עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בעקבות הרצח: ניידת עזרה לנוער

בית דרור ועל"ם מפעילים ניידת לאיתור צרכים - פיזיים או נפשיים - של בני נוער מהקהילה. רעות גיא, מתנדבת בניידת: "אנחנו רוצים להגיש להם את העזרה"

על"ם ובית דרור החלו השבוע בתפעול ניידת שתעבור בין בני נוער הזקוקים לסיוע - נפשי או הומניטרי - בעקבות הרצח שאירע באגודה. הניידת עוברת בין מקומות ריכוז של בני נוער להט"בים ומתלבטים, ומנסה לתת מענה לצרכיהם השונים - מאוזן קשבת ועד אוכל ואיתור מקום לינה. כך, למשל, אתמול (ה') קיבלה הניידת תרומה גדולה של מזון, והעבירה אותו לבני הנוער הפוקדים בימים אלה את המרכז הגאה בתל אביב.

רעיון הניידת עלה לאחר שבעקבות הרצח באגודה, הקים בית דרור "חמ"ל" למענה לפניות הרבות שהחלו להגיע מבני נוער הנמצאים במצבי מצוקה. רעות גיא, לשעבר רכזת המקום שלאחר האירוע התגייסה להתנדב בו, אמרה:"תוך כדי תפעול החמ"ל הבנתי שאנחנו צריכים ניידת שתיתן לבני נוער את המענה הזה". גיא יצרה קשר עם עמותת על"ם, שהסכימה לרתום לצורך העניין את הניידת שלה שמנסה לאתר בני נוער במצוקה במשך כל השנה.

שלשום החלה הניידת בפעילותה, וכבר סיירה במוקדים שונים שבהם יש ריכוזים של בני נוער - בהם בתי חולים, המרכז הגאה, דיזנגוף סנטר וכיכר דיזנגוף בתל אביב. "אין לנו מסלול קבוע", אומרת גיא. "בכל פעם שיש קריאה למענה לצורך כלשהו – אנחנו משתדלים להגיע לשם".

"המטרה שלנו היא להיות בסביבה הטבעית של בני הנוער ולאתר מצבי סיכון בשטח", הוסיפה. "אנחנו לא צריכים לשבת ולחכות שהם יבואו, אלא להגיש להם את כל העזרה שהם רוצים. כמו כן, אנחנו צריכים לדעת לזהות את הצרכים שלהם - מי צריך אוזן קשבת, התערבות עם ההורים או סתם מקלחת – אם כי בדרך כלל, הם יודעים את הצרכים שלהם בעצמם".

בני נוער שזקוקים לשירותי הניידת או אנשים שנתקלו בבני נוער הזקוקים לעזרה מוזמנים להתקשר לקווי הסיוע של בית דרור, שפועלים בימים אלה 24 שעות ביממה, בטלפונים 03-5162071 או 03-5164621.

"בעקבות הרצח, יותר בני נוער יוצאים מהארון"
גיא היא אף חלק מצוות עמותת נוער המגשרת בין בני נוער להוריהם, והתנדבה לסייע לאחר הרצח גם תחת כובעה זה. היא סיפרה על מצבם הנפשי הקשה של בני נוער רבים בעקבות המקרה: "האירוע הזה הוא אירוע משברי-חירומי. הייתה כאן פגיעה רבה בנפש, והייתה גם הוצאה פתאומית מהארון של הרבה אנשים, שלא כל כך ברור איך מתמודדים אתה. פגעו בבטן הרכה וצריך היה לאסוף את הצרכים ולדעת מה נדרש לעשות".

גיא טענה, כי השמועה שלפיה היו בני נוער פצועים שהוריהם לא הגיעו להיות ליד מיטתם, לאחר שגילו באירוע על נטייתם המינית השונה של בנם/בתם, אינה נכונה. "היה קושי לאתר את ההורים של חלק מהפצועים", אמרה. "הרבה מאוד ילדים שהיו באירוע בברנוער עצמו הגיעו כדי לברר מי הם הפצועים ולאתר את ההורים שלהם. בנוסף, ניסינו לדבר עם הצוותים המקצועיים של בתי החולים על הרגישות של העניין, שעלולים להיות ילדים שיוצאו מהארון ושייגרמו הרבה מאוד מהומה ונזק". היא הוסיפה, כי כל המשפחות של הפצועים שבארון נמצאות בימים אלה תחת טיפול עמותת נוער.

לדברי גיא, "יש עכשיו, בעקבות האירוע, יותר יציאות מהארון של בני נוער. יש יותר התעניינות בנושא, אנשים מודעים לזה, העיתונות עסוקה בעניין, רואים את זה בחדשות, וזה מוביל בני נוער רבים יותר לעשות את הצעד ולצאת מהארון. בנוסף, יש אנשים טיפוליים שרגישים לזה, אז עכשיו הם שואלים יותר את בני הנוער ופוקחים עין".

#רצחבאגודה#

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...