עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הצעת החוק נגד הסתה: תכלול גם זהות מגדר?

נורה גרינברג וד"ר אילנה ברגר נפגשו עם ח"כ ניצן הורוביץ והסבירו את החשיבות של הכללת נושא זהות המגדר בהצעת החוק החדשה

ביום חמישי האחרון, נפגשו נורה גרינברג וד"ר אילנה ברגר עם ח"כ ניצן הורוביץ לשיחה על הצעתו לתיקון החוק נגד הסתה, אשר הוצגה בתחילת החודש בכנס של לשכת עורכי הדין בתל אביב.

על אף שלדברי ח"כ הורוביץ הצעת החוק מתייחסת לכלל הקהילה הלהט"בית, הרי שבנוסח ההצעה ישנו שימוש בביטוי "נטיה מינית" בלבד ואילו רק בדברי ההסבר להצעה מובהר כי הביטוי "נטיה מינית" מכוון גם לזהות מגדר.

פעילים בקהילה הטרנסג'נדרית הביעו אכזבה מניסוח ההצעה ובעקבות כך התקיימה הפגישה האמורה בין ח"כ הורוביץ יוזם ההצעה, נורה גרינברג לשעבר יו"ר האגודה ופעילה מרכזית בקהילת הטרנסג'נדרים וד"ר אילנה ברגר המלווה את הקהילה הטרנסג'נדרית שנים רבות.

בפגישה הצביעו גרינברג וברגר על הבעייתיות בהכללת זהות מגדר בדברי ההסבר בלבד ולא בניסוח החוק עצמו. "בית משפט עשוי להתחשב בדברי ההסבר בבואו לפרש את החוק, אבל אין חובה שיעשה כן. דברי ההסבר אינם חלק מן החוק, ובית המשפט רשאי לפרש פרשנות משלו." אומרת גרינברג.

בנוסף התייחסו לפרוש של "נטיה מינית" ככוללת זהות מגדרית על פי דברי ההסבר להצעה, ושאלו באופן רטורי האם משמעות הדבר היא ששני מושגים אלה יהיו ניתנים להחלפה זה בזה בכל מקרה והאם אפשר יהיה להבטיח שתמיד תפורש הסתה מחמת זהות מגדרית כהסתה מחמת נטיה מינית, וכדוגמא נגדית נתנה גרינברג את טורו של חנוך דאום שעורר סערה בשל התבטאותו הטרנספובית; "כידוע, דאום פתח את דבריו בהצהרת תמיכה 'במאבקם הצודק של הומואים ולסביות'. בצד אלה הוא השתלח בטרנספוביה בוטה כנגד אנשים טרנסג'נדרים. מה שהפריע לדאום לא הייתה נטייתם המינית של אנשים טרנסג'נדרים, אלא זהותם המגדרית, והוא אף ציין זאת מפורשות".

כזכור, בשנת 2007 הגיש ברני פרנק חבר בית הנבחרים האמריקאי, הצעת תיקון לחוק הפדרלי נגד אפליה בעבודה, בה כלל "נטיה מינית" אך נמנע מלכלול בה זהות מגדר. פרנק הסביר אז שהשמטת הטרנסג'נדרים מהחוק תגביר את סיכויי קבלתו, ואמר שכך ניתן יהיה להבטיח את זכויותיהם של הומואים ולסביות, כשלב ראשון.

הצעתו של פרנק עברה בקונגרס, אבל גרמה לסערה בקהילה. כתוצאה מן ההתארגנות שבאה בעקבותיה, נוצר קונצנזוס שעל פיו לא ניתן לפלג זכויות של הקהילה, והמאבק לשיווין חייב לכלול את כל המגזרים. "אגב, בעניין זה", אומרת גרינברג, "צריך להיות ברור שמי שחשופים לפגיעה מחמת זהות המגדר שלהם אינם רק טרנסג'נדרים, כי אם גם הומואים נשיים, לסביות בוצ'יות, וכל אדם שהביטוי המגדרי שלו אינו מתיישב עם ציפיות החברה ההטרונורמטיבית".

לפי גרינברג, ח"כ ניצן הורוביץ התייחס ברצינות רבה לנימוקים אלו ואחרים שהועלו בפגישה. והסכים להמתין עם הגשת ההצעה על מנת שיוכל להמשיך וללמוד את הנושא. כמו כן, בהמשך ידונו השלושה בדרכים נוספות לקידום נושא ההגנה על זהות מגדר באמצעות הכנסת.

לסיכום אומרת גרינברג, "מדובר כאן בסוגיה עקרונית. נציג של הקהילה בכנסת, המגיש חוק להגנת הקהילה, לא יכול להשאיר בחוץ חלק מהציבור שהוא מתיימר לייצג. חייבים לקבוע כאן תקדים, על פיו נציגי הקהילה לא יתנו לפלג את מאבק הקהילה לשוויון. אם המגדר לא ייכלל בהצעת החוק של ניצן הורוביץ, בעתיד יקשה עלינו להכניס אותו בהצעות חוק אחרות, שלא לדבר על כך שעצם אי הכללתו עלולה להשפיע על פרשנות חוקים אחרים על ידי בתי המשפט".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...