אותרו ראיות או קצה חוט בנוגע לזהותו של הרוצח.

אמצעי התקשורת בבריטניה, לרבות המכובדים והמקצועיים שבהם, מיהרו לדווח על הרצח המזעזע, אך הביעו הסתייגות בולטת מאורח החיים של וודל. כך לדוגמה ה"דיילי מייל" פרסם בהבלטה את עבודתה של וודל כיצאנית, והוריה ההמומים נאלצו לגלות כי בתם, שזה עתה סיימה את לימודיה הגבוהים, עבדה כנערת ליווי. סיפורה האישי של וודל, לרבות פרטים אינטימיים מאוד על הניתוחים והטיפולים שעברה, התפרסם בהבלטה ובני המשפחה הכואבים מצאו עצמם מוקפים בצלמים ועיתונאים מטרידים שהתדפקו על דלתות ביתם ולא נתנו להם מנוח.

ככלל, שנת 2009 מסתמנת להיות, לקראת סופה, שנה שבה התקשורת תפסה מקום מכובד במאבק נגד טרנספוביה. בחודשים האחרונים התרבו התלונות על סיקורים עיתונאיים טרנספוביים, שהוגשו לליגה האמריקנית נגד השמצה. גם בישראל, נרשמו מספר פעילויות ומחאות נגד אמצעי תקשורת שונים, בטענה שאלה נוקטים במדיניות טרנספובית, הפוגעת בזכויותיהם של טרנסג'נדרים ומביאה להדרתם מהשיח הציבורי. לעוינות, לעג ושלילת צל אנוש.‬

"ציבור הטרנסג'נדרים מהווה מטרה קבועה לעוינות, לעג ושלילת צלם אנוש", כתבה נורה גרינברג בקול קורא לקראת יום הזיכרון. "‫קיפול ממוסד, אפליה בתעסוקה, דחייה והדרה ממשיכים להתקיים ומשמשים כר פורה לאפליה והפרה של‬ זכויות בסיסיות".

על רקע העלייה במקרי הרצח והמאבקים השונים, ייערך ביום חמישי ה-19 בנובמבר אירוע מיוחד לציון יום הזיכרון לטרנסג'נדרים. האירוע ייפתח בצעדה שתחל בשעות הערב במרכז תל-אביב, ותסתיים באירוע במרכז הגאה שבגן מאיר.

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...