עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

חוקנים

מדוע מבצעים חוקן, מהן הסכנות הכרוכות בכך ועוד. ד"ר דובי מסביר

קוראות וקוראים יקרים,
לצערי המחשב שלי עדיין לא תקין ואני נעזר באחרים. בפעם הבאה אענה שוב בצורה קצרה ותמציתית על שאלות שונות שנשאלתי. בינתיים שמתי לב שכל הכרוך בפי הטבעת ומה שמסביבו ובתוכו מעניין ומעורר אתכם במיוחד. אי לכך ובהמשך לשאלה שנשאלתי ארחיב הפעם בנושא חוקנים. המשיכו לכתוב.
חג שבועות שמח,
דר' דובי שטינמץ

לשליחת שאלה לד"ר דובי (אפשר גם בצורה אנונימית) לחצו כאן

אילן ביקש שאפרט על שיטות חוקן, מה בריא, באיזו תדירות מקסימלית והאם משלשלים זה בסדר?
ובכן אילן יקירי על פי בקשתך ולכל שאר המתעניינים והמתעניינות

חוקנים

חוקנים היו טיפול מרכזי ברפואה של ימי הביניים וכנראה גם העולם העתיק. רופאים ומטפלים האמינו שניקוי המעיים דרך הרקטום מנקה את הגוף מרעלים וחומרי פסולת, שהם הגורמים למחלות ובעיות שונות. אי לכך הטיפול בחוקנים תוך שימוש בחומרים שונים המוכנסים דרך פי הטבעת התפתח עד מאוד במאות ה-18 וה-19. עם התפתחות מדע הרפואה בשלהי המאה ה-19 והמאה ה-20 ירדה חשיבותו של הטיפול הכולל והסוחף בחוקנים. ברפואה המודרנית יש מקום לטיפול בחוקן רק במצבי עצירות הנגרמים מסיבות שונות ולקראת ביצוע בדיקות שונות כגון צילומי מעיים ובטן.

עם זאת, עם התעוררות ופריחת הרפואה המשלימה בשנים האחרונות יש תחייה רבה לנושא החוקנים. ישנן אסכולות שלמות הדוגלות בחוקנים לצורכי ריפוי, הבראה ובעיקר איזון אנרגטי כללי של הגוף והנפש. לדוגמא: ברפואה ההודית העתיקה "איורוודה" חוקנים עם שמנים מסוימים הם אבן יסוד לטיפול. כנ"ל באסכולות נוספות.

הקדמה כללית זו הייתה רק לצורך הכנסתנו לנושא החוקנים שמעניין את ציבור הקוראים שלנו מסיבה אחרת. הסיבה העיקרית לשימוש חוזר בחוקנים בקרב ציבור ההומואים הוא ניקוי החלק הרחיקני של הרקטום על מנת שהחדירה פנימה ובעיקר ההוצאה החוצה, של כל דבר שנכנס לשם, תהיה אסתטית ונעימה יותר למקבל ולשותפיו.

ישנם חומרים רבים המשמשים כמנקיי מעי, משלשלים וחומרי חיקון, אולם השכיח ביותר הוא שטיפה עם מי ברז פשוטים. בנוסף ישנה אפשרות להשתמש בחוקן "קטן". ישנם סוגים שונים עם חומרים שונים הגורמים לספיחת נוזלים והגברה או זירוז של תנועות המעיים. לרוב, אם החדרת המים נעשית בעדינות ולא בלחץ רב או בכמות מוגזמת אין כל סכנה ממשית בביצוע החוקן אצל אנשים בריאים.

עם זאת, יש גם סיכונים בחיקון חוזר. עלולים להיגרם פציעות באזור החדירה של צינור החוקן ובמיוחד אם האזור הסופני של הרקטום מודלק מסיבות שונות (למשל בעת דלקת מקומית הקרויה פרוקטיטיס) במצבים אלו אפילו מגע קל יחסית עם גוף זר יכול לגרום לדימומים ופציעה ואף לפצע חודר (הקרוי פרפורציה). (כנ"ל גם לגבי חדירות במצב זה)

אנשים עם מחלות פנימיות מסוימות צריכים להיזהר מחוקנים מרובים תוך שימוש בכמויות מים גדולות היות וזה עלול לגרום להפרעות במלחי הגוף (אלקטרוליטים). במיוחד אם משתמשים בחוקן גם בחומרים מרוקנים שונים המפעילים לחצים אוסמוטיים שונים בחלל הרקטום והמעי הגס היורד. שימוש רב וחוזר במשלשלים עלול לגרום להתרגלות ול"מעיים עצלות" וככל שהזמן עובר והשימוש מתמשך אי אפשר יהיה להתרוקן ללא משלשלים או חוקנים.

בנוסף, כפי שמישהו כתב בפורום, אפשר "להתמכר" לחוקנים. נוצרת תלות פסיכולוגית בביצוע חוקנים בקרב אנשים מסוימים שלאחר שמתרגלים לכך אי אפשר בלעדיהם.

לרוב, אין סכנה בביצוע חוקן לאבד את טונוס שריר טבעתי של פי הטבעת ואולי להפך לומדים להחזיק זמן מה את הנוזל בפנים לפני ההתרוקנות ובכך מחזקים את השרירים הטבעתיים. (סכנה לאיבוד טונוס שריר הרקטום גדולה בהרבה בהחדרת חפצים שונים כולל החדרת איבר מין גדול ועבה במיוחד ללא חומרי סיכה מתאימים)

אין מינון לחוקנים. כמה טוב, כמה מותר, כמה רצוי, איזה כל אלה הן שאלות ללא מענה. אם תשתמש בזה בצורה מבוקרת, בטכניקה נכונה ובחומרים מתאימים זה יכול להיות נעים ואף בריא לך ולשותפיך.
בהצלחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...