עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"שוטרים השפילו אותי כי אני טרנסית"

המשטרה עצרה טרנסג'נדרית לחקירה, בטענה שתקפה שוטרים. היא וחברתה, שהייתה עמה, מכחישות את הטענות ומדווחות על גידופים, אלימות ושנאה מצד המשטרה

פרסום ראשון: א', אישה טרנסג'נדרית, נעצרה לפני ימים אחדים בתל אביב בחשד שתקפה וקיללה שוטרים. היא אמנם שוחררה בערבות כעבור שעות אחדות, אבל מספרת שהיא חשה מאז מושפלת, לאור מה שעבר עליה לפני המעצר ובתחנת המשטרה. לדבריה, השוטרים התעמרו בה וב-ה', חברתה שהייתה עמה (השמות המלאים שמורים במערכת), בשל היותן טרנסג'נדריות, פנו אליהן בלשון זכר וקיללו אותן.

המקרה אירע כאשר השתיים התהלכו באחד הלילות בשבוע שעבר באזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב ונתקלו בג'יפ של משמר הגבול. לדבריהן, השוטרים החלו להקניט אותן. "הם התחילו לדבר אלינו בלשון זכר ושאלו לגודל הזין שלנו ואם לא כואב לנו לקבל בתחת", סיפרה א'. "אמרתי לחברה שלי שתתעלם. היא הלכה לעבר הרכב שלהם כדי לרשום את המספר שלו ולהתקשר למשטרה".

"התקשרתי למשטרה ואמרתי שיש שוטרים שמציקים לי", אמרה ה'. "הם אמרו לי שהם לא יעשו כלום, כי אלה שוטרים, ושאני צריכה לפנות לפניות הציבור. כנראה שהשוטרים נגנבו מזה שהתקשרתי למשטרה, אז אחד מהם תפס אותי ואמר שהוא רוצה לעשות עלינו חיפוש ושניתן לו את תעודות הזהות שלנו".

"אמרתי לו: אנחנו לא נותנות לך תעודות זהות עד שלא תבוא משטרה כחולה", המשיכה א'. "אחרי כמה דקות הגיעה ניידת, ויצאו ממנה שוטר ושוטרת. הסברתי לשוטר מה קרה, והשוטרת צעקה עליי: 'תסתמי את הפה, יא שרמוטה!' עניתי לה שקודם תגמור בחינות בגרות ואחר כך תפנה אליי. היא המשיכה לקלל אותי, והשוטר דחף אותי. באתי לקראתו - לא צעקתי עליו, לא הרמתי יד ולא כלום. אז הוא אמר לי: 'את תוקפת שוטר?' ופתאום הרגשתי אזיקים על הידיים. הסתובבתי וצעקתי עליהם: 'מה אתם עושים?', אז הם ענו לי בלשון זכר: 'סתום ת'פה!' אחד משוטרי משמר הגבול אמר לי: 'מי אתה שתדבר אליי?'"

"תשימו עליה אזיקים עם נוצות"
לאחר מכן, השוטרים הכניסו את א' לניידת. לטענתה, גם שם לא הסתיימה מסכת ההשפלות. "כל הדרך, השוטרת לא הפסיקה לרגע לקלל אותי: 'יא בן זונה, אימא שלך לא יודעת מה אתה עושה?, תשלם על זה ביום כיפור ביוקר'". א' מודה שהיא לא נשארה חייבת: "גם אני לא הייתי טלית שכולה תכלת. עניתי לה: 'מה את בכלל מדברת אתי? אני אביא סוללה של עורכי דין'". "בהמשך", סיפרה, "הם הריצו עליי עם שוטרים אחרים בדיחות במכשיר הקשר. הם כל הזמן דיברו עליי בתור 'החשוד', בלשון זכר, ושאלו: 'מי יעשה עליו חיפוש, השוטר או השוטרת? אתה זכר, אז השוטר יעשה עליך חיפוש'".

השוטרים הובילו את א' אל תחנת המשטרה ברחוב סלמה בתל אביב. היא סיפרה, כי שם הם הכניסו אותה לחדר החקירות, והמשיכו לצחוק וללגלג עליה, עד לבואם של דרגים בכירים יותר. "ישבו שם שוטרי יס"מ שאמרו: 'תשימו עליה אזיקים עם נוצות'. החצאית שלי עלתה למעלה, אז הם אמרו: 'רואים לך את הזין'. רציתי לקבור את עצמי".

א' סיפרה, כי השוטרים שמו עליה אזיקים גם ברגליים, וסירבו לשחרר אותם, על אף כאבים פיזיים שנגרמו לה. "יש עליי עד עכשיו סימנים של האזיקים", אמרה. לדבריה, קצינת החקירות אמרה לה: "אני פוחדת שתתקוף אותי", וגם היא סירבה לדבר אליה בלשון נקבה. "ביקשתי ממנה שתעשה זאת", ציינה, "אבל היא אמרה: 'רשום רווק'. אמרתי לה: 'אבל תראי מה את רואה'. אז היא אמרה לי: 'זה לא משנה מה אני רואה. אני מסתכלת על מה שכתוב בתיק, ואם רשום רווק - אני אפנה אליך בלשון זכר'".

"הם כל כך שונאים אותנו..."
בסופו של דבר, שוחררה א' בערבות בשעות הבוקר. "אני לא יכולה לתאר את ההשפלה שעברתי", היא סיפרה על תחושותיה בעקבות המקרה. "מיום ראשון אני בבית, רק ישנה, לא עונה לטלפונים. כואבות לי הידיים והרגליים. הרגשתי שאין עם מי לדבר, שאני בתחתית שבתחתית. עשיתי שינוי כדי שאנשים ידברו אליי בלשון נקבה, ומדברים אליי בלשון זכר".

גם ה' הביעה ביקורת על המשטרה: "הרגשתי מושפלת, ועוד יותר כואב לי שאין למי לפנות. אם אתלונן במשטרה - הידיים שלהם על העליונה. הם יאמינו לקוקסינלית?"

"אף פעם לא היה לי דבר כזה", הוסיפה, "ואני בעולם הזה מגיל 15. זה אחד הדברים הכי מזעזעים, ראיתי בעיניים של השוטרים שנאה מזעזעת. הם כל כך שונאים אותנו...".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...