> 

שלישי: הפגנה מול בית "ידיעות אחרונות"

המאבק בטרנספוביה בכלי התקשורת נמשך: זאת בעקבות הבמה להתבטאויות טרנספוביות שניתנת שוב ושוב על ידי מערכת עיתון "ידיעות אחרונות"

חברי הקהילה, טרנסג'נדרים, לסביות, הומואים, ביסקסואלים וסטרייטים, יפגינו השבוע אל מול בית "ידיעות אחרונות", תחת הכותרת "די לטרנספוביה בתקשורת". זאת לאחר שבמוסף השבת לפני שבוע, העיתון נתן במה לדעותיו של חנוך דאום המבטאות טרנספוביה. חברי הקהילה רואים את הדברים בחומרה רבה, ומכנים אותם "כתב הסתה", "דברי שטנה", "מלבי שנאה" ו"שלילת הלגיטימיות של ציבור הטרנסג'נדרים".

במשך השבוע שלחו חברי קהילה רבים מכתבי תגובה למערכת העיתון בהם דברי הסבר, תרעומת ודרישה לפרסום התנצלות. אך כל התנצלות לא פורסמה, במקומה קיבלו כולם מכתב תגובה אחיד מעורך העיתון, שילה דה-בר, בו הוא מגבה את הכתב ומצדיק את פרסום דבריו תחת הטיעון של "חופש הביטוי" ולא מתייחס לשלל הטענות המופנות כלפיי העיתון. חנוך דאום עצמו העדיף לעכב שוב ושוב, ובסופו של דבר גם לסרב לשיחה שנציג הקהילה ביקש לנהל איתו.

כתבה זו של חנוך דאום מצטרפת לשורה של כתבות פוגעניות כלפי הקהילה הטרנסג'נדרית שפורסמו לאורך השנים בעיתון, ובתקופה האחרונה בלבד ניתן למנות את כתבתו של נעם גיל שפורסמה ב"ידיעות תל אביב", בה הקפיד לפנות לדנה אינטרנשיונל בלשון זכר, כתבתה של גפי אמיר, שפורסמה ב"ידיעות אחרונות", בה הביעה בורות וסלידה מכל הקשור באנשים טרנסג'נדרים וגם ב YNET הפגינו לאחרונה בורות וחוסר כבוד לטרנסג'נדרים כאשר ערערו על מגדרן של ליידי גאגא ושל סמניה קסטר.

בפרסומים הקוראים להשתתפות בהפגנה נכתב:
"דאום מתהדר בעמדה פלורליסטית ביחס להומואים ולסביות, אך עושה זאת רק על מנת למקם עצמו בעמדה בה הוא יכול לתקוף ללא חשד אוכלוסיות אחרות בקהילה... לצערנו ארגוני להט"ב לא פרסמו עדיין הודעות גינוי פומביות, או פעלו בנושא בצורה רצינית."

"אנחנו פעילים טרנסג'נדרים ובעלי ברית דורשים להפסיק את ההסתה והפגיעה בנו, כחלק אינטגרלי ולגיטימי מהחברה האנושית ככלל, והקהילה הגאה בפרט. אנו קוראות לאמצעי התקשורת לקחת אחריות על בורות הכתבים בנוגע לטרנסג'נדרים. ניכר שיפור רב בייצוג ובסיקור של הומואים ולסביות בעשרים השנה האחרונות, ואנו דורשים את אותו היחס גם לשאר חלקי הקהילה הלהט"ב, כולל הטרנסג'נדרים."

אחד הפעילים בנושא אמר: "להפגנה מוזמן כל אדם שמתנגד לפגיעה המתמשכת של מערכות התקשורת בארץ בציבור הטרנסג'נדרי. הטרנספוביה, שמקבלת גיבוי מאנשי תקשורת ותיקים בארץ, מחלחלת לציבור וגורמת לטרנסג'נדרים לנזק חמור ישיר ויומיומי. הקהילה איננה יכולה לבצע הסברה אפקטיבית כאשר אנשי תקשורת ומערכות תקשורת חזקות פוגעים בנו שוב ושוב."


נתקלתם/ן בטרנספוביה בתקשורת?
פנו למייל: transphobia.media@gmail.com

להצטרפות לקבוצה "די לטרנספוביה בתקשורת" בפייסבוק: לחצו כאן

יום שלישי, 25.08.09, שעה 18:30 - ההפגנה מול בית "ידיעות אחרונות", רחוב מוזס 2, פינת שדרות בגין, תל אביב.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...