עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אובמה - סיבה לגאווה?

בימיו הראשונים בבית הלבן, הבטיח אובמה רבות לקהילה. בפועל, הוא לא עשה בינתיים כמעט כלום. בשבת הוא דיבר מול פעילים גאים, אבל אלה דורשים ממנו לא רק מילים, אלא גם קבלות

כמו רבים בארצות הברית, חלק גדול מקהילת הלהט"ב האמריקנית התגייס למען בחירתו של ברק אובמה לנשיא. התקוות שתלו בו, גם בעניין הלהט"בי, היו רבות, וכך גם הבטחותיו. אולי בהתאם, הנושא הגאה תפס מקום של כבוד במסע הבחירות שלו. בין היתר, הוא הבטיח לשים קץ למדיניות האוסרת על הומואים ולסביות להתגייס לצבא, להילחם לביטול "החוק להגנת הנישואים", הקובע שארצות הברית (הממשל הפדרלי) מכירה רק בנישואים בין גבר לאישה ולקבל חוק המתיר אימוץ גאה.

בינתיים, קרוב לשנה אחרי שנבחר וכתשעה חודשים לאחר שנכנס לבית הלבן, הוא לא קיים אף אחת מההבטחות הללו. החוקים המפלים להט"בים עדיין קיימים, אימוץ גאה לא נראה באופק והחוק האוסר על נישואים גאים עוד עמנו. יתרה מזאת, משרד המשפטים האמריקני הגן על החוק הזה והתנגד לתביעתם של זוג הומואים שדרשו להכיר בהם כנשואים. לגבי מדיניות הגיוס ההומופובית של צבא ארצות הברית, אובמה אמר בעבר, כי הוא ישנה אותה רק בתיאום עם הצבא, וכי הגנרלים "בוחנים את העניין". עם זאת, יכול להיות שמשהו עומד להשתנות בתחום זה.

לא ברור האם מדובר בעוד הבטחה או במילים שיגובו במעשים, אולם אובמה אמר בנאום בן 25 דקות שנשא בשבת מול 3,000 חברים בארגון זכויות הלהט"בים HRC שמדיניות ה-"לא נשאל, אל תספר" עומדת לבוא אל קיצה. מדיניות זו, שנתקבלה בתחילת כהונתו של ביל קלינטון בבית הלבן, קובעת שמועמדים לשירות שיוצאים מהארון לא מגויסים לצבא, ושחיילים שעושים זאת במהלך השירות - מועפים ממנו. 

"אני אבטל את מדיניות ה-'לא נשאל, אל תספר'", אמר אובמה. "המסר שלי הוא פשוט: אני אתכם במאבק הזה". עם זאת, הוא לא אמר איך הוא מתכוון לבטל את המדיניות הזאת. אובמה הוסיף, כי הוא יפעל למתן זכויות שוות ללהט"בים ואיסור אפליה נגדם בתעסוקה ובבריאות, אבל לא קבע כל לוח זמנים ליישום. הנשיא האמריקני אף הזכיר בנאומו את מת'יו שפרד, סטודנט אמריקני שנרצח לפני 11 שנים על רקע היותו הומו, ואמר, כי ממשלו יפעל לחקיקת חוק פשעי שנאה.

אובמה אמר עוד בנאום, כי זכויות קהילת הלהט"ב הן חלק מהאג'נדה הכוללת שלו. "המחויבות שלי כלפיכם יציבה, גם למרות העובדה שאני מתמודד עם בעיות אחרות, כבדות משקל", הוסיף. "שלא יהיה לכם ספק לאיזה כיוון אנחנו מובילים ולאיזה יעד נגיע. עשינו התקדמות, ונמשיך להתקדם".

שאלה של עיתוי

עושה רושם שהעיתוי של נאום אובמה בפני הקהילה לא מקרי - הוא נישא לאחר שנשמעה עליו ביקורת רבה כלפי הקהילה, שלפיה מה שהוא עשה עד כה היה כמעט רק לדבר, ויום אחד לפני מצעד שהתקיים אתמול (א') בוושינגטון, ובו דרשו אלפי להט"בים מהנשיא ומהקונגרס להפסיק את האפליה נגד הקהילה ולהעניק לה שוויון מלא. הם נשאו שלטים הקוראים לאובמה להעביר חוק שמכיר בזוגיות בין בני אותו המין ולעמוד בהתחייבותו לבטל את איסור הגיוס. אחד הפעילים, ג'ייסון ינוביץ', טען באזני כתב AP, כי "אם למישהו מאתנו אין שוויון מלא – אף אחד מאתנו לא חופשי באמת".

ג'ון אראווסיס, פעיל גאה שתרם למסע הבחירות של אובמה, הביע את אכזבתו מהנשיא האמריקני: "כאחד שתמך באובמה כבר מראשית הפריימריז (במפלגה הדמוקרטית) ותרם למסע הבחירות שלו כמעט 50 אלף דולרים, אני לא נהנה להשתתף בקמפיין 'בועות של תקווה' (הקורא לאובמה לקיים את הבטחותיו לקהילה)". הוא כינה את התנהגותו הנוכחית של הנשיא בנושא "מגעילה".

#בוקסה1#מבקר נוסף של אובמה הוא ריצ'ארד סוקארידס, שייעץ לממשל קלינטון בענייני הומואים ולסביות. הוא אמר ל-AP לאחר הנאום, כי "זה היה נאום חזק, אבל ההבטחות של אובמה היו מעורפלות. הנשיא וזוכה פרס נובל בא ואמר את מה שהוא היה צריך לומר, אבל מחר רבים ישאלו: מה התוכנית שלו? מה לוח הזמנים שלו?"

על אף שאובמה מודע לביקורת הגאה נגדו, ומהנאום שלו בארוחת הערב של HRC ניכר שהוא קשוב לה, הוא, כידוע, נשיא לא רק של הלהט"בים. הוא ודאי מודע גם לאופוזיציה הרבה שיש בארצות הברית לזכויות גייז, כולל חברים במפלגתו שלו. אחד מהם, הסנאטור בוב קסיי, אמר ל-CNN בהתייחס לחוק הגנת הנישואים: "אמרתי בעבר שאני לא חושב שזו הדרך שאנחנו צריכים ללכת בה. אנחנו יכולים להתקדם בהרבה נושאים, אבל אני לא בטוח שיש את התמיכה בנושא הזה".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...