> 

מדריך: ויזה לארה"ב עבור טרנסג'נדרים

הוצאת ויזה לארה"ב עשויה להעלות חששות רבים אצל טרנסג'נדרים – האם לצאת מהארון? מה לסמן בסעיף המין? מדריך זה מציע פתרונות ועצות לתהליך פשוט / אושן

תהליך הוצאת ויזה לארה"ב מלחיץ אנשים רבים, ועבור טרנסג'נדרים מתווספת דרגה נוספת של מורכבות סביב המגדר. מדריך זה יציג את הבעיות העיקריות שטרנסג'נדרים עשויים לחוות מול שגרירות ארה"ב, ואת הדרכים המומלצות להתמודד איתן.

כאשר ממלאים את טפסי הויזה לארה"ב, יש למלא סעיף של מין ושם. חשוב מאד למלא את המסמכים כך שיהיו תואמים לדרכון, כשהדרכון מייצג את הרישום במשרד הפנים. אם לא שיניתם את המין או השם בתעודת הזהות ובדרכון, אל תתפתו לסמן אחרת במסמכי הויזה. חוסר תאימות בין הויזה לדרכון עלול לגרום לסיבוכים מול הקונסוליה ובשדה התעופה.

כל אדם שרוצה להוציא ויזה לארה"ב, נדרש למלא טופס DS-156. בנוסף, זכרים מעל גיל 16 נדרשים למלא טופס נוסף שנקרא DS-157. עם הכניסה לשגרירות, המאבטחים בודקים שיש לכם את הטפסים המתאימים, שימסרו למראיינים יחד עם הדרכון.

אם למשל אתה רשום במשרד הפנים כנקבה, אך זוהית על ידי המאבטח כזכר, תידרש להעביר גם טופס DS-157. אפשר בהחלט למלא את הטופס, ובתחילת הראיון להסביר למראיין שאתה טרנסג'נדר. למעשה, טופס DS-157 יכול דוקא לסייע לך, ולהכיל פרטים על הנסיעה שקשה לתאר במהלך הראיון.

אנשים טרנסג'נדרים רבים נוסעים לארה"ב כדי לעבור ניתוחים לשינוי מגדרי. כדי להוציא ויזת תייר (סוג B) עבור טיפול רפואי, יש לדאוג להביא את המסמכים הבאים:

• מכתב מהרופא המנתח בארה"ב הכולל פירוט של עלויות הניתוח.
• מכתב מהרופא בארץ שמסביר מדוע חיוני שתעבור את הניתוח דווקא בארה"ב.
• מסמכים שמעידים על יכולת לממן את הנסיעה (דף חשבון מהבנק ו/או תלושי משכורת).
לפרטים נוספים על המסמכים הדרושים: אתר שגרירות ארה"ב

הוכחת "קשר לארץ"
הדבר החשוב ביותר שהשגרירות מבקשת לוודא, הוא שאינכם מהגרים פוטנציאליים, ולכן הם מחפשים הוכחות לכך שתצטרכו לשוב לארץ. ישנם טרנסג'נדרים שמפסיקים לעבוד וללמוד כדי לעבור את השינוי המגדרי, ולכן עשויה להיווצר להם בעיה בהוכחת "קשר לארץ". למרות זאת, הקריטריונים של השגרירות אינם מדויקים וכרוכים בשיקול הדעת של המראיין, כך שתוכלו לפעול בדרכים שונות כדי להוכיח שאכן תשובו לארץ. זכרו שהשגרירות מעדיפה לקבל סימוכין לדברים במסמכים רשמיים, ולכן כדאי למצוא אישור לכל הסבר שתבחרו בו.

כיצד ניתן להוכיח "קשר לארץ"?
• האפשרות הפשוטה ביותר היא להוציא את הויזה בשלב שבו את/ה עובד/ת  או לומד/ת, ויכול/ה להציג מסמכים רשמיים ממקום העבודה או מוסד הלימודים.
• אם יש נכסי נדל"ן ו/או חשבונות בנק על שמך, דאג/י להביא אישורים לכך.
• בקש/י מהרופא לציין במפורש במכתב שאת/ה זקוק/ה להמשך טיפול רפואי בארץ.
• ספר/י למראיין שהתהליך דורש תמיכה רגשית של משפחה וחברים בארץ, וכן שאת/ה מתכוון/ת לשנות את שמך ו/או מינך במסמכים הרשמיים בארץ עם חזרתך.
• אם את/ה פעיל/ה בקהילה הטרנסג'נדרית או הגאה בארץ, ספר/י זאת למראיין, וצרף/י מכתב מארגון מסוים שמאשר זאת.

לצאת או לא לצאת מהארון?
מטבע הדברים, טרנסג'נדרים יחששו מטרנספוביה מצד המראיינים. בסך הכל, המראיינים מחליטים לאשר או לא לאשר את הויזה על סמך התרשמות כללית מראיון של כמה דקות, הם אינם חייבים לתת סיבה מדויקת לסירוב, ואין אפשרות לערעור.

עם זאת, כדאי לדעת שהקונסולים הם לרוב אנשים צעירים מארה"ב, ענייניים, מודעים בחלקם לנושא הטרנסג'נדרי, ולכן אין לצפות לשמרנות יוצאת דופן. למעשה, השגרירות מחשיבה במיוחד כנות וישירות, כך שלמעשה העלאת הטרנסג'נדריות שלך בראיון עשויה להיתפס כהתנהגות כנה ולסייע לך.

בתחילת הראיון ישאלו אותך על מטרת הנסיעה. אם את נוסעת לניתוח על רקע השינוי המגדרי, אפשר לענות: "אני נוסעת לארה"ב לצורך ניתוח. אני טרנסג'נדרית מזכר לנקבה, ועוברת ניתוח במסגרת השינוי המגדרי". סביר להניח שבמצב כזה, הראיון יתמקד בסוגיה הטרנסג'נדרית.

מכיוון שהראיון הוא הגורם הקובע באישור הויזה, ומכיוון שההתרשמות מושפעת מאד מרמת הביטחון ומאחידות התשובות, רצוי מאד להתכונן מראש על רשימת השאלות הנפוצות (ניתן למצוא רשימות באינטרנט), ולחזור מספר פעמים על התשובות.

 

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...