עוד בחדשות ודעות
 >  > 

האגודה: "להדיח את הרב הצבאי הראשי"

האגודה דורשת מהרמטכ"ל לפתוח נגד הרב אבי רונצקי בחקירה, לאחר שטען ש-"אין מקום לכתבה על אנשים בעלי נטיות הפוכות בעיתון של הצבא". ח"כ אופיר פינס: "הוא לא למד את הלקח מהרצח"

 

שורה של תגובות נזעמות נתקבלו היום (בכ') בעקבות מכתבו של הרב הצבאי הראשי, תא"ל הרב אבי רונצקי, שבו מחה על פרסום ראיון עם קצין הומו דתי בעיתון "במחנה". הרב רונצקי טען שעיתון צבאי לא צריך לפרסם "כתבה על אנשים עם נטיות הפוכות". באגודה דרשו בתגובה מהרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, לפתוח בחקירה נגד רונצקי בחשד שעבר על פקודות הצבא, ואף להדיחו מתפקידו. ח"כ אופיר פינס (העבודה) טען שהרב "לא הפנים את המסר העיקרי של הרצח באגודה".

"לא שמענו את הרב הצבאי הראשי מגנה את הרצח", אמר פינס להארץ. "במקום זאת, אנחנו שומעים אותו דווקא בהתבטאות זו. דעותיו האישיות של הרב, חשוכות ככל שיהיו, לא יכולות לקבל ביטוי בתפקידו הצבאי". פינס הוסיף, כי "מישהו צריך להזכיר לו שכאן זה לא אירן".

האגודה שלחה מכתב לרמטכ"ל ובו דרשה ממנו להתנער פומבית מאמירותיו של כ. "אנו דורשים, כי תיפתח חקירה אם לא היה בדבריו, דברים של קצין בצבא הגנה לישראל, משום הפרה של פקודות הצבא האוסרות על אפליה על רקע מין או נטייה מינית. אנו רואים בדברים אלה התנהגות שאינה הולמת קצין בצה"ל, ודורשים, כי תנקוט בכל האמצעים הנדרשים לכך, כולל העמדתו לדין והדחתו מתפקידו".

ארגון ההומואים הדתיים "חברותא" שלח מכתב לרב הצבאי הראשי שבו הביע מחאתו על הדברים. "התבטאות זו שלך נותנת לנו הרגשה, כי לנו, חיילים וקצינים הומואים דתיים, אין מקום בצבא". "מחקרים שונים מעלים, כי במהלך השירות הצבאי מגבשים בחורים רבים את נטייתם המינית והמגדרית", הוסיפו. "כאשר מדובר בחיילים דתיים, השירות הצבאי הוא גם תקופה חשובה ביותר בכל הקשור לעיצוב זהותם הדתית. תהליך הגיבוש של הזהות האישית אשר נעשה במהלך שירות צבאי מאתגר וקשה ממילא, וזה איננו דבר של מה בכך. פרויקט גאווה בעיתון 'במחנה' הוא פרויקט חשוב, שחיזק בחורים רבים הנמצאים בהתמודדות קשה ביותר, ובעיקר גורם ללהט"ב דתיים לדעת שהם רצויים ומוערכים בצבא הגנה לישראל". בארגון הוסיפו, כי הם מאמינים בזכותו של הרב רונצקי להחזיק בדעותיו, גם אם הן חשוכות, אולם הוסיפו, כי "כיוון שאתה קצין בצה"ל ומכהן בתפקיד הרב הראשי של הצבא, אנחנו מצפים ממך להיות הרב של כל חיילי צה"ל באשר הם, גם של החיילים ההומואים הדתיים. על כן אנו קוראים לך לחזור מדבריך".

במכתב ששלח לראש אגף כוח אדם ולקצין חינוך ראשי, האחראי על "במחנה", כתב רונכצקי, כי "אין מקום לכתבה על אנשים בעלי נטיות הפוכות בעיתון של הצבא".

בראיון המדובר שוחח רס"ן יהושע גורטלר על יציאתו מהארון, ודיבר על ההתנגשות, לכאורה, בין האמונה הדתית שלו לבין היותו הומוסקסואל. "מבחינתי, להכריע בין שני הדברים זה כמו לקחת את הנשמה שלי ולגזור לשניים. כמו לוותר על צד ימין או שמאל של הגוף", הוא אמר בראיון. "צריך להגיד שכמו שלהיות הומו זה חלק ממני, כך גם להיות דתי, כך האמונה שלי באלוהים. אני דתי מבחירה, לא כי כפו עליי, זה אורח החיים שטוב לי בו. באיזשהו שלב אמרתי לעצמי, 'יש סיבה שהדילמה הזו נראית לי בלתי אפשרית. אני לא יכול להחליט בין שני דברים ששניהם בלתי ניתנים לוויתור. אני דתי? אני הומו? אז כנראה שאני הומו דתי'. הבנתי שגם אם אתכחש לזה, זה לא ישנה את מה שאני. אני פשוט אהיה הומו דתי שקרן. או בארון. או אומלל. שאם אוותר, זה יהיה עוול נורא לעצמי. אז החלטתי לחיות על התפר".

גורטלר התייחס גם לשאלת זהותו המינית בצה"ל. "בכל תפקיד שהגעתי אליו מאז, סיפרתי בריאיון הקליטה גם את הפרטים האלה - שאני בזוגיות, שאני הומו. אנשים סביבי ידעו כי הם ידעו. כמו שאני מספר איזה סרט ראיתי בסוף השבוע. מעולם לא נתקלתי סביבי בעוינות, בריחוק, באפליה. זה לא פגע אף פעם בקידום שלי, ותעיד על זה העובדה שבגיל 28 אני רס"ן כבר שנה". 

שאלת שירותם הצבאי של להט"בים בצה"ל עוררה לאחרונה סערה עם פרסום בקשתם של מספר חיילי מילואים לא לשרת תחת פיקודו של הסמג"ד שלהם, רס"ן (מיל') יוני שנפלד, בגלל היותו הומו. שנפלד, אגב, משמש בימים אלה כעורך "במחנה". רבים הביעו את מחאתם על כך ברשתות החברתיות באינטרנט, ואחרים אף קראו להדיח את אותם חיילים משירות מילואים פעיל. 

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...