עוד בתרבות ובידור
 >  > 

פרספקטיבה לרצח

ב-120 ערים בעולם יעלה מחר המחזה "אפילוג", עשר שנים לאחר רציחתו של מתיו שפרד. בתל-אביב תתקיים קריאה במעמד ראש העיר, רון חולדאי

יותר מחודשיים אחרי הרצח בבית האגודה, והנושא, כך נדמה, כבר ירד לגמרי מסדר היום הציבורי. ככל שנוקפים הימים, חקירת המשטרה נמשכת ועולה החשש שהרוצח לא יימצא לעולם. האם ייתכן שישראל תחזור לשגרה, והאם ייתכן שבעוד כמה שנים כמעט ולא ימצא מי שיזכור את הרצח הנורא ואת קורבנותיו?

על שאלה דומה מנסה לענות "אפילוג" – מחזה שגרסת קריאה שלו תעלה מחר (ב') באוניברסיטה העממית בתל אביב, במעמד ראש העיר, רון חולדאי. המחזה יוקרא בישראל במקביל ל-120 ערים שונות בעולם, לציון יום מותו של מתיו שפרד - שנרצח בפשע שנאה הומופובי, רק משום שהיה הומוסקסואל. המחזה עוסק בשאלת היחס של תושבי העיירה לאראמי בה אירע המקרה לרצח הנורא, עשר שנים לאחר התרחשותו. במחזה, שנכתב על ידי קבוצת תיאטרון מניו-יורק, משתתפים בין היתר דודי מליץ, יעל שרוני ורן בכור. משתתפי ההצגה ומפיקיה עושים זאת בהתנדבות, תחת בימויה של ליחי ברקמן.

"אפילוג" הוא מחזה המשך ל-"פרויקט לאראמי", שהועלה כשנה לאחר הירצחו של שפרד ואף הפך לסרט בהפקת ערוץ הטלוויזיה האמריקני HBO. המחזה הועלה גם בישראל, בבית הספר למשחק של יורם לוינשטיין.

לבדוק את השינוי בזיכרון
"המחזה בא לבדוק את השינוי בזיכרון הקולקטיבי של החברה עשר שנים אחרי הרצח", אומרת הבמאית, ליחי ברקמן. "המסקנה היא שהיה בעשור שחלף מאז הרצח שינוי אישי, התושבים בלאראמי נעשו יותר קרובים לבני הקהילה, אבל לא היו שינוי תרבותי מרחיק לכת או הטמעה של הקהילה בתוך העיירה. הייתה התקרבות של החברה שם אל הקהילה כפרסונות, ולא כקהילה".

חלוף הזמן, אומרת ברקמן, גם ערער את האמונה של אנשים שאכן היה מדובר בפשע שנאה – הם מעדיפים את האלטרנטיבות. "אחד הדברים הכואבים הוא שיש המון השמטה של עובדות", הוסיפה. "הסיפור הזה הופך להיות אגדה אורבנית, וצצות שאלות האם זה היה בכלל פשע שנאה. דברים שהוכחו במשפט כלא נכונים, כמו: שמועות זשזה היה שוד שהשתבש או עסקת סמים, חוזרים ומערערים את העובדות, הופכים את זה לפשע 'רגיל'".

ברקמן אמרה, כי "מדובר במחזה תיעודי - הדברים שנאמרים בו הם העדויות של התושבים, אחת לאחת. אין כאן תמלול מחדש או דרמטורגיה".

שחקנים עם אג'נדה
הרעיון למחזה נולד מישיבה שהתקיימה בבית הקפה במרכז הגאה. "נועה סתת מהבית הפתוח העלתה לפני כמה שבועות, אחרי הרצח באגודה, את דבר קיומו של המחזה, ואני החלטתי לקחת את זה על עצמי", אמר יפתח מזרחי, מפיק המחזה ואחד השחקנים בו. "פנינו לשחקנים דרך קשרים שלנו, והתחלנו בחזרות רק לפני שבוע וחצי. החיפוש לקח הרבה זמן, כי היינו צריכים למצוא אנשים שיהיה להם זמן פנוי בחגים, יהיו שחקנים טובים ובנוסף - שתהיה להם אג'נדה. הם היו צריכים להירתם לזה מכל הלב, כי מדובר במערכת חזרות לא בתשלום על מחזה מתורגם שעוסק בנושא לא מוכר בארץ. מה גם שחשוב היה שהם יהיו אנשים שמבינים את הקשר בין הרצח של מתיו שפרד לבין מה שקרה באגודה. לוקח זמן לספר את הסיפור הזה לכל שחקן בטלפון".

מזרחי תרגם את המחזה ביחד עם נועה רז ואמר, כי "הוא עבר שינויים בזמן החזרות, כי זה מחזה לא ישראלי וצריך להסביר דרכו למה משהו מחוץ לארץ רלוונטי לפה".כמו כל אחד מהשחקנים, מזרחי מגלם מספר תפקידים, בהם בעל סוכנות רכב בלאראמי, נשיא האוניברסיטה ואף אחד הרוצחים. "אין לרוצח תשובות דרמטיות למה הוא רצח, ובכלל לגבי הרצח", אמר מזרחי. "הוא מביע במחזה חרטה. הוא אומר שהוא היה חלש אופי, בחור צעיר שחשב שהוא יכול להתמודד עם כל מה שהעולם יפיל עליו. לדבריו, הוא די נגרר על ידי הרוצח השני, שגם פחות הביע חרטה".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...