עוד בתרבות ובידור
 >  > 

גזענות נגד הומופוביה

היעדרותם של מזרחים מצמתים משמעותיים תלויה גם בהצגתם כנלעגים וכמשל לרעה וחריג - כמו שנעשה בקמפיין נגד ההומופוביה. "הקשת המזרחית" מגיבה

בראשית השבוע טענו שקמפיין "עושים קאט להומופוביה" כולל שני סרטונים גזעניים, מתנשאים, מיזוגניים, ואחד מהם אף טרנספובי. בין היתר, מככבת בסרטון "מג'דרה" אישה מזרחית עילגת (המגולמת על ידי לבנה פינקלשטיין), שאמורה כנראה לרכך את ליבם הגס של המזרחים ההומופובים ורדופי שנאת הזרים. בסרטון אחר, "סיפורי מיטות 2", נראים זוג קצינים אשר "שיחת החולין" שהם מנהלים בדרך למיטה ובתוכה נוטפת שנאת נשים בוטה וארסית.

בתגובה, פרסם GoGay מאמר פרי עטו של יריב מוזר, שביים את הסרטים, ובו הוא טען שמדובר בסאטירה. לפי מוזר, ב-"מג'דרה", הדמות היא "אמהית", "אותנטית" שמהווה "פנייה עממית". השיחה בין הקצינים, לעומת זאת, היא "הפוך על הפוך" ו-"סאטירה" כלפי שיחות דומות המתנהלות, לטענתו, בין חיילים.

אין תמה על תגובתו זו של מוזר. כל "כוונה להרע לא הייתה כאן", לדבריו, ואולם, ידוע לאן סוגה הדרך בכוונות טובות.

הקשת הדמוקרטית המזרחית קמה לא רק מתוך הכוונה למחות על העוולות המתמשכות נגד המזרחים ושאר פלחים באוכלוסיית ישראל, אלא ראשית מתוך הכרה, כי על מנת לשנות את המצב יש להצביע על השיטתיות שבה מתנהל הדיכוי, לנתח אותה וכך לנטרל את כלי העבודה שמיוצרים יום יום מחדש על מנת לתחזק את אי-השוויון. אפליה, הדרה ואי ייצוג כרוכים, ראשית לכל, בפגיעה בדימוי ובסמלים. היעדרותם של מזרחים ואחרים ממוקדים וצמתים משמעותיים בחברה (בשלטון, באקדמיה ובתרבות למשל) תלויה לא רק באי-ייצוגם (נוכחותם) הפיזית, אלא גם, ובאופן תומך, בייצוגם השלילי - בהצגתם כדימויים מגוחכים ונלעגים, כסמלים שליליים וכמשל לרעה וחריגה מן הנורמה. כמו שנעשה כאן.לבנה פינקלשטיין בסרטון "מג'דרה". ייצוג שלילי של המזרחים?

לצערנו, הניסיון לתרץ את הופעתם של השחקנים בטקטיקה אירונית של "הפוך על הפוך" קורס נוכח העובדה הפשוטה, כי שני גברים אשכנזים, שאחד מהם קצין גאה בצה"ל, הם אלה שהפיקו וביימו את התשדירים, וכי עדיין – בישראל, בני דמותם הם אלה שמכתיבים את סדר היום וחלוקת המשאבים, והם אלה שכותבים ומשדרים את ה-"סאטירה" על עצמם ועל דור הוריהם. היטיב לבטא זאת המגיב רועי מירושלים, שכתב למוזר באחת התגובות למאמר: "את סיפורה של האימא המזרחית תשאיר לי לספר".

עובדה מצערת היא, כי רבים מן המזרחים המגיעים לעמדות מפתח גם כבמאים, בדרנים ושחקנים מבכרים להשתמש הייצוגים אלה. להבנתנו, זה קורה, כי הסטריאוטיפים על המזרחיים מקובעים כל כך חזק בחברה, והם לא ממש יכולים למרוד בקיים ולייצר כלים חדשים של סאטירה ומחאה.

איש לא רואה עצמו כגזען ואיש אינו מכריז על עצמו ככזה. גם יריב מוזר ואילן שיינפלד לא רואים עצמם ככאלה, ולא התכוונו לפגוע, לדבריהם. אך לפרקטיקות גזעניות צורות ומופעים רבים, אשר הנפוץ שבהם הוא אימוץ דימויים פוגעניים רווחים ושזירתם אל תוך השיח הציבורי כמובנים מאליהם. העובדה, כי מוזר פטר את טענותינו בנוגע לסרטון "מג'דרה" כלאחר יד מעידה על העיוורון העמוק שבו הוא לוקה בכל הנוגע לאופן ייצוגן של קבוצות מודרות אחרות, ובעיקר על חוסר נכונות להקשיב ולהשכיל. "הקשת הדמוקרטית המזרחית" רואה עצמה שותפה מלאה למאבק הלהט"בי מתוך תחושת סולידריות עמוקה עם כל מאבק של קבוצת מופלית ומוחלשת. יש לקוות, כי גם חברי הקהילה הלהט"בית יוכלו לעמוד מאחורי הצהרה דומה.

הכותבים: אורלי נוי ויורם בלומנקרנץ הם מדוברות הקשת הדמוקרטית המזרחית.

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...