עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הוציא או לא?

דבריו של איתן פוקס ב"הארץ" על שלושה אמנים ישראלים עוררו סערה תקשורתית. מי בעד אאוטינג, מי נגד, ועל מה המהומה

הקהילה והברנז'ה התקשורתית רוחשות בימים האחרונים סביב המקרה של זמר מפורסם, שביטל את השתתפותו בעצרת שנערכה במוצאי שבת בכיכר רבין, והסיקור התקשורתי של הביטול. במאמר שפורסם ב"הארץ", הובאו דבריו של הבמאי איתן פוקס (שהוא גם בן זוגו של מנחה העצרת, גל אוחובסקי) שהם, לדעת רבים, הוצאה מהארון של אותו זמר:

"מצער אותי שהזמר [...] לא מכיר במה שמוטל עליו כדמות ציבורית, כמו שמצער אותי שהזמרת והבדרנית [...] לא נמצאות". [שמות האמנים הוסרו, י.ה]

אמנים, עיתונאים ורבים מהקהילה גינו את דבריו של פוקס, בטענה כי מדובר בהוצאה פסולה מהארון. "מעריב" אף פרסם כתבה שבה נטען כי מארגני העצרת התנו את השתתפותם של אמנים בכך שייצאו מהארון. טענה זו הוכחשה מכל וכל על ידי המארגנים. זאת ועוד, כתב "מעריב" אמנם דיווח על טענות האמנים, אך טען כי הם "סירבו להתראיין בשמם המלא", ולא ציטט אף אחד מהם, אף לא בעילום שם.

אוחובסקי עצמו צוטט בכתבה: "חשבתי שלא הגיוני שבערב שקורא לאנשים לצאת מהארון, יעלו אנשים שנמצאים בארון בלי לבצע צעד כלשהו. לעומת זאת, מאחורי הקלעים ניהלתי משא ומתן עם האמנים והצעתי לעשות זאת בצורה עדינה, שתעבור בשלום - ועם חלק מהאנשים זה עבד".

#בוקסה1#בעקבות הכתבות הללו פורסמו מספר מאמרי דעה באתרים שונים באינטרנט. רובם יצאו נגד דבריהם של פוקס ואוחובסקי. כך למשל, במאמר שפרסם ב-ynet, טען זיו לנצ'נר כי פוקס הכתים בדבריו את ההצלחה של העצרת. "אין ויכוח שיציאה מהארון בכלל, וכזו של אנשים מפורסמים בפרט, תשרת את מטרתם של הומואים ולסביות..."

"אלא שגם כאן, כבכל מהפכה, צצים אידיאולוגים פנאטיים, שבלהט אמונתם דורסים לעיתים תחת גלגלי המהפכה כמה מבניה. מקריבים אותם למען רעיון נעלה - בלי לשאול לדעתם או להסכמתם חלילה".

בהמשך לסערה, מדור הברנז'ה של "וואלה!" מקדיש פרוייקט מיוחד לנושא: "הקרב על הארון". במסגרת הפרויקט, פורסמה שורה של מאמרים בעד ונגד ה"אאוטינג" שעשה פוקס. הדס ריבק, למשל, התנגדה למעשהו של פוקס. "אף אחד כבר לא מופתע כשראשי ממשלת ההומואים מטעם עצמם מחליטים להוציא אמנים מהארון בניגוד לרצונם" טענה וקבלה על כך ש"הארץ" "שיתף אתם פעולה".

לדברי ריבק, זכותם של אמנים להישאר בארון, ויש להם את הסיבות שלהם לעשות זאת. "להתעלם מהן," כתבה, "זהו אקט אלים ואנטי סובלני בדיוק כמו לא לכבד בחירה מינית [כך במקור - GoGay] של אדם אחר". היא הוסיפה כי ההתבטאות של פוקס מזכירה לה "הודעות נזפניות בפייסבוק" שקראו, לאחר הרצח, לשנות את תמונת הפרופיל לדגל הגאווה, וכינתה אותה "משטרת מחשבות של נאורות ופתיחות שלא מוכנה לקבל את מי שלא מסכים איתה".

אוחובסקי החליט להגיב למאמר של ריבק, אולם עשה זאת בטוקבק: "קראתי את דבריך, שמלאים בקללות עליי, ובתור ראש ממשלה - אני מפרגן לך את הוצאת הקיטור". הוא טען כי ריבק לא תרמה לדיון בעניין עצמו והוסיף: "אולי מפני שאת לא עיתונאית, אלא אדם שעובד בדרך כלל בהפקה, לא טרחת לברר פרטים". הוא כתב, ככל הנראה בציניות, שהפרטיות היא נר לרגליהם של "וואלה!" וריבק עצמה.

לגופו של עניין, חזר אוחובסקי בטוקבק על דבריו ב"מעריב", שלפיהם התקיים משא ומתן בין מארגני העצרת לאמנים, וטען כי הייתה הסכמה על נוסח הדברים שיאמר הזמר המפורסם שביטל את הופעתו. "האם הביטול לא ראוי לאכזבה?" שאל, "האם זה לא ראוי לדיון תקשרותי? במיוחד בעצרת שיוצאת נגד הסתרה, נגד הארון, נגד הצורך של להט"בים להסתתר?"

"מעניין שתמיד נמצא הסטרייט הצדקן שיוצא להגן על הסדר הישן, שקורא בקול להניח למי שבארון להישאר בארון", הוסיף. "כי ככה נוח לכם. זה גדול מכם". הטוקבק של אוחובסקי זכה למאמר תגובה מאת אודי הירש, ונראה שהסערה התקשורתית סביב האאוטינג-לא-אאוטינג תימשך גם בימים הקרובים.

לעניין הביטול עצמו: הזמר טען כי לא הופיע באירוע מפני שהיה חולה. הזמרת סירבה להגיב.

#רצחבאגודה#

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...